שתף קטע נבחר

מצעד הגאווה בב"ש: המארגנים עתרו לבג"ץ נגד המשטרה

נציגי קהילת הלהט"ב טוענים כי המשטרה חזרה בה מהסכמות ואישורים שניתנו לקיום מצעד הגאווה בעיר, ודחקה אותו לרחובות צדדיים בעקבות לחצים שהופעלו מצד גורמים שונים. המשטרה: "ניתן אישור עקרוני לקיום המחאה. היערכותנו נטולת שיקול או גוון פוליטי כזה או אחר"

האגודה לזכויות האזרח והבית הגאה בבאר שבע הגישו היום (יום ג') עתירה לבג"ץ נגד מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, ניצב דוד ביתן, ובה בקשה לקבל צו על תנאי המורה למשטרה להסביר מדוע לא לתת רישיון לאלתר לקיום מצעד הגאווה בב"ש במועד ובנתיב שאושר בעל פה. לפי התכנון המקורי, במצעד שצפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב אמורים המשתתפים לצעוד במסלול שיתחיל בעיר העתיקה, יימשך בכביש המרכזי של ב"ש ויגיע עד לבניין העירייה.

 

העותרים טוענים כי המשטרה חזרה בה מהסכמות ואישורים שניתנו לקיום מצעד הגאווה בבאר שבע. בין היתר נכתב כי "לפני כשבועיים, לאחר כחודש וחצי של דין ודברים, התחמקויות ותירוצים, אישרה המשטרה לבית הגאה לקיים את המצעד. האישור הפורמלי בושש לבוא, אך נציגי המשטרה חזרו על הסיכומים ועל האישור שניתן. לאור זאת, הבית הגאה פרסם את המצעד, הוציא כספים וערך את כל הסידורים לקראת המצעד בהסתמך על אישור המשטרה".

 

בעתירה, שהוגשה על-ידי עו"ד אבנר פינצ'וק ועו"ד שרונה אליהו-חי מהאגודה לזכויות האזרח, נטען כי ביום ראשון השבוע פורסם שרב העיר באר שבע נפגש עם מפקד המחוז הדרומי ועם ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', הפעיל לחצים ואיומים ודרש לדחוק את המצעד למקום סגור ולרחובות צדדיים שאינם בולטים.

 

באותו יום הודיעו ראשי האגודה לזכויות האזרח והבית הגאה למשטרה כי בדעתם לפנות לבית המשפט העליון אם האישור המובטח לא יינתן. "אתמול בשעות הערב הודיע מפקד תחנת המשטרה לבית הגאה כי מפקד המחוז הדרומי חזר בו וכי המצעד לא יעבור בשדרות רגר (הכביש הראשי) של באר שבע. לאור זאת ועל מנת שלא יסוכל המצעד, מתבקש בית המשפט הנכבד לקבוע דיון דחוף בעתירה".

 

העותרים פירטו בין היתר את השתלשלות האירועים שהובילו לקיום המצעד בבאר שבע. נציגי הבית הגאה טענו כי לפני כמה חודשים הם נפגשו עם עוזר ראש העיר צביקה כהן על מנת שהעירייה תסייע להם במימון המצעד. "הפגישה הייתה מאכזבת. עוזר ראש העיר דחה את הבקשה, אמר 'בבאר שבע אנחנו לא צועדים' והציע שיקיימו אירוע באולם סגור. כשעמדו נציגות הקהילה הגאה על דעתן, אמר להן מר כהן כי הן באו להילחם איתו וחזר שוב על עמדתו ש'כאן זה לא תל אביב'".

 

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ' ()
ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ'
 

"אכן בתל אביב ובערים אחרות במרכז הארץ קיימת כבר פתיחות יחסית כלפי בנות ובני קהילת הלהט"ב, למרות שגם במרכז הארץ עדיין ארוכה הדרך לשוויון מלא לפתיחות ולסובלנות", נכתב בעתירה. "גם בתל אביב וסביבתה עדיין חיים להט"בים רבים ובמיוחד בנות ובני נוער במצוקה ובפחד. מצעדי הגאווה ופעילותן של עמותות דוגמת הבית הגאה מהווים עבורם מקור כוח ועידוד".

 

לעומת זאת, הדגישו העותרים כי "בנות ובני קהילת הלהט"ב בבאר שבע וסביבתה אינם נהנים אפילו מהפתיחות והחירות היחסיות ששוררות במרכז הארץ. בתל אביב, בירושלים, בחיפה ובערים נוספות תומכת העירייה בדרכים שונות בפעילות הקהילה. לעומת זאת, בבאר שבע פועל הבית הגאה בתקציב זעום וללא סיוע של העירייה. העדר ההכרה הממסדית תורם להדרה של הקהילה הגאה ומעצים את התחושות הקשות של בנותיה ובניה בשל גילויי שנאה, השפלות ואיומים ובשל הפחד מפני חשיפה ויציאה מהארון".

 

לטענת נציגי הבית הגאה, במשך שבועיים סירבו בתחנת המשטרה לקבל את הבקשה לעריכת מצעד הגאווה ודחו את מארגני האירוע בטענות תמוהות וחסרות שחר. לדבריהם, במשטרת באר שבע סירבו לאשר את קיום

המצעד במועד ובנתיב המרכזי שביקשו, זאת אף שהפגנות רבות נערכו בנתיב הזה, כולל הפגנות נגד מתווה הגז, "מצעד השרמוטות", צעדת הרופאים ועוד.

 

לטענתם, המשטרה הודיעה כי קיים איסור גורף לאשר צעדות בשדרות רגר בימי חמישי, בטענה שביום זה ציר התנועה עמוס במיוחד. בעתירה מפורטת מסכת הטרטורים והדחיות מצד המשטרה, בכל פעם שביקשו לקבל אישור פורמלי למצעד. לדבריהם, שוב ושוב ניתנו להם הבטחות מרגיעות שמדובר בעיכובים טכניים בלבד ושאין שינוי באישור שנמסר להם בעל פה.  העותרים הוסיפו וציינו כי מפקד תחנת באר שבע הרגיע את נציגת הקהילה, עורכת הדין סמדר בונן, ואמר לה: "שני הדברים מאושרים, מילה זו מילה".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "ההיערכות המבצעית של המשטרה היא מקצועית ונטולת שיקול או גוון פוליטי כזה או אחר. לנגד עיני המשטרה עומדים אך ורק האינטרסים הציבוריים, תוך מציאת נקודת האיזון הנכונה והראויה בין קיום זכות היסוד לחופש המחאה והביטוי לבין שמירת שלום הציבור, גופו ורכושו.

 

"למארגנים ניתן אישור עקרוני לקיום המחאה בבאר שבע כבר לפני כשבוע, ועם סיום הערכת המצב המבצעית במהלכה יקבעו התנאים לקיום המחאה, אלה יועברו למארגנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
מצעד הגאווה בתל אביב
צילום: עידו ארז
מומלצים