שתף קטע נבחר

בגלל עבודות הרכבת הקלה: אלפי דגים מתים בירקון

ככל הנראה, תקלה גרמה לשאיבת יתר מהנחל ועליית טמפרטורות המים וכתוצאה התגלה מחזה מחריד של אלפי דגים מתים התגלה בירקון. חברת נת"ע: "הנחנו את הקבלן לטפל מיידית במפגע ולהפסיק את העבודות עד לבירור מקיף בנושא"

 

 

 (צילום: נתי לוי) (צילום: נתי לוי)
(צילום: נתי לוי)

הדגים המתים בירקון. "קיבלתי סחרחורת מהריח" (צילום: נתי לוי) (צילום: נתי לוי)
הדגים המתים בירקון. "קיבלתי סחרחורת מהריח"(צילום: נתי לוי)
אלפי דגים מתים מסוג לבנון הירקון נמצאו הבוקר (שבת) בנחל הירקון, על גבול תל אביב-רמת גן. סיבת המוות היא ככל הנראה שאיבת יתר שגרמה לטמפרטורת המים לעלות כתוצאה מעבודות שמבצעת בסמוך חברת נת"ע לבניית הרכבת הקלה בגוש דן.

 

"יצאתי ב-6:00 בבוקר מהבית ופתאום אני רואה בנחל אלפי דגים מתים", שחזר נתי לוי, תושב רמת גן. "היה ריח חריף של דגים שמתו כמה שעות לפני, להערכתי זה קרה בלילה שבין שישי לשבת. עזבתי את המקום אחרי רבע שעה, קיבלתי סחרחורת מהריחות".

לבנון הירקון. נמצא בסכנת הכחדה (צילום: נתי לוי) (צילום: נתי לוי)
לבנון הירקון. נמצא בסכנת הכחדה(צילום: נתי לוי)

  (צילום: נתי לוי) (צילום: נתי לוי)
(צילום: נתי לוי)
 

הנחל עבר בשנים האחרונות תהליך שיקום ממושך, ולאורכו יש צינורות מהם מזרימים שפכים לנחל בצורה מבוקרת, אולם ככל הנראה במהלך העבודות משהו השתבש. "הדגים המתים היו מפוזרים 3-2 קילומטרים לאורך הנחל וזה היה מחריד. ראיתי גם בעלי כנף שאכלו חלק מהדגים, כך שיכול להיות שהנזק הוא לא רק לדגה אלא גם לבעלי הכנף", אמר לוי.

 

לבנון הירקון, דג קטנטן החי במים מתוקים, שייך למשפחת הקרפיונים. בשנות ה-50 חלה ירידה במספר הדגים מסוג זה, שנמצאים כעת בסכנת הכחדה. הדג נוהג לשחות סמוך לקרקעית הנחל, ניזון מחסרי חוליות קטנים ומאצות ואת ביציו הוא מטיל על אבנים או צמחיה בנחל.

 

מחברת נת"ע, המבצעת את עבודות הרכבת הקלה, נמסר בתגובה: "בצהריים התקבל דיווח על תמותת דגים בנחל איילון סמוך לאחד מאתרי העבודה של חברת סולל בונה. נת״ע הנחתה את הקבלן לטפל מיידית במפגע ולהפסיק את העבודות במקום עד לבירור מקיף בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתי לוי
הדגים המתים בירקון
צילום: נתי לוי
מומלצים