שתף קטע נבחר

צפו: "אנחנו טרוריסטים טובים"

הבמאית ענת זלמנסון-קוזניצוב מספרת בסרטה "מבצע חתונה" את סיפורם של הוריה - שנמנו על קבוצת יהודים שניסו לחטוף מטוס כדי לעלות מברית המועצות לישראל, ונשלחו לכלא הרוסי. "מבחינה פורמלית אנחנו טרוריסטים", מסביר לה אביה. צפו כאן בקטעים מתוך הסרט

ב-1970 ניסתה קבוצת יהודים לחטוף מטוס ריק בלנינגרד כדי לברוח ולעלות לישראל - תחת מסווה של טיסה לחתונה מקומית. הם נתפסו על ידי הקג"ב, נשפטו בעוון בגידה במולדת ושניים מהם קיבלו גזר דין מוות. 45 שנה לאחר מכן מספרת את סיפורם בתם של שניים מהם, בסרט הדוקומנטרי "מבצע חתונה" - שישודר מחרתיים (ג') בערוץ הראשון. 

 

את ההחלטה ליצור את "מבצע חתונה" קיבלה הבמאית ענת זלמנסון-קוזניצוב ברגע שבו חשבה שחייה תמו. "לפני שבע שנים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קשה. בזמן שהרכב שלי הסתחרר, הייתי בטוחה שהחיים שלי נגמרו וחשבתי לעצמי: 'איך זה יכול להיות שאני אמות עכשיו? עדיין לא עשיתי את הסרט על ההורים שלי'", היא מספרת. "אחרי שהחלמתי לא לקחתי עוד פרויקטים והשקעתי את כל כולי לעשיית הסרט הזה. ראיתי סרט שעשו ברוסיה על 'מבצע חתונה' ב-2010. הם כינו את ההורים שלי טרוריסטים והמציאו כל מיני עובדות שקריות, המציאו את ההיסטוריה מחדש. הייתי חייבת לתקן את הטעות".

 

ענת זלמנסון-קוזניצוב עם אמה סילווה זלמנסון ()
ענת זלמנסון-קוזניצוב עם אמה סילווה זלמנסון

בקטעים מתוך הסרט ניתן לראות כיצד מוצגים היהודים כ"טרוריסטים" בסרטון באתר הקג"ב ואת הביקור של ענת ואמה סילווה זלמנסון בכלא בסנט פטרסבורג שבו שהתה כעונש על הפעולה. "החוקר אמר תבלי", היא מספרת לבתה. צפו בהם כאן לראשונה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים