שתף קטע נבחר

הנגבי: התירו לפרסם עדות ראש השב"כ על ילדי תימן

השר צחי הנגבי, הממונה על הטיפול בפרשת ילדי תימן החטופים, פנה לראשי המוסד והשב"כ והודיע כי בכוונתו להמליץ להסיר את החיסיון ממסמכים מסווגים של שירותי הביטחון, כולל עדותו החסויה של ראש השב"כ לשעבר, עמוס מנור

 

עולים מתימן בשנות ה-50 (צילום: דוד אלדן, לע"מ) (צילום: דוד אלדן, לע
עולים מתימן בשנות ה-50(צילום: דוד אלדן, לע"מ)
השר צחי הנגבי, האחראי לבדיקת פרסום החלקים החסויים של הפרוטוקולים של הוועדות שחקרו את פרשות ילדי תימן החטופים, פנה לראש השב"כ ולראש המוסד וביקש להתיר את החיסיון שהוטל על עדותו של ראש השב"כ לשעבר עמוס מנור.

 

הנגבי עיין בפרוטוקולים של ישיבות הוועדה לעניין ילדי תימן החטופים מהשנים 2001-1995, שנערכו בדלתיים סגורות. בעקבות זאת פנה לראש השב"כ, נדב ארגמן, ולראש המוסד, יוסי כהן, וביקש את התייחסותם לנושאים הקשורים לפעילות השב"כ והמוסד בשנותיה הראשונות של המדינה - כפי שעלו מדברי עדים בפני הוועדה. בין השאר מדובר גם על עדותו של ראש השב"כ לשעבר עמוס מנור. הנגבי כתב לשניים כי לא מצא שיש הצדקה להשאיר את החיסיון המוטל על עדויות אלה, אך ביקש לשמוע את עמדתם בטרם יגבש המלצתו בעניין זה.

 

 

האם ייחשפו פרוטוקולים חסויים? (צילום: דוד אלדן, לע"מ) (צילום: דוד אלדן, לע
האם ייחשפו פרוטוקולים חסויים?(צילום: דוד אלדן, לע"מ)

הנגבי צפוי להמליץ לממשלה בעוד שלושה חודשים להסיר את החיסיון מעל הפרוטוקולים המתעדים את היעלמות ילדי תימן, למעט אלו שעליהם חל חיסיון בשל הגנת הפרטיות או חוק האימוץ. בנוסף ימליץ גם על הקמת אתר אינטרנט מיוחד, שבו יהיו הפרוטוקולים זמינים לעיון הציבור.

 

מינויו של הנגבי לתפקיד נעשה בעקבות הלחץ הציבורי ובעקבות עמדת המשפחות, שחשות שממשלות העבר עשו יד אחת לטיוח הדו"חות של ועדות החקירה השונות שעסקו בפרשה.

 

הנגבי סייר בארכיון המדינה יחד עם גנז המדינה, ד"ר יעקב לזוביק, מנהלת המחלקה לחופש המידע במשרד המשפטים, רבקי דב"ש, והיועצת המשפטית של ארכיון המדינה, עו"ד נעמי אלדובי. הסיור נועד לצורך קביעת נוהלי בחינת החומרים של ועדת קדמי על ידי השר הנגבי.  

 

מאות רבות של מכלים שבהם מצויים יותר ממיליון וחצי דפי עדויות, תמלילים, מסמכים, פרוטוקולים, נתונים מבתי-חולים, ממשרד הפנים, מחברה קדישא, ממשרד הבריאות ומגורמים נוספים - נשלחו בהוראת הנגבי לסריקה ממוחשבת, כדי שיוכלו לרכז באתר אינטרנט פתוח לציבור את כל החומרים שלגביהם תחליט בעתיד הממשלה על הסרת החיסיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד אלדן, לע"מ
(ארכיון)
צילום: דוד אלדן, לע"מ
מומלצים