שתף קטע נבחר

החיים הם לא שחור לבן

בדיוק לפני שבוע חגגה ארצות הברית 240 שנות עצמאות. אך בסוף השבוע האחרון נחשפנו להתפרצות גילויי גזענות ושנאה בין לבנים ושחורים, שהובילה לרצח חמישה שוטרים בדאלאס. האם הגיעה השעה לתוכנית הבראה חברתית בין מיליוני האמריקאים השונים לפני שיהיה מאוחר מדי?

בשיתוף קבלה לעם

 

"אי אפשר לתאר במילים את הזוועה שקרתה לעיר שלנו. אנחנו שבורי לב, הכאב שלנו עצום ואנחנו חייבים להפסיק להרוג זה את זה", פתח את דבריו דייוויד בראון, מפקד משטרת דאלאס, לאחר האירוע הקשה שבו צלף שחור ירה למוות בחמישה שוטרים לבנים. בראון, מפקד משטרה שחור שהפך לפנים של הטרגדיה בדאלאס, מכיר מקרוב את מחיר האלימות היומיומית ממנה סובלת ארה"ב. ב-2010 נהרג בנו מירי שוטרים, לא לפני שבעצמו הרג שוטר ואדם נוסף.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

האלימות המשטרתית של שוטרים לבנים כלפי אזרחים אפרו-אמריקאים בארה"ב, והקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לרכוש נשק בארה"ב, אינם הנושא המרכזי בסיפור, אלא דווקא הקרע העצום שנפער מחדש בין שחורים ולבנים בארצות הברית של אמריקה. הקרע הזה שהציף לפני השטח פחד מהתנגשות גזעית מטריד מאוד את המדינה הדמוקרטית והליברלית הגדולה בעולם, שבעבר כבר ידעה מלחמת אזרחים וכיום ניצבת חסרת אונים לנוכח המצב.

 

הר געש בין גזעי

למרות שחוקים מפלים כנגד אזרחים ממוצא אפרו-אמריקאי פסו מן העולם עם חקיקת חוק זכויות האזרח ב-1964, אשר ביטל כל הפרדה גזעית בבתי הספר, בדיור או בתעסוקה, המתח באוויר ובעיקר מתחת לפני השטח, מעולם לא נעלם, והפוטנציאל להתפרצות מחודשת בין שחורים ללבנים ממשי מאי פעם.

 

ברמה הפורמלית החוק הביא לשינוי אדיר במעמדה של הקהילה האפרו-אמריקנית בארה"ב, אך נדמה כי בקרב ציבורים גדולים מאוד הוא עדיין לא חלחל כראוי. ניסיונות ממשלתיים רבים נעשו כדי להטמיע בקרב התושבים את משמעות החוק, אך התוצאות עדיין מצביעות על כישלון.

"אנחנו שבורי לב", מפקד משטרת דאלאס, דיוויד בראון (צילום: AP) (צילום: AP)
"אנחנו שבורי לב", מפקד משטרת דאלאס, דיוויד בראון(צילום: AP)

אבל התפרצות הזעם ותחושות הקיפוח, האפליה וההזנחה בקרב הקהילה האפרו-אמריקנית אינם נובעים רק מיחס השלטון לאזרחים, אלא הם ביטוי נוסף לתהליך אנושי והתפתחותי עמוק יותר שבו הטבע האגואיסטי והלא מרוסן של המין האנושי הולך ומתעצם. הביטוי המיידי של התופעה הזו הוא התפרצות של כוח שלילי שמפריד בינינו עד כדי שנאה, גזענות ופלגנות. אם לא יחול שיפור מיידי ביחסים, הסכנה למלחמת אזרחים ממשית ומאיימת.

 

טבע נגד טבע

ההיסטוריה של ארצות הברית מוכיחה כי חקיקה והעדפה מתקנת לאוכלוסיות חלשות, לא הצליחו להגביל את האגואיזם של המין האנושי. גם לאחר חמישים שנות שקט יחסי במאבקי שחורים ולבנים, נותר "יצר לב האדם רע מנעוריו", ומתחת לפני השטח הוא ממשיך לבעבע ולהחריב כל מערכת יחסים אנושית. העובדה שמתבררת יותר מתמיד מתוך האירועים האחרונים היא, שאת השנאה לא ניתן לאזן בעזרת ממשל פדרלי יעיל ככל שיהיה, אלא בעבודה נכונה ויסודית עם כוחות הטבע.

 

חינוך נכון חייב להתבסס על חוקי הטבע המוחלטים. המטרה היא להעלות את המודעות הציבורית שלנו לעובדה שכולנו חלק ממערכת הרמונית אחת, שבה פועל כוח אחד הקושר בינינו. לכן הדגש צריך להינתן לחיבור בין בני האדם, שכל תכליתו היא להביא להרגשה הדדית עד כדי אהבה, ולא לשנאה הטבעית שגוברת בין הגזעים השונים. כמו שכתוב במקורות, "על כל פשעים תכסה אהבה".

את השנאה לא ניתן לאזן בעזרת ממשל פדרלי יעיל ככל שיהיה (צילום: AP) (צילום: AP)
את השנאה לא ניתן לאזן בעזרת ממשל פדרלי יעיל ככל שיהיה(צילום: AP)

איך בונים מערכת יחסים חברתית שכזו? מתוך הניסיון לבנות קשר נכון מעל לניגודים שבינינו, אנו מעוררים כוח חיובי שטמון בטבע. הכוח המיוחד הזה, הוא האמצעי שיכול לשנות את היחס השלילי בין בני אדם, לקרב ולאחות מחדש את הקשרים שנפרמו בינינו, עד שנרגיש כאיש אחד בלב אחד.

 

אפשר להפנות אצבע מאשימה לממשל האמריקאי, אלא שחשוב להבין שאין להנהגה כיום תרופת קסם להתמודדות עם הטבע האגואיסטי האכזר. אנו רואים את ההשפעה כמעט בכל תחום אפשרי: כלכלה, בריאות, חינוך, חברה. אפילו הציפייה מהנשיא השחור הראשון, ברק אובמה, שעם בחירתו קיוו רבים למחוק את הפערים בין הגזעים ולהביא לשיפור דרמטי במעמד המיעוט השחור (כארבעים מיליון) התנפצה לרסיסים והביאה לאכזבה קשה.

 

אמריקה של אובמה, היא אמריקה שהפערים הכלכליים-חברתיים רק החריפו בה. הדבר היחיד שאובמה עשה למען המיעוטים היה חוק הבריאות (ObamaCare). אבל במאה העשרים ואחת, האומה האמריקאית נזקקת בראש ובראשונה לתוכנית הבראה חינוכית-חברתית כדי לגשר על הפערים.

 

המכה הבאה שרוקח הנשיא אובמה

המהומות בהן חזינו הן כאין ואפס אל מול הפוטנציאל הנפיץ הטמון בסכנה הצפויה בזרימת מיליוני מהגרים מוסלמים אל ארה"ב בתמיכת אובמה. בשונה מהקהילה האפרו-אמריקנית, שהיא קהילה נוצרית אדוקה, התמודדות מול הגירת מוסלמים תהיה קשה הרבה יותר. רק הנהגת תהליך חינוכי הולם, יכול למנוע פיצוץ בינלאומי גדול בין הדתות.

אפילו הציפייה מהנשיא השחור הראשון, ברק אובמה, התנפצה לרסיסים והביאה לאכזבה קשה.  (צילום: AP) (צילום: AP)
אפילו הציפייה מהנשיא השחור הראשון, ברק אובמה, התנפצה לרסיסים והביאה לאכזבה קשה. (צילום: AP)

על כן, לצד שלושת הרשויות - המחוקקת, השופטת והמבצעת – מוכרח לקום בהקדם גוף רביעי, שמטרתו להשריש בקרב כלל המגזרים והדתות בחברה, את היסודות המוצקים שיביאו להרגשת חיבור הדדי. מערכת חינוך רבת-עוצמה שכזו צריכה לגייס לשורותיה אלפי מומחים ואנשי מעשה בתחומם (פתרון מושלם לבעיית האבטלה), שיקשרו בין כלל האזרחים, ללא הבדלי גזע, מין, תרבות ודת, ויצעידו אותם אל עבר חברה רב-תרבותית ומתוקנת שבה הערך העליון הוא אחדות בין שונים.

 

חכמת הקבלה היא שיטת החיבור בין בני אדם. בכוחה לתת מענה מדויק ופתרון לבעיה בפילוג בין הגזעים. העולם מקולקל כיום בגלל מערכות היחסים הכושלות בין בני אדם. מערכות הקשר בינינו הן אלה שמסכנות ומקלקלות את החיים, ועלינו לחנך את עצמנו לחיבור.

 

אנחנו רואים כי העולם הופך יותר ויותר מקושר, אינטגרלי, ודוחף אותנו להבין כי אנחנו חלק ממערכת אחת. הטבע מקדם אותנו לרמה כזאת של קיום, אבל אנחנו לא באמת מותאמים למערכת. הבעיות שאנחנו קוראים להן משבר: בכלכלה, באקולוגיה, במערכות היחסים ובמשפחה, הן אי-התאמה שלנו למערכת החדשה שמתגלה. כדאי לנו ללמוד את מה שממליצה לנו חכמת הקבלה כדי לנסות ולמנוע התפרצות של משבר הרבה יותר עמוק.

 

גם קמפיין חינוכי קצר טווח, שמטרתו להעלות מודעות לערך האחדות כדי להביא לרוגע בטווח הרחוק. הפצת מסר האחדות דרך כלי התקשורת, בבניית מסגרות לימוד ודרך כלל מערכות החיים השונות, תזמין עלינו תגובה עוצמתית וחיובית הרבה יותר משציפינו.

 

בשדה הקרב בין השחורים והלבנים באמריקה עדיין לא נאמרה המילה האחרונה. אולם בידנו להכריע אם החל מהיום תתחיל לנשב רוח של אחדות שתביא לתקופה חדשה והרמונית ביחסים בין הגזעים.

 

לקריאת הכתבה בשפה הרוסית

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם " העולמי, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66.  לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם" התקשרו לטלפון 1-700-509-209.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
דאלאס טקסס רצח טבח שוטרים ארה"ב
צילום: AP
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים