שתף קטע נבחר

מחדלי המשטרה: זוכה מתאונת פגע וברח

שופטת תעבורה מבאר שבע פסקה כי המשטרה לא טרחה לבדוק את גרסתו של הנאשם, שלא היה מעורב בתאונה. עדים שהגיעו למשטרה כלל לא נחקרו והאישום נגדו התבסס על ראיות נסיבתיות בלבד

שלוש שנים ארוכות נדרשו למערכות המשפט והחוק, אך בסופן זיכה בית המשפט לתעבורה בבאר שבע את תושב הדרום מתאונת פגע וברח בירושלים, אחרי שאיש לא בדק את גרסתו שכלל לא היה מעורב בה. 

 

האישום נגדו הוגש לאחר תאונת דרכים שאירעה בשנת 2011 בכביש 90, וסעיפיו כללו נהיגה ברשלנות וגרימת חבלה של ממש, עקיפה בדרך לא פנויה והפקרה לאחר פגיעה. אך בתיק היו ראיות נסיבתיות בלבד. "אמרתי מההתחלה שזה לא הייתי אני", אמר בתגובה לזיכוי. "התיק הזה לא היה אמור להתנהל בכלל. עשו לי עוול".

 

השופטת איילת ג'רבי מתחה ביקורת קשה על חקירת המשטרה. בין היתר טענו החוקרים כי שברי מראת צד שנמצאה בזירה שייכת למכוניתו של הנאשם, אך לא ביצעו כל בדיקה בנוגע למספר הסידורי של מכוניות מאותו סוג. קצין הזיהוי אף ציין כי לדעתו אי ביצוע הבדיקות ביחס למספר קטלוגי או מספר יצרן, מעלה חשד לכשל.

 

המשטרה ערכה בדיקות במכוניתו של הנאשם רק כחודשיים לאחר התאונה, ואף גררו אותה לחניון ולא שמרו על סטריליות. עד מומחה מטעם התביעה ציין כי ניתן וצריך היה לבצע בדיקות נוספות של הרכב.

 

עו"ד שירי שפר ()
עו"ד שירי שפר
 

הנהג נעצר בבדיקה אקראית, כשמצאו בתא המטען שלו צמיג קרוע ושריטות בצד הדלתות. לטענת הפרקליטות, אותו צמיג נקרע בעקבות התאונה, אך הנאשם טען כי היה לו תקר, והסביר כי בבוקר התאונה מכוניתו נפגעה ממעקה ביישוב מגוריו. אלא שהמשטרה כלל לא בדקה את הטענות. "היה על המאשימה לחקור גרסה זו על אף האפשרות לטענתה בדבר חולשתה", פסקה השופטת. 

 

"לא תעלה על הדעת האפשרות לכך כי היחידה החוקרת 'תבחר' לחקור גרסה אחת, גרסתה שלה, באשר לאופן התרחשות התאונה, בעוד שגרסת הנאשם לא תיחקר ולא תבדק כלל, ולו בהיבט אחד". כתבה. במהלך ניהול התיק עלה כי יש עדים שלא נחקרו כלל, אף שהגיעו לתחנת המשטרה.

 

השופטת ג'רבי ציינה כי מאחר שהפרקליטות מבקשת להרשיע את הנאשם על בסיס ראיות נסיבתיות בלבד, היה ראוי שאלו ייבדקו עד תום, "ובמלוא האמצעים העומדים בפני משטרת ישראל. כל אחת ואחת מן הראיות לוקה בחסר הנובע מאי ביצוע בדיקות טכניות מלאות ולעתים אף מינימליות".

 

את הנאשם ייצגה עו"ד שירי שפר מהסנגוריה הציבורית. "במשטרה יש אנשים יקרים ומצויינים", אמרה. "אבל לעתים הם שוכחים שתפקידם הוא חקר האמת, לא למצוא ראיות להוכחת אשמת החשודים. הבוחנים אמורים היו להיות אובייקטיבים ופה שכחו זאת".  

 

מפרקליטות מחוז דרום נמסר בתגובה: "מדובר בתאונה שאירעה לפני כארבע שנים בים המלח, כאשר הנהג, תוך כדי עקיפת רכב אחר, התנגש ברכב שהגיע ממול ובכך נגרמה התאונה בה נפצעו מספר נוסעים. מיד לאחר התאונה, הנהג נמלט מהמקום מבלי להזעיק עזרה. מכלול הראיות שנאספו על-ידי המשטרה בזירת התאונה וברכבו של הנאשם, וכן עדויות הנוסעים הובילו את הפרקליטות למסקנה כי הנאשם הוא זה שנהג ברכב וכי יש די ראיות להעמדתו לדין. בית המשפט לא קיבל עמדה זו וזיכה את הנאשם מחמת הספק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
ארכיון
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
מומלצים