שתף קטע נבחר

יעלון נגד הממשלה: "פוליטיקה של שיסוי"

שר הביטחון לשעבר מתח ביקורת על הנהגת המדינה, שלא יודעת להתמודד עם ביקורת ולא מובילה נגד הזרם. "מי שלא יודע להגדיר את עצמו, מקושש קולות מהגדרת האחר, דבר שמלמד על אי חזון", אמר באוניברסיטת בר אילן

 

 

 

מדוע ההנהגה הנוכחית בוחרת ב"פוליטיקה של שיסוי", ומהו המחיר שראוי לשלם עבור שבויים - אלו חלק מהשאלות שאליהן התייחס היום (ד') שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, שנאם בפני פורום הידידים של אוניברסיטת בר אילן.

 

לדברי יעלון, לפנינו "מנהיגות שאמורה להנהיג אך עוסקת בפוליטיקה קטנה, בסכסכנות ובפלגנות, במקום לאחד - פעם זה נגד ערבים, פעם נגד מתנחלים, פעם נגד חרדים, פעם נגד שמאלנים, פעם זה להט"בים ופעם זה מזרחים מול אשכנזים. כל הזמן לחפש את הסכסכנות". לדבריו, "אני מכיר את הפוליטיקה של השיסוי. מי שלא יודע להגדיר את עצמו, מקושש קולות מהגדרת האחר, דבר שמלמד על אי חזון. מנהיגות שמאמינה בעצמה יודעת להתמודד עם ביקורת. מנהיגות יודעת להוביל גם נגד הזרם, ובאופן אישי מצאתי את עצמי נגד הזרם בלא מעט מקרים".

 

 

יעלון נפרד ממשרד הביטחון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יעלון נפרד ממשרד הביטחון(צילום: AFP)

בתחילת דבריו אמר כי למערכת הפוליטית חסרה מנהיגות שיודעת לקבל החלטות. "את ההחלטה להתפטר מתפקידי כשר הביטחון הגדרתי כפסק זמן מאחר שיש לי כוונה לחזור ולהתמודד על ההנהגה הלאומית". הוא הוסיף כי "עניין האחריות הוא מה שמוביל אותי ולא מניח לי. אני אומר בפורום הזה, שאמצה את כל האפשרויות שבהן אוכל לתרום למדינה ולקחת אחריות".

 

על פרשת החייל היורה מחברון, אלאור אזריה, אמר יעלון כי הוא התייחס למקרה רק אחרי השלמת התחקיר המבצעי. "התחקיר אמר בצורה ברורה שזה לא חייל כמו שגורמים שונים מנסים להציג. לכן גם המח"ט החליט מיד שהוא לא יהיה לוחם. לא דיברתי עד היום עם הפצ"ר, לא התייחסתי להליך הפלילי ולא עליתי לבית המשפט בראש כנופיות כדי להפעיל לחצים. אבל כשמצאתי את עצמי בכנסת מול התקפה פרועה בעיקר על הרמטכ"ל, אמרתי מה שאמרתי.

 

"אני לא אפקיר את הרמטכ"ל, לנוכח ההתקפות והקמפיין השלם שמנוהל כדי לערער את הערכים שלנו והחוק. מי שמאשים אותי שייטול קורה מבין עיניו", אמר יעלון, והוסיף: "לשמחתי המפקדים מנווטים לפי מצפן ולא לפי טוקבקים".

 

בהקשר לתהליך המדיני הפנה אצבע מאשימה כלפי הפלסטינים: "כשר ביטחון היה ניסיון למשא ומתן מדיני שנענו לו, כולל עם הצעות אמריקניות ומהקוורטט, אבל מי שסירב להן זה אבו מאזן - ואנו במקום להאשים את ההנהגה הפלסטינית מאשימים את עצמנו. אני אומר, בואו נעצור את הוויכוח הזה ולא נשלה את עצמנו שעוד יוזמה או ועידת שלום יביאו לשיפור מצבנו הביטחוני, המדיני או הכלכלי. זאת רק אשליה".

 

בהמשך נשאל יעלון על המחיר שראוי שישראל תשלם עבור החזרת שתי גופות חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול. "עמדתי היא ערכית. אין פודים שבוי מכפי דמיו. כשזה הגיע להצבעה על שליט הצבעתי נגד, כי מרגע שאנחנו מוכנים לשלם מחירים מופקעים נגד שבויים קל וחומר גופות, אנחנו מזמינים את האירוע הבא.

 

"יש לנו מחויבות מוסרית למי שאנחנו שולחים לקרב וצריך לעשות הכול כדי לפתור את הבעיה, אבל כשאומרים בכל מחיר - הצד השני מעלה מחיר. מדינת ישראל צריכה לאמץ מדיניות ברורה לצד השני כדי שהסחטנות תיפסק. צריך לעשות הכול להשיב את אורון שאול והדר גולדין לקבר ישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים