שתף קטע נבחר

המבקר: אם יוטל חיסיון על דו"ח צוק איתן, אקדם הקמת ועדת חקירה

מבקר המדינה יוסף שפירא נחוש שלא לאפשר לממשלה להטיל חיסיון על חלקים שאינם מבצעיים בדו"ח שהוא מכין על המלחמה ברצועת עזה

ראש הממשלה נתניהו ומבקר המדינה שפירא (צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו ומבקר המדינה שפירא(צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)

ממשרד מבקר המדינה נמסר הערב (יום ה') כי המבקר יוסף שפירא לא יאפשר הטלת חיסיון על חלקים שאינם מבצעיים או מסווגים בדו"ח שהוא מחבר על מבצע צוק איתן. הערב פרסם אמנון אברמוביץ' בערוץ 2 כי אם יהיה ניסיון לבלום את פרסום דו"ח צוק איתן, מבקר המדינה ימליץ על הקמת ועדת חקירה ממלכתית.

 

מבקר המדינה כבר הודיע שהוא בודק את תהליך קבלת ההחלטות בממשלה ובקבינט במהלך המבצע. לדעתו מספר הדיונים ועומקם במהלך המבצע, כמו המודעות וההיערכות לאיום המנהרות, אינו נכלל בתחום המסווג.

 

הממשלה, באמצעות ועדת המשנה לביקורת המדינה, יכולה להרחיב את היקף החיסיון של הדו"ח. במקרה שייעשה שימוש פוליטי שכזה, יפעיל המבקר את היכולת שלו בוועדת ביקורת המדינה של הכנסת להציע הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את צוק איתן.

  

 

לפני כחודשיים שלח המבקר את טיוטת הדו"ח לחברי הקבינט שכיהנו בתקופת המבצע. מהדלפות שפורסמו אז עולה כי הדו"ח צפוי להיות חמור ביותר, וכי המבקר צפוי למתוח ביקורת נוקבת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בזמן המבצע משה יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ.

 

על פי דיווחים, בטיוטה נטען, בין השאר, כי נתניהו ויעלון לא עדכנו את הקבינט בהתרעת השב"כ מפני עימות צבאי אפשרי מול חמאס בחודש יולי 2014, וכי קבינט ממשלת נתניהו לא דן מעולם באיום המנהרות עד מבצע צוק איתן. הרמטכ"ל לשעבר גנץ צפוי לספוג ביקורת על הערכות צבאיות שסיפק לקבינט.

 

בסביבת נתניהו טענו כי מדובר ב"דו"ח לא רציני של מבקר לא רציני". מקורבי ראש הממשלה דחו על הסף את הממצאים וטענו: "המבצע נוהל בשקיפות והסתיים בהצלחה, כל היתר אלו השמצות". עוד טענו בסביבת ראש הממשלה כי הקבינט התכנס פעמים רבות, כולל ספציפית לדיון באיום המנהרות.

 

העימות בין הצדדים צפוי להתמקד באי ההבנה, לכאורה, של אנשי הביקורת את האתגר הביטחוני שעמו התמודדה הממשלה והקבינט, וכן בהיקף החיסיון שיש להטיל.

 

היום ראש הממשלה נתניהו התייחס למבצע צוק איתן כשאמר בטקס לציון סיום פרויקט מיגון בתי התושבים בעוטף עזה כי "מבצע צוק איתן נתן לנו את השנתיים השקטות ביותר שהיו לנו בעשור באחרון".

 

עוד אמר כי "המדיניות שלנו להגיב בנחרצות על כל הפרה ולו הקטנה ביותר הבהירה למי שמולנו שכללי המשחק השתנו - שקט אצלנו שווה שקט בעזה. נגיב בעוצמה על כל ניסיון לפגוע ביישובים ישראליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מבקר המדינה יוסף שפירא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים