שתף קטע נבחר

פולארד ערער שוב על תנאי שחרורו: "המידע שברשותו ישן עד כדי גיחוך"

המרגל הישראלי מבקש לבטל מגבלות שהוטלו עליו, עורך דינו מנמק: "אי אפשר לזכור מידע כזה מלפני 30 שנה". התביעה מתעקשת: "גם כיום הוא יכול לגרום נזק"

 

 

ג'ונתן פולארד הגיש אתמול (יום ו') עתירה בדרישה לבטל את התנאים המגבילים שהוטלו עליו עם שחרורו מהכלא האמריקני בנובמבר 2015. עורך דינו, אליוט לאוור, טען בבית המשפט הפדרלי המחוזי בניו יורק כי ועדת השחרורים כפתה על פולארד תנאים שרירותיים, בהם דרישה כי יענוד אזיק אלקטרוני וכי המחשב המשמש אותו לעבודה יהיה תחת מעקב הרשויות.

 

התנאים הללו מתבססים בחלקם על הנימוק כי פולארד יכול עדיין לחשוף סודות מדינה. לאואר טוען כי לא יעלה על הדעת שפולארד יוכל לזכור מידע מסווג מלפני יותר מ-30 שנה. "המידע ישן עד כדי גיחוך, וזה סוג של מידע שאף אדם לא יכול להיזכר בו באופן סביר", טען לאואר בפני השופטת קתרין פורסט. לאואר הוסיף כי המעקב על מחשבו של פולארד מונע ממנו להתקבל לעבודה בבית השקעות.

 

מנגד, התביעה הפנתה את השופטת למכתב של ראש המודיעין הלאומי האמריקני, ג'יימס קלפאר, שעל פיו המסמכים שלהם פולארד היה חשוף עדיין מסווגים ברמת "סודי ביותר" ו"סודי". נציגת התביעה, עורכת הדין רבקה סול טיניו, טענה כי הדלפה של מסמכים נוספים תגרום גם כעת לנזק לביטחון הלאומי של ארצות הברית.

פולארד מחוץ לבית המשפט (צילום: AP) (צילום: AP)
פולארד מחוץ לבית המשפט(צילום: AP)
 

פולארד נתפס ב-1985 ונשפט בגין ריגול לישראל. הוא נידון למאסר עולם שנקצב ל-30 שנה, ושוחרר אשתקד. אחד מתנאי השחרור הוא שפולארד חייב להישאר בארצות הברית במשך חמש השנים הקרובות לפחות. טיניו הוסיפה כי הוועדה הגיעה בצדק למסקנה שקיים סיכון שפולארד יברח מהמדינה, בהתחשב בכך שהוא הביע שוב שוב את רצונו לעלות לישראל ולהתאחד עם רעייתו אסתר. לפולארד הוענקה אזרחות ישראלית בזמן שהיה בכלא. פורסט אמרה כי החלטתה תימסר בתוך ארבעה שבועות.

 

זו הפעם השנייה שפולארד מערער בפני בית המשפט על תנאי שחרורו. הפעם הראשונה הייתה ב-20 בנובמבר, יום לאחר השחרור. בהודעה שפרסמו אז עורכי דינו נמסר כי "ועדת השחרור כבר קבעה שאין סבירות גבוהה שפולארד יבצע עוד פשע. לא ראוי מצד ועדת השחרור לכפות על פולארד את התנאים הללו על מנת למנוע ממנו לבצע פשעים נוספים. אפילו יותר מטריד שהתנאים לא חוקיים משום שהם מפרים את החוקים הפדרליים, הרגולציות הפדרליות והחוקה האמריקנית".

 

עוד נטען כי "התנאים שחלו על פולארד בדרך כלל חלים על פדופילים, מטרידנים ואנשים ברמת סכנה דומה שמצריכה מעקב קבוע אחריהם כדי להגן על קורבנותיהם. לכן, אין בסיס לכך שהתנאים הללו יחלו על פולארד. לעשות זאת זה מעשה נקמני ואכזרי ומנוגד לחוק. התנאים האלה מדכאים, ולא חיוניים למעקב אחרי פולארד. לכן, ביקשנו מבית המשפט הפדרלי במחוז הדרומי של ניו יורק לבטל את התנאים הבלתי חוקיים הללו".

 

בעקבות העתירה, בית המשפט הורה לוועדת השחרורים לספק צידוקים נוספים להצמדת האזיק האלקטרוני ולמעקב אחר מחשבו של פולארד, ולאחר שאלו ניתנו, התנאים המגבילים אושררו.

 

פולארד נעצר ב-21 בנובמבר 1985 בצאתו משגרירות ישראל בוושינגטון, שם ביקש מקלט מדיני ונדחה. מתוקף תפקידו כמנתח חומרי גלם מודיעיניים נחשף פולארד למידע מסווג שהיה קשור בישראל. בראשית 1984 פנה פולארד לאביאם סלע, אלוף משנה בחיל האוויר הישראלי, ששהה בארצות הברית בחופשת לימודים, והציע את שירותיו.

 

בשנים 1985-1984 העביר פולארד מאות אלפי מסמכים לידי סלע, וזה מסר אותם למחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע (לק"ם) של משרד הביטחון – גוף עלום שבראשו עמד רפי איתן. העסקתו של פולארד נעשתה מאחורי גבם של שרי הביטחון יצחק רבין ומשה ארנס. בעוד פולארד טען שפעל מתוך רצון להגן על קיומה של ישראל – האמריקנים טענו שפעל מבצע כסף ואף העביר מידע למדינות נוספות. הוא הודה והורשע בריגול עבור מדינה ידידותית ללא כוונה לגרום נזק לארצות הברית ובית המשפט גזר עליו מאסר עולם. בנובמבר האחרון שוחרר לאחר כ-30 שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים