שתף קטע נבחר

"שוקלים הליך פלילי נגד מפעל חוד פלדה"

גורמים במשרד להגנת הסביבה שלחו למנהלי מפעל חוד אסף בעכו התראה וזימון לשימוע לאחר שנמצא כי בחצר המפעל התקיימה פעילות שהעלתה אבק בצורה בלתי מוקדית, לרבות פיזור אבק

המשרד להגנת הסביבה: שוקלים לפתוח בהליך פלילי נגד מפעל חוד פלדה בעכו. גורמים במשרד שלחו למנהלי מפעל חוד אסף בעכו התראה וזימון לשימוע לאחר שנמצא כי בחצר המפעל התקיימה פעילות שהעלתה אבק בצורה בלתי מוקדית, לרבות פיזור אבק. על פי החשד המפעל הפר את תנאי רישיון העסק שבבעלותו והפר את תנאי היתר הפליטה שניתן לו מהמשרד להגנת הסביבה. העונש המרבי הקבוע לעבירה על החוק הוא 18 חודשי מאסר או קנס של 75,300 שקל, וכן קנס של 1,400 שקל לכל יום שבו נמשכת העבירה.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה הירוקה

 

דורית זיס, מנהלת מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה הסבירה כי "הפעולות שנקט המפעל לאחרונה אינן מספקות ובפועל קיימת עלייה משמעותית בפליטות בעת פעילות המפעל, הן בחצר והן בהתכה. המשרד עומד על כך שיבוצעו בטווח הזמן הקצר פעולות מניעה משמעותיות להפחתת הפליטות והגנה על בריאות הציבור."

 

בנוסף, על סמך נתוני המשרד להגנת הסביבה המפעל עובר על תנאי היתר הפליטה שניתנו לו ומופעל באופן המהווה עבירה על החוק. החל מחודש מרץ 2016 נמצאו עדויות על פליטות בלתי מוקדיות במספר מקורות במפעל ובנוסף לכך נמצא שקירור רכיבים נערך באזור שאינו מקורה, ונראו פליטות חלקיקים ממשטחי התפעול ומשנוע גרוטאות. העונש המירבי הקבוע בחוק למפעיל מקור פליטה בניגוד לתנאיו דינו מאסר שנתיים או קנס של 678,000 שקל.

 

הפעולות הללו גרמו, לכאורה, לעלייה בערכי החלקיקים כפי שנמדד בתחנת הניטור שנמצאת בקיבוץ כפר מסריק הסמוך למפעל, לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר וכן למפגעי ריח. תושבי קיבוץ כפר מסריק פנו למשרד להגנת הסביבה בתלונות חוזרות ונשנות בנוגע לפעילות המפעל, ואף נאלצו להסתגר בבתים בעקבות הזיהום באזור. התושבים התלוננו על צריבות בעיניים וקשיי נשימה. במשרד ציינו כי נמצא קשר ישיר בין פעילות המפעל לדיווחים על מטרדי ריח וזיהום.

 

עקב חומרת הממצאים שוקלים במשרד להגנת הסביבה לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותם לרבות צווים מנהלים, פתיחה בחקירה פלילית או הטלת עיצום כספי. מנהלי המפעל זומנו לשימוע שייערך במחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה ביום ראשון ה-7.8.2016.

 

מפעל חוד אסף פלדה נמצא בדרום עכו ובשטחו יש פעילות הכוללת מפעל מחזור גרוטאות, התכה ויציקת מטילים וייצור מרכבי פלדה.

 

ליאורה אמיתי, מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה, מסרה בתגובה: "מפעל חוד אסף הוא מפעל ישן, ובשל כך הוא מזהם ופוגע קשות בתושבי האזור כולו בקריות, ובדרום עכו. מי שסובלים מהרעש והתחושות הקשות של זיהום האוויר הם בעיקר תושבי כפר מסריק, אולם כל האזור סובל מהזיהום. המשרד להגנת הסביבה צריך לפעול באופן תקיף מול המפעל בהתאם לסמכויות שניתנו לו, עם לוחות זמינים מהירים".

 

מהמפעל טרם נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים