שתף קטע נבחר

אב שכול התפרץ לעבר נתניהו: "לא מאמינים לך"

בטקס האזכרה הממלכתי לציון שנתיים למבצע צוק איתן ספג ראש הממשלה בנימין נתניהו קריאות בוז מהורים שכולים לאחר שפתח את דבריו באומרו שהוא אח שכול. יורם טל, אביו של עמרי שנפל בקרב, צעק לעבר נתניהו ויצא בזעם מהטקס. אמו של לי מט ז"ל: בא ראש ממשלה ומצייר תמונה שהכול ורוד וטוב

 

קריאות בוז לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך טקס הזיכרון השנתי השני לחללי מבצע "צוק איתן", שנערך הערב (ג') בהר הרצל. נתניהו פתח את נאומו באומרו כי הוא אח שכול, וחלק מהמשפחות השכולות הגיבו בקריאות בוז. "אנחנו לא מאמינים לך", התפרץ לעבר נתניהו יורם, אביו של עמרי טל ז"ל, והוסיף: "הבן שלי נפל בשביל הדמוקרטיה, לא בשביל שלטון כזה". ראש הממשלה השיב לו: "בתור אח שכול, אני מבין את הכאב שלך". מיד לאחר דבריו עזב יורם טל את הטקס בזעם.

 

יורם טל מוחה במהלך נאומו של ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יורם טל מוחה במהלך נאומו של ראש הממשלה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מתפרץ נוסף לדברי נתניהו היה מוטי, אביו של לי מט ז"ל שנפל בקרב. "המשפחות מבקשות שיקום ראש הממשלה, כמו ראשי ממשלה לפניו, נכון, בלחץ הציבור, ושיקימו ועדת חקירה לאירועי צוק איתן". סמדר, אמו של לי ז"ל, קראה גם היא להקים "ועדת חקירה חיצונית וממלכתית, בראשות שופט, שתבדוק את כל מה שאירע בצוק איתן. זו כל הדרישה, אבל בא ראש הממשלה ומצייר את הכול בוורוד והכול היה טוב. אז מה אכפת לך שתהיה ועדה?".

 

"אנחנו מכבדים היום את זכרם של בנינו, בניכם, הלוחמים האמיצים שבזכותם אנחנו כאן", אמר נתניהו בנאומו. "אחי ואחיותיי, בני משפחת השכול, כן יגונכם יגוני, כן כאבכם כאבי. בשנתיים שחלפו מאז המבצע כתבתי לכם, שוחחתי איתכם, פגשתי בכם, דלתי תמיד הייתה ותמיד תישאר פתוחה בפניכם. העם כולו מוקיר את המחיר ששילמו יקירינו ושילמתם אתם להבטחת ביטחון המדינה והגנת אזרחי ישראל. צוק איתן הוא אחד מאותם הצמתים שבהם עם חפץ חיים נאלץ לאחוז בחרב המגן ולהיאבק על עצם הקיום".

 

נתניהו הוסיף: "יישובי עוטף עזה משגשגים בזכות הבנים, הם רושמים צמיחה מרשימה בזכות הבנים. ילדים משחקים בחוצותיהם בזכות הבנים, חקלאים חורשים את שדותיהם בזכות הבנים, בזכות חיילינו ומפקדנו הגיבורים שנקראו לדגל וצעדו בראש, ואלה שצועדים בראש הם ראשוני הנופלים והבאים גם אחריהם".

נתניהו והוריו של הדר גולדין ז"ל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו והוריו של הדר גולדין ז"ל(צילום: גיל יוחנן)
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה ריבלין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה ריבלין(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מוטי, אביו של לי מט ז"ל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מוטי, אביו של לי מט ז"ל(צילום: גיל יוחנן)

"שורשינו נטועים כאן, זוהי מולדתנו ואנחנו מגנים עליה בעוצמה רבה. החמאס ספג את המכה הקשה ביותר בתולדותיו", המשיך ראש הממשלה. "תכנית התקיפה של החמאס - מהאוויר, מהים, מהקרקע ומתחת לקרקע - התכנית הזאת סוכלה. המערכה הזו הביאה לשיתוף פעולה חסר תקדים עם גורמים באזור - גורמים שמזהים את החמאס, כמונו, כאויב משותף. המערכה נוהלה גם במישור הבינלאומי בתבונה, באחריות, בשיקול דעת, באופן כזה שהעניק חופש פעולה לכוחותינו ובסוף המערכה חמאס לא השיג דבר. השקט חזר לדרום".

 

באשר להשבת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול, אמר נתניהו: "המשימה הזאת עומדת לנגד עיניי. אינני מרפה ממנה ואנחנו נשלים אותה, גם אם הדבר ייקח הרבה זמן".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ(צילום: גיל יוחנן)

רב-אלוף גדי איזנקוט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רב-אלוף גדי איזנקוט(צילום: גיל יוחנן)

 

ריבלין: "השבת גולדין ושאול חייבת להיות חלק מכל מו"מ"

הנשיא ראובן ריבלין קרא בנאומו להשיב את גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול כ"חלק מכל משא ומתן". "הדר ואורון יצאו בשליחות מדינת ישראל, ועל מדינת ישראל מוטלת המשימה, האחריות והמחויבות, להשיבם לביתם", אמר ריבלין. "משימה זו היא חלק מהחוב המוסרי שלנו כלפי חיילינו. עלינו לוודא שכחלק מכל משא ומתן לפתרון המצוקות ההומניטריות ברצועת עזה תעלה גם חובה אנושית זאת של השבת הבנים לגבולם"

 

"משפחות יקרות, שנתיים בלבד עברו מאז תמה המערכה, מערכת 50 הימים "צוק איתן" בקיץ 2014 ובכאבים גדולים", אמר הנשיא ריבלין. "שנתיים מאז הקיץ הקשה ההוא וגם אנחנו יודעים עכשיו שני מיני זמן - לפני ואחרי, בלעדיהם ואיתם. 67 לוחמים, יקירינו אשר אהבנו, לא שבו מהמערכה ההיא ואיתם חמישה אזרחים. הצעיר שבהם, ילד יפה עיניים דניאל טרגרמן, שלנצח יישאר בן ארבע וחצי".

 

שמחה ולאה, הוריו של הדר גולדין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שמחה ולאה, הוריו של הדר גולדין(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

"במבצע צוק איתן נלחמנו על הבית. על גני הילדים ובתי הספר, על השבילים והשדות. זו הייתה מלחמה על קיום ועל שגרה. כל מנהרה שהושמדה, כל מאגר טילים שהופצץ, כולם היו תרחישי אימה שנמנעו בסופו של דבר תוך קרבות קשים בגבורה בלתי נתפסת ובמחיר דמים, שנגבה מאיתנו".

 

"השנתיים האחרונות מאז צוק איתן היו השקטות ביותר בעשור האחרון. הנחישות שהפגין העורף הישראלי ולבו הפועם, יישובי עוטף עזה, במהלך מבצע צוק איתן, ממשיכה ומהווה עבורנו מקור עוצמה. הנה, רק בשנתיים האחרונות גדל מספר המתיישבים במועצה האזורית אשכול. הביקוש כיום גדול על ההיצע. זאת הציונות, ואת הציונות הזו, אי אפשר להפסיק".

 

הטקס נערך על רקע קריאות של עשרות הורים, ובהם גם כאלה שאיבדו את בניהם ב"צוק איתן" לפני שנתיים, להקים ועדת חקירה ממלכתית למבצע שנערך בשנת 2014. שלשום (א') שלחו ההורים מכתב לראש הממשלה, עם העתקים לנשיא המדינה, יו"ר הכנסת, שר הביטחון ויו"ר ועדת חוץ וביטחון, שבו פירטו את תוצאות מלחמת 50 הימים שבה נהרגו 67 חיילים, חמישה אזרחים, נפצעו מאות חיילים, אזרחים רבים נפגעו או לקו בחרדה והמדינה כולה הייתה נתונה לירי רקטי.

 

"לאחרונה התברר שהוחלט לחדש את דיוני ועדת חוץ וביטחון בנושא 'צוק איתן' ולהפיק דו"ח שנגנז כבר בעקבות הבחירות אחרונות", כתבו הורי הנופלים. "אין זה מן הראוי לכנס שוב ועדה שחקרה את האירועים ולמרות זאת בחרה שלא לפרסמם. גם אם הבחירה לא לפרסם נקבעה על ידי אדם אחר מזה העומד בראש הוועדה כעת, יש טעם לפגם בחידוש הדיון לאחר תקופה כה ממושכת והדבר יכול להעיד על חוסר שקיפות או לחצים אחרים שאין מקומם בתחקור אירוע בסדר גודל כזה".

 

כותבי המכתב ציינו כי "מדינת ישראל, ואנו האזרחים, עומדים בפני אתגרים קשים. לפיכך, אתם העומדים בראשה מחויבים לקיים תהליך הפקת לקחים אובייקטיבי על ידי ועדה חיצונית ובלתי תלויה,

שתוסמך לבדוק ולתחקר את כל אירועי המלחמה ובעלי התפקידים, כולל את תהליך קבלת ההחלטות. כמו כן, אנו סבורים שעל הבדיקה להיות שקופה כך שתענה על זכותנו הבסיסית לדעת".

 

אתמול הדף נתניהו את הביקורת הצפויה מדו"ח מבקר המדינה שיתפרסם בקרוב בנושא ואמר: "צוק איתן היא לא לבנון השנייה. הטענה כי לא נערכנו ולא ידענו על המנהרות היא ההיפך מהאמת".

 

בפגישה שיזם עם כתבים צבאיים טען נתניהו שבשנה וחצי שקדמו למבצע הוא קיים שמונה דיונים ביטחוניים, גם בקבינט, שבהם עלה איום המנהרות ההתקפיות וניתנו הנחיות לאיתורן וסיכולן. לדברי ראש הממשלה, כחודשים לפני המלחמה הוא דרש מהצבא לשפר את תוכניותיו נגד המנהור ההתקפי של חמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יורם, אביו של עמרי טל ז"ל, מתפרץ לעבר נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים