שתף קטע נבחר

סגירת תחנות הפחם באשקלון ובחדרה תמנע תמותה של 200 איש בשנה

כך עולה מהדו"ח הרבעוני של המשרד להגנת הסביבה. כבר השנה יחלו בשיקומם של 8 מתחמי צה"ל ותע"ש שיאפשרו הקמת 20 אלף יח"ד. כמו כן, מובטחת תמיכה של 20 אלף שקל לכל בעל מונית שירכוש רכב היברידי מופחת זיהום

המשרד להגנת הסביבה מפרסם, זו הפעם השנייה, דו"ח רבעוני המסכם את עיקרי פעילות המשרד ברבעון השני לשנת 2016. הדו"ח מתמקד בשלושה תחומים עיקריים המהווים את מרכז פעילותו של המשרד: צמצום זיהומים וסיכונים סביבתיים, העצמת הפריפריה וצמצום פערים חברתיים והגברת הפיקוח והאכיפה.

 

בדו"ח מפרטים את פעילות המשרד ברחבי הארץ, בהם גם פרסום מכרז להקמת מפעל אמוניה במישור רותם והעתקת מכל האמוניה ממפרץ חיפה. בין היתר מצויין גם הטיפול בקרקעות המזוהמות, ואת תחילת עבודות זרוע הביצוע לשיקום קרקעות צה"ל ותע"ש.

 

"עד שנת 2022 יפונו כ-13 בסיסי צה"ל ותעש בשטח כולל של 5.17 אלף דונם, מהלך שיאפשר הקמתן של כ-100 אלף יחידות דיור", נכתב. "במסגרת זאת, כבר השנה יחל שיקומם של 8 מתחמי צה"ל ותע"ש, בשטח כולל של כ- 4,000 דונם, שיאפשרו הקמת 20 אלף יחידות דיור". זאת כאשר אושרה מסגרת תקציבית של 250 מיליון עד סוף שנת 2016 לניקוי הקרקעות. 

 

20 אלף שקל לכל נהג מונית שירכוש מונית היברידית

בכל הנוגע להפחתת זיהום אוויר מתחבורה, במשרד מציינים כי המטרה המרכזית שלהם היא לצמצם את הזיהומים והסיכונים הסביבתיים ולהגן על הציבור מהם. יש לציין כי 50% ממקרי המוות מזיהום אוויר נגרמים מכלי תחבורה. בין היתר, תינתן תמיכה בהיקף של 60 מיליון שקל מתקציב קק"ל לתמיכה ברכישת כלי רכב חשמליים והיברידיים.

 

ירכשו 1,500 מוניות היברידיות, ותינתן תמיכה של 20 אלף שקל לכל בעל מונית שירכוש רכב היברידי מופחת זיהום. המוניות ההיברידיות לבדן יחסכו 3% מכלל הזיהום מתחבורה. בנוסף, ירכשו עד 200 כלי רכב חשמליים לפרוייקט שיתוף רכב. במשרד מציינים כי תינתן תמיכה בהיקף של 20 מיליון שקל ל-50 אוטובוסים חשמליים, שיחלו לפעול בתחילת 2017 (400 אלף שקל סיוע לכל אוטובוס).

 

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי מספר הקנסות שהוטלו על עבריינים סביבתיים עלה ב- 27% בהשוואה לרבעון הקודם. ברבעון הראשון ניתנו 5,020 קנסות ואילו ברבעון השני 6,400.

 

בדו"ח מציינים כי סגירת מפעלי הפחם תוביל להפחתה של 80% בפליטת העשן ולאוויר נקי יותר, זאת במסגרת מיגור מפגע המפחמות. כמו כן כתבו כי "סגירת התחנות הפחמיות רוטנברג באשקלון ואורות רבין בחדרה צפויה למנוע תמותה מוקדמת של כ-200 איש בשנה באזור ההשפעה של התחנות". רק אתמול (ראשון) נערך שימוע ציבורי מקדים לתחנת הכוח אורות רבין בחדרה.

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר אמר כי "פרסום דוח זה הוא חובתנו: אנחנו מספקים לאורך כל השנה דיווחים שוטפים ושקופים, מתוך אמונה שהמידע שייך לציבור – בעל מניות עיקרי של המשרד. גם ברבעון השני הובלנו את המשרד לעשייה בלתי מתפשרת בהפחתת זיהומים וסיכונים ובשיפור בריאות תושבי ישראל ואיכות חייהם ונמשיך לעשות זאת גם ברבעונים הבאים."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים