שתף קטע נבחר

דיווח: קלינטון תבחר בטים קיין כמועמדה לסגן הנשיאה

"וול סטריט ג'ורנל" מדווח שהמועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב צפויה להודיע הערב או הלילה על האיש שירוץ לצדה בבחירות - ויהיה זה כנראה הסנאטור מווירג'יניה, שהחרים את נאום נתניהו בקונגרס. תומכי סנדרס יתאכזבו, אבל עם קיין דובר הספרדית תוכל קלינטון לפנות להיספנים ולנצח במדינת מפתח

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון, תבחר כנראה בסנאטור טים קיין כסגנה במרוץ לנשיאות. כך דיווח אחר הצהריים (יום ו') עיתון ה"וול סטריט ג'ורנל", מפי מקורות במפלגה הדמורקטית. גורמים דמוקרטיים אמרו כי קלינטון קרובה להכריז על המועמד שלה לסגן הנשיאה, וכי הם מאמינים שיהיה זה קיין.

 

קיין הוא סנאטור מווירג'יניה ששימש בעבר מושל המדינה, ואם הדיווח היום נכון אז פירושו שניצחון של קלינטון במרוץ לנשיאות יהפוך את קיין לסגן הנשיאה - האיש שיחליף את הנשיאה אם היא תיאלץ לפנות את כיסאה במהלך הכהונה.

 

קיין אינו נחשב לאדם כריזמטי במיוחד, אבל הוא יוכל לסייע לקלינטון בשתי זירות חשובות: ראשית, הוא דובר ספרדית שוטפת ויוכל לקרב את קלינטון לבוחרים היספנים; ושנית, וירג'יניה שממנה הוא בא היא יעד חשוב מאוד לניצחון מבחינת קלינטון – בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון מעריך לפי "וול סטריט ג'ורנל" שאם רעייתו תנצח בווירג'יניה, למועמד הרפובליקני דונלד טראמפ לא תהיה שום דרך ריאלית להגיע ל-270 האלקטורים הדרושים לניצחון בבחירות לנשיאות. מאז הבחירות של שנת 2000 כל מועמד לנשיאות שניצח בווירג'יניה הגיע לבית הלבן.

קלינטון וסנאטור טים קיין. גישה נוחה יותר להיספנים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלינטון וסנאטור טים קיין. גישה נוחה יותר להיספנים(צילום: AFP)

אגב, קיין היה אחד הסנאטורים הדמוקרטים שהחרימו את נאומו בקונגרס של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשזה הגיע לנאום נגד ההסכם שגיבשו אובמה ומנהיגי המעצמות האחרות עם איראן. את בואו לנאום תיאם אז נתניהו עם הקונגרס תוך כדי שהוא עוקף את הבית הלבן ואת אובמה, והוא הקים עליו כעס רב בוושינגטון ובמיוחד בחוגים דמוקרטיים. על כל פנים, קיין מגדיר את עצמו "תומך ישראל גדול".

 

קלינטון צפויה להכריז על המועמד שלה לסגן הנשיאה בהודעה בטוויטר, והיא עשויה לעשות זאת כבר הערב או הלילה. בשעות הקרובות צפויים לה שני אירועי בחירות בפלורידה. ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי סביר להניח שקלינטון תכריז על בחירתה עוד הערב, וכי ההערכה על סמך מקורות הבקיאים בשיחות שניהלה קלינטון בנושא היא שהיא תבחר בקיין. שני המועמדים האחרים ברשימה שעדיין יש סיכוי מסוים שייבחרו הם שר החקלאות טום וילסק שהיה מושל איווה והסנאטור קורי בוקר מניו ג'רזי. קלינטון תוכרז רשמית כמועמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות בוועידה הדמוקרטית שתיערך בשבוע הבא בפילדלפיה.

 

באגף הליברלי במפלגה הדמוקרטית צפויים להתאכזב מבחירה בקיין. תומכי יריבה של קלינטון בפריימריז ברני סנדרס ציפו שקלינטון תציע לסנאטורית אליזבת וורן לרוץ לצדה. וורן יכולה הייתה להניע את תומכי סנדרס ולגרום להם להצביע בנובמבר, ולתת את התחושה שקלינטון תלך לפחות במידה מסוימת גם בדרכו של סנדרס. אם קלינטון אכן תבחר בקיין, פירוש הדבר יהיה שהיא מעדיפה בחירה שמרנית: קיין הוא גבר לבן שאינו כריזמטי במיוחד. עם זאת, יש לו סיפור חיים שיכול למשוך בוחרים במדינות המפתח, ובעיקר בורגנים, להצביע למועמדת הדמוקרטית בבחירות.

קיין. לא הדרך של סנדרס (צילום: AP) (צילום: AP)
קיין. לא הדרך של סנדרס(צילום: AP)

רק בשבוע שעבר בחר המועמד הרפובליקני לנשיאות, דונלד טראמפ, את המועמד שלו לתפקיד סגן הנשיא. מי שירוץ לצדו של טראמפ יהיה מושל אינדיאנה מייק פנס (57), שכיהן בעבר כחבר קונגרס. הוא יוכל לעזור לטראמפ לזכות לתמיכתם של רפובליקנים המגלים ספקנות באשר למועמדותו.

 

פנס נחשב מקושר מאוד לתורמים מיליארדרים, וטראמפ זקוק לתומכים כאלה. הוא מגדיר את עצמו "נוצרי, שמרן ורפובליקני – בסדר הזה", ופעל לקידום תקנות מגבילות בכל הנוגע להפלות. הוא הביע התנגדות לשיכון פליטים סורים באינדיאנה ובנובמבר 2015 הורה לסוכנויות ממשלתיות להשעות את היישוב של פליטים סורים במדינה, אבל מצד שני בציוץ בטוויטר ב-2015 הוא הביע התנגדות להצעה של טראמפ לאסור כניסת מוסלמים לארה"ב. פנס כינה את ההצעה הזו "פוגענית ובלתי-חוקתית".

טים קיין. גורמים בסביבת קלינטון: "היא קרובה לבחור בו" (צילום: AP) (צילום: AP)
טים קיין. גורמים בסביבת קלינטון: "היא קרובה לבחור בו"(צילום: AP)

טראמפ והסגן שבחר - מייק פנס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ והסגן שבחר - מייק פנס(צילום: רויטרס)

מועמדים לנשיאות בארה"ב בוחרים את המועמד שלהם לתפקיד הסגן במידה רבה על סמך השאלה עד כמה הם יוכלו להביא להם מצביעים מקהילות באוכלוסייה שאותן הם מתקשים לשכנע להצביע להם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קלינטון וקיין. "ירוצו יחד"
צילום: AFP
מומלצים