שתף קטע נבחר

צילום: gettyimages

המעוז האחרון של תומכי ההפיכה נכבש, ארדואן הדיח אלפי שופטים

12 שעות אחרי שהופצץ על-ידי מסוקים של מנהיגי ניסיון ההפיכה מתכנס הפרלמנט הטורקי לישיבת חירום. דיווח: הצבא הטורקי השלים את ההשתלטות על מטה הכוחות המזוינים שהיה למעוז האחרון של מתנגדי ארדואן. 8 חיילים ברחו במסוק ליוון וביקשו מקלט. רה"מ רמז שיישקל עונש מוות, 2,745 שופטים הודחו. ארדואן שלח SMS לטורקים: "צאו לכיכרות"

 

 

שעות אחרי שסוכל ניסיון ההפיכה הצבאית הגדול נגד שלטון ארדואן, מתכנס בצהריים (שבת) הפרלמנט הטורקי המופצץ והחבול - אבל המנצח - לישיבה מיוחדת. בתום ליל דמים עם 194 הרוגים ו-1,154 פצועים לפחות הכריזו הבוקר גורמי שלטון בטורקיה כי ניסיון ההפיכה שהובילה מאז אמש קבוצת מורדים מתוך הצבא סוכל, וכ-2,800 אנשי צבא שהיו מעורבים בו נעצרו, בהם קצינים בכירים. הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן שאמש נאלץ לנאום דרך האייפון ממקום לא ידוע ולבקש מתומכיו לצאת לרחובות ולסכל את ההפיכה, שב לאיסטנבול והתקבל בתשואות. הרמטכ"ל חולוסי אקאר, שנלקח בן ערובה ונטען בלילה כי נהרג, חולץ בריא ושלם. אחר הצהריים דיווחה רשת CNN בטורקית כי מטה הכוחות המזוינים באנקרה, שהיה למעוז האחרון של תומכי ההפיכה, נכבש מחדש על-ידי הצבא הטורקי.

 

בצהריים אותתו השלטונות כי הם מתכוונים לנקוט צעדים מיידיים: רשת הטלוויזיה NTV דיווחה כי שלטונות טורקיה החליטו להדיח 2,745 שופטים בעקבות ניסיון ההפיכה – החלטה שקיבלה מועצת השופטים והתובעים העליונה. מדובר בשופטים החשודים כבעלי קשרים עם תנועתו של בכיר האופוזיציה הגולה פתחוללה גולן, יריבו הגדול של ארדואן שהואשם על-ידי הנשיא ובני בריתו בקשרים עם מובילי ההפיכה.

 

 

חיילים שהיו שותפים להפיכה מוכים ומושפלים, הבוקר (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
חיילים שהיו שותפים להפיכה מוכים ומושפלים, הבוקר(צילום: gettyimages)
 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 
 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

ניסיון ההפיכה שהחל אמש בסביבות השעה 22:30, כשחיילים חסמו לתנועה את גשר הבוספורוס באיסטנבול, מטוסים הרעישו בשמי העיר וירי החל בבירה אנקרה, גווע ככל שעברו השעות במהלך הלילה. המונים מתומכי הנשיא ארדואן נענו לקריאתו ויצאו לרחובות כדי להתמודד עם הטנקים, וכוחות הביטחון הנאמנים לנשיא עצרו חיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה והכניעו אותם. בבוקר שודרו תמונות שבהן נראו חיילים בבוספורוס נכנעים וידיהם מורמות, ורשתות הטלוויזיה שהושבתו על-ידי מובילי ההפיכה חזרו לשדר. קצינים בכירים בצבא נעצרו מול המצלמות וארדואן הבטיח לנקום במורדים. תומכי הנשיא תועדו מכים ומשפילים חיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה.

 

"הם כיוונו את הרובים של העם נגד העם, לעבר אימהות, אבות, אחיות ואחים", אמר ארדואן לתומכיו שהניפו דגלי טורקיה ליד נמל התעופה אטאטורק, לשם הגיע הבוקר כמנצח למרות הדיווחים מוקדם יותר כי נמלט מהמדינה. "הנשיא, ש-52 אחוזים העלו אותו לשלטון, שולט בעניינים. הממשלה הזו, שהועלתה לשלטון על ידי העם, שולטת בעניינים. הם לא יצליחו כל זמן שאנחנו עומדים נגדם", הדגיש. היום בצהריים קיבלו המוני אזרחים טורקים מסרונים בטלפונים שעליהם חתום הנשיא ארדואן, ושבהם הוא קורא להם לקום ולהתייצב לצד הדמוקרטיה והשלום ולצאת לרחובות להפגין נגד אנשי ההפיכה.

 

המהומות בטורקיה, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המהומות בטורקיה, הלילה(צילום: AFP)

מעצרו של אחד הקצינים המואשמים בהובלת ההפיכה ()
מעצרו של אחד הקצינים המואשמים בהובלת ההפיכה

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לשומר החילוניות במדינה. ב-13 שנות שלטונו של ארדואן הלך ותפס האיסלאם הדתי מקום יותר ויותר מרכזי בחיים הציבוריים, ותוכניתו של ארדואן לשנות את החוקה כך שתחזק את סמכויותיו כנשיא ותבצר את שלטונו עוד יותר הטרידה רבים במעוזים החילוניים. את ניסיון ההפיכה שלהם אמש הסבירו המורדים מקרב הצבא בכך שהממשלה הנוכחית מסכנת את הדמוקרטיה ואת החילוניות של טורקיה. העובדה שארדואן, שהחליש מאוד בשנים האחרונות את מעורבות הצבא בפוליטיקה, הצליח לעמוד מול ניסיון ההפיכה הזו, היא דרמטית בתולדות טורקיה וצפויה לחזק עוד יותר את ארדואן ואת המערכת הפוליטית על חשבון הצבא.

 

הרמטכ"ל הזמני שמונה הלילה לצבא טורקיה, כשהרמטכ"ל הקבוע היה עדיין בן ערובה, אמר לפני הצהריים כי ניסיון ההפיכה בוצע בעיקר על-ידי אנשי חיל האוויר, הז'נדרמריה וכמה גורמים חמושים נוספים. הוא אמר כי תם עידן ההפיכות הצבאיות בטורקיה: "טורקיה סגרה לנצח את הפרק של הפיכות צבאיות בה, והוא לא ייפתח שוב לעולם". לדבריו 104 מאנשי ההפיכה נהרגו במהלך הלילה והבוקר. גם 47 אזרחים נהרגו. "כל אדם שבוגד במדינה שלנו – ייענש", אמר. "אנחנו נחושים לסלק כל מי שחבר ב'מבנה שלטוני מקביל' משורות הצבא". בתוך כך מנסים עדיין כוחות הביטחון למגר כיסי התנגדות אחרונים: הרמטכ"ל הזמני אמר לפני הצהריים כי המבצע להשתלטות מחדש על מטה הכוחות המזוינים באנקרה עדיין בעיצומו. בסביבות השעה 12:00 דווח כי החיילים המתבצרים שם ביקשו לנהל משא ומתן וכי בכוונתם להיכנע. היום בסביבות השעה 15:50 דווח כאמור שהמבצע הסתיים והצבא הטורקי השיג שליטה מחדש.

 

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים אמר בצהריים כי אירועי הלילה האחרון הם כתם על הדמוקרטיה הטורקית, אבל הוסיף גם שהעם הטורקי נתן את התשובה הטובה ביותר ל"טרוריסטים", כלשונו. לדבריו האירוע הראה שלטורקיה יש ניסיון רחב בכל הקשור לדמוקרטיה. הוא הבטיח כי קושרי הקשר נגד הממשלה יקבלו את הדין שלו הם ראויים. בתגובה רשמית שיבחה גם צרפת את "הבגרות והאומץ", לדבריה, שהפגין העם הטורקי בהתנגדותו להפיכה הלילה.

גופת חייל שנרצח לפי הדיווחים בלינץ' של תומכי ארדואן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גופת חייל שנרצח לפי הדיווחים בלינץ' של תומכי ארדואן(צילום: AFP)

ראש הממשלה ילדרים אמר כי בעצורים חיילים פשוטים וגם קצינים בכירים. הוא קרא לטורקים לצאת ולמלא את הכיכרות הלילה בדגלי טורקיה. הוא אמר כי עונש מוות לא קיים אמנם בחוק הטורקי כרגע, אבל ציין כי יישקלו שינויים בחוק כדי לוודא שניסיון הפיכה כזה לא יחזור על עצמו. עוד הדגיש ראש הממשלה כי מדינה שתעמוד לצד יריבו הגולה של ארדואן פתחוללה גולן, שהואשם על-ידי השלטון הטורקי במעורבות בניסיון ההפיכה, לא תיחשב עוד לידידה של טורקיה, אלא למדינה הנמצאת במלחמה איתה. ילדרים אמר כי טורקיה דורשת את הסגרתו של גולן שחי בארה"ב. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר היום במהלך ביקורו בלוקסמבורג כי ארה"ב לא קיבלה בקשת הסגרה מטורקיה.

 

בסביבות השעה 13:00 הודיעה יוון כי שמונה אנשי צבא טורקים נחתו במסוק של צבא טורקיה בעיר הצפונית אלכסנדרופוליס, נעצרו - וביקשו מקלט מדיני. טורקיה כבר מיהרה לבקש מיוון להסגיר אותם. דוברת ממשלת יוון אולגה גרואסילי הודיעה כי המסוק יושב בהקדם האפשרי חזרה לטורקיה, אך המדינה תבחן את בכל זאת את בקשת המקלט. ב-14:00 מסרה טורקיה כי מצרי הבוספורוס נפתחו אחרי שעות ארוכות. גם תנועת המטוסים חוזרת בהדרגה לסדרה.

 

בבירה אנקרה נשמעו לאורך כל הלילה פיצוצים עזים, ומסוק קרב הפציץ את בניין הפרלמנט וגרם שם להרס כבד. לפחות במקרה אחד של עימותים בין תומכי ארדואן לחיילי ההפיכה דווח כי חייל עבר לינץ' ונרצח. ארדואן ומקורביו האשימו כי נאמנים לאיש הדת פתחוללה גולן, יריבו הגדול של ארדואן, הם כמה מהאחראים להפיכה. עם זאת גולן הכחיש כל מעורבות בניסיון ההפיכה. "אני מגנה בכל תוקף את ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה. ממשלות צריכות לקום דרך בחירות חופשיות והוגנות, לא בכוח. כמי שסבל מהפיכות צבאיות רבות, מעליב שמאשימים אותי בקשר כלשהו לניסיון ההפיכה הזה", מסר גולן מביתו שבפנסילבניה, ארה"ב.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הרס בבניין הפרלמנט שהופצץ על-ידי החיילים המורדים הלילה ()
הרס בבניין הפרלמנט שהופצץ על-ידי החיילים המורדים הלילה

חיילים נכנעים בבוספורוס, הבוקר ()
חיילים נכנעים בבוספורוס, הבוקר

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

במהלך הלילה הושבתו הטיסות בנמל התעופה הבינלאומי "אטאטורק", וישראלים רבים נתקעו בו או בדרך אליו. נמל התעופה משמש צומת תחבורתי חשוב, וישראלים

רבים ממשיכים ממנו בטיסות קונקשן למדינות אחרות. בלילה המריא מטוס "טורקיש איירליינס" מנתב"ג לאיסטנבול כשעליו ארבעה נוסעים בלבד מתוך ה-90 שאמורים היו לטוס בו, משום שכל השאר סירבו ברגע האחרון לטוס. זמן קצר לאחר ההמראה הסתובב המטוס ושב לישראל. הבוקר חודשה פעילות "טורקיש איירליינס" ב"אטאטורק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
חיילים מוכים ומושפלים על-ידי תומכי ארדואן
צילום: gettyimages
מומלצים