שתף קטע נבחר

דיווחים: טראמפ בחר במייק פנס למועמדו לסגן הנשיא

בארה"ב מדווחים כי מושל אינדיאנה גבר על ניוט גינגריץ' וכריס כריסטי, וירוץ עם טראמפ לבית הלבן. הוא נחשב אפור, שקול ושמרן למדי, ויוכל לחזק את טראמפ בקרב רפובליקנים - בתקווה לנצח במדינות מפתח. בעבר יצא נגד הצעת טראמפ לאסור כניסת מוסלמים לארה"ב: "זה לא חוקתי"

מייק פנס. יכול לעזור במדינות המתנדנדות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מייק פנס. יכול לעזור במדינות המתנדנדות(צילום: רויטרס)

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, דונלד טראמפ, בחר במושל אינדיאנה מייק פנס לאיש שירוץ לצדו לתפקיד סגן הנשיא. כך מדווחים הערב (יום ה') כלי תקשורת בכירים בארה"ב. הידיעה פורסמה לראשונה באתר החדשות הפוליטיות "רול קול", ואחר כך דיווחו כך גם "ניו יורק טיימס" ו-CBS.

 

פנס (57), שכיהן בעבר כחבר קונגרס, יוכל לעזור לטראמפ לזכות לתמיכתם של רפובליקנים המגלים ספקנות באשר למועמדותו. בתחילת הפריימריז של המפלגה הרפובליקנית תמך פנס דווקא במועמד טד קרוז, יריבו של טראמפ, אך הוא התבטא באופן חיובי גם לגבי טראמפ. פנס שקל לרוץ בעצמו לנשיאות, אך לבסוף העדיף להתמודד על כהונה נוספת כמושל אינדיאנה בבחירות שיתקיימו בנובמבר הקרוב. כעת, אם הדיווחים נכונים, תוכניותיו ישתנו שוב.

 

פנס מוכר בעיקר בזכות הסערה שנוצרה סביב "חוק חופש הדת" באינדיאנה, שמבקריו טוענים שיגרום לאפליה נגד הומוסקסואלים. הוא הגן על החוק, לפני שנסוג וביקש לבצע בו שינויים. בחירה בפנס יכולה לחזק את טראמפ בקרב שמרנים ולהגביר את סיכוייו לנצח במדינות הנחשבות למדינות "מתנדנדות", שעשויות להכריע את הבחירות.

דונלד טראמפ. נפגש עם פנס בשבוע שעבר (צילום: AP) (צילום: AP)
דונלד טראמפ. נפגש עם פנס בשבוע שעבר(צילום: AP)

הנשיא וסגנו? הצמד שאמור לרוץ יחד לפי הדיווח ב"רול קול" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא וסגנו? הצמד שאמור לרוץ יחד לפי הדיווח ב"רול קול"(צילום: רויטרס)


פנס נחשב מקושר מאוד לתורמים מיליארדרים, וטראמפ זקוק לתומכים כאלה. הוא מגדיר את עצמו "נוצרי, שמרן ורפובליקני – בסדר הזה", ופעל לקידום תקנות מגבילות בכל הנוגע להפלות. הוא הביע התנגדות לשיכון פליטים סורים באינדיאנה ובנובמבר 2015 הורה לסוכנויות ממשלתיות להשעות את היישוב של פליטים סורים במדינה, אבל מצד שני בציוץ בטוויטר ב-2015 הוא הביע התנגדות להצעה של טראמפ לאסור כניסת מוסלמים לארה"ב. פנס כינה את ההצעה הזו "פוגענית ובלתי-חוקתית".

 

טראמפ אמור להודיע רשמית על המועמד שבו בחר רק מחר - והשניים יתייצבו יחד לוועידה הרפובליקנית בקליבלנד שתיערך בשבוע הבא, בתאריכים 21-18 ביולי, ושבה ייבחר טראמפ רשמית למועמד הרפובליקני לנשיאות ויושק למעשה הקמפיין הכלל-ארצי שלו ושל המפלגה לקראת הבחירות של 8 בנובמבר.

 

גוונים של אפור

אם אכן בחר טראמפ במייק פנס לרוץ לצדו למשרת סגן הנשיא, הרי שמדובר בהחלטה הזהירה והשקולה ביותר שעשה טראמפ עד כה: פנס הוא בשר מבשרה של המפלגה הרפובליקנית, שמרן שיכול לפתוח לטראמפ מסילות אל המצביעים השמרנים שחששו מטראמפ עד כה. יותר מכך: פנס ידוע במזגו המאופק, הוא מנהל את דרכו הפוליטית במתינות סולידית, והוא לא יביך בשליפות מהמותן או באמירות שנויות במחלוקת. את הרעש והצלצולים מביא טראמפ בעצמו, ולצדו הוא החליט למקם אדם שיביא למרוץ גוונים של אפור.

 

למרות הפרסומים מהערב, אנשי הקמפיין של טראמפ טוענים כי הבחירה עדיין לא נעשתה. הסימנים מראים אחרת: יועצו הקרוב של פנס נצפה במטוסו של טראמפ בדרך לניו-יורק ולא ידע להסביר מה הוא עושה שם. פנס עצמו לא הגיע לעבודה אלא נשאר ספון בביתו, כנראה ממתין לשיחה הפורמלית מטראמפ שבה יתבשר אם הוא אכן זה שנבחר.

אם אכן ייבחר - ההופעה המשותפת הבאה תהיה בוועידה. פנס (צילום: AP) (צילום: AP)
אם אכן ייבחר - ההופעה המשותפת הבאה תהיה בוועידה. פנס(צילום: AP)

לקו הגמר הגיעו עוד שניים. מועמד אחד הוא מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שהיה הראשון מהממסד הרפובליקני שהתייצב לצידו של טראמפ. על מינויו הטיל וטו ג'ארד קושניר הנשוי לאיוונקה, בתו של טראמפ. קושניר הוא בעצם המנהל בפועל של מטה הבחירות, ויחד עם איוונקה עם הוא שותף לכל ההחלטות הפוליטיות. קושניר התנגד לכריסטי בשל חשבון אישי: בעבר, כשהיה התובע הראשי של מדינת ניו ג'רזי, שלח כריסטי את אביו לכלא על עבירות פיננסיות. קושניר ניסה בכל כוחו לקדם את המועמד השני שהגיע לקו הגמר, ניוט גינגריץ', שהיה יושב ראש בית הנבחרים. קושניר תמך בו לא בגלל הערצתו אליו, אלא משום שהוא מחובר לתומכים הפיננסיים של המפלגה הרפובליקנית, שניסו בכל כוחם להריץ את גינגריץ' לתפקיד.

 

השבוע ביקר טראמפ באינדיאנה ושוחח ארוכות עם פנס. הוא היה אמור לחזור לניו יורק, אולם מהמטה שלו נמסר כי הוא מאריך את שהותו באינדיאנה בשל תקלה במטוס. כשילדיו של טראמפ שמעו על כך וחששו כי הוא עומד לסגור עסקה עם פנס הם לקחו מטוס אחר והצטרפו לפגישה באינדיאנה, אולי בניסיון לשנות את ההחלטה ברגע האחרון ואולי כדי להכיר מקרוב יותר את פנס, לפני שימצאו אותו על במה אחת עם אבא שלהם.

 

חשש מאלימות בוועידה, מלאניה תנאם

בקליבלנד שבאוהיו נשלמות בינתיים ההכנות לוועידה הרפובליקנית שתיפתח ביום שני: יותר מבכל פעם אחרת צפויה הוועידה להיות "בסימן הפמיליה". טראמפ עצמו ינאם בכל אחד מארבעת ימי הוועידה, אבל לא רק הוא: כל אחד מילדיו הבוגרים – דון, אריק, איוונקה וטיפאני – יישא נאום בעצמו, וכמובן גם רעייתו של טראמפ, מלאניה, תנאם.

טראמפ ופנס. ארבעת הילדים ינאמו בקליבלנד (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ ופנס. ארבעת הילדים ינאמו בקליבלנד(צילום: AP)

בערב הראשון של הוועידה הנושא המרכזי יהיה היריבה הדמוקרטית הילרי קלינטון: סרטונים שהוכנו מראש יוקרנו לאלפים שיבוא, ובהם תוצג קלינטון כאחראית למחדל שהביא לרצח הדיפלומטים האמריקנים בבנגזי שבלוב ב-2012. היא תוצג כנוכלת שאספה לארנקה מיליונים מכרישי וול סטריט וכבלתי אמינה על רקע פרשת האימיילים שבה הסתבכה. גם לבעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, יהיה חלק גדול במופע: הוא יוצא כנואף, שקרן, נשיא שעמד למשפט הדחה בעקבות פרשת מוניקה לוינסקי ומי שבמשך שנים ניצל נשים.

 

מעבר למשחק הפוליטי בוועידה עסוקים המארגנים באבטחה חסרת תקדים: גדרות תיל הוקמו מסביב למתחם הוועידה, ושוטרים נערכים להפגנות זועמות, בעיקר של

ליברלים ושחורים שיבוא להפגין נגד גזענותו לטענתם של טראמפ.

 

הסקרים האחרונים מראים כי טראמפ וקלינטון הגיעו למצב של שוויון במדינות המפתח, מה שמבטיח מרוץ צמוד. הדבר יעלה את מפלס המתח בוועידה ועלול להעלות גם את מפלס האלימות בה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מייק פנס, האיש שלפי הדיווח ירוץ עם טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים