שתף קטע נבחר

האישום: הפרעה לעטלפים במהלך שנתם במערה

שני לוחמי צה"ל ומיועד שלישי לשירות ביטחון ביחידה קרבית, החליטו ללון בשמורה בגליל העליון במהלך טיול. ברשות הטבע והגנים התעקשו להגיש נגדם כתב אישום פלילי בטענה כי הטרידו את העטלפים. אחרי שנתיים של דיונים, בית המשפט הגיע להכרעה

הטרדת עטלפים שישנו במערה - זהו סעיף האישום יוצא הדופן שבו הואשמו שלושה צעירים בני 22, שניים מהם לוחמים ביחידה מובחרת של צה"ל והשלישי עתיד להתגייס ליחידה קרבית, שטיילו בגליל העליון. אחרי שנתיים של דיונים הוחלט שלא להרשיעם, ולהסתפק בקנס של 1,000 שקלים בלבד כל אחד.

 

מי שהתעקש לנהל את התיק הייתה רשות הטבע והגנים, באמצעות הפרקליטות, שהתעקשה להגיש אישום פלילי נגד השלושה. "בתאריך ה-27 באפריל 2014 בשעה 01:30 גלשו הנאשמים לתוך מערת 'הוטה ג'רמק' באמצעות ציוד גלישה וטיפוס", נכתב בכתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בטבריה. "לאחר שדווח לפקח על כך הוא הגיע למערה בהר מירון סמוך לשעה 15:15 קרא בשמות הנאשמים ואף ניסה ליצור עמם קשר טלפוני, אך ניסיונותיו לא נשאו פרי. לאחר כחצי שעה נוצר קשר בין הפקח לאחד הנאשמים וזה הודיע לו כי הוא וחבריו עזבו את המערה וכי הם בדרך לביתם". 

עטלף. הפרעה בעת השינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עטלף. הפרעה בעת השינה(צילום: AFP)
 

לקראת ערב, כפי שעולה מכתב האישום, התקשר אחד הצעירים לפקח והודיע לו כי הם החליטו להישאר בשמורה ואחד מהם נמצא במערה. "פעילות הנאשמים יצרה הטרדה למושבת העטלפים החיים בה שהינם ערכי טבע מוגנים. הנאשמים פגעו בשמורה ובערכי הטבע המוגנים", נכתב בכתב האישום.

 

במהלך הדיונים בבית המשפט, נשלחו הצעירים לשירות מבחן ואלו התרשמו מהם לטובה והמליצו שלא להרשיעם, אך הפרקליטות

דרשה הרשעה פלילית. "הסיפר הזה מלווה אותנו יותר משנתיים ואנחנו מרגישים שזה סיפור מוקצן מכל מה שהכרנו", סיפר אחד הנאשמים בבית המשפט השבוע.

 

חברו הוסיף: "מה שעשינו בא מהרפתקנות ומתוך אהבת ישראל שטיילנו הרבה. כולנו מטיילים עם שקיות אשפה בטיולים שלנו בארץ ובאנו עם ציוד מקצועי מאוד. אני הייתי במערה והרגשתי בסדר גמור, למדנו את הלקח והמדינה חשובה לנו מאוד".

 

בגזר הדין שניתן ביום שני האחרון החליט השופט ניר מישורי לב טוב להימנע מהרשעתם של השלושה, ואף נמנע מלהטיל עליהם עונש של"צ (שעות לטובת הציבור) מאחר ולא יוכלו לעמוד בו בגלל שירותם הקרבי. הוא הטיל על כל אחד מהשלושה תשלום הוצאות משפט בסך 1,000 שקלים לקופת המדינה וחייבם לחתום על התחייבות שלא יבצעו את העבירות בהן הואשמו בשלוש השנים הקרובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים