שתף קטע נבחר

ההתעללות המינית במוסד התורני: מעשי סדום וקשירת ילדים

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד שישה מורים מבית הספר של חסידות בעלזא בת"א. סעיפי העבירות נגד 22 תלמידים כוללים תיאורים מזוויעים בעלי אופי סדיסטי. הילדים כינו את בית הספר "ברגן בלזן"

 

 

 

המורים הנאשמים בבית המשפט (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
המורים הנאשמים בבית המשפט(צילום: גלעד מורג)

פרשת ההתעללות המינית הקשה במוסד החינוכי מגיעה לבית המשפט: נגד שישה מורים מבית ספר "תלמוד תורה מחזיקי הדת דחסידי בעלזא" בתל אביב הוגש הבוקר (יום ג') כתב אישום המייחס להם שורת עבירות של התעללות בקטין ותקיפת קטין. לנאשם המרכזי, אברהם מרדכי רוזנפלד (49), מיוחסים מקרים רבים של מעשי סדום בקטינים, מעשה מגונה וסחיטה באיומים.

 

העבירות בוצעו לאורך שנים כלפי 22 מתלוננים בני 3 עד 10 שלמדו בכיתותיהם של הנאשמים. את בית הספר כינו התלמידים "ברגן בלזן" ואת הנאשם המרכזי "רוזנאצי".

 

על פי האישום, רוזנפלד נהג לשהות בחדר מנוחה הממוקם סמוך לכיתה ויועד לשימושו הבלעדי. בחדר היו מיטות וארון שבו אחסן דברי מתיקה, שאת חלקם לקח מהתלמידים. הוא נהג להורות לקטינים להיכנס עמו אל החדר, ושם פגע בהם מינית. לאחר שהפסיקו לבכות הוא נהג לתת להם מתיקה ולשלוח אותם לדרכם.

 

במספר רב של הזדמנויות היכה רוזנפלד את הקטינים, בחלקי גופם השונים, באמצעות מקלות עץ באורכים וסוגים שונים, לרבות בקרשים שאותם אספו הקטינים בהפסקות על פי הוראות שלו.

 

לעיתים, נטען בכתב האישום, קשר רוזנפלד תלמידים לכיסאות או לשולחן באמצעות חבלים או אזיקונים, וכן העמידם בכיתה בידיים ורגליים קשורות. אז הכניס לפיהם כפית עמוסה פלפל שחור חריף או סבון רחצה, ואסר עליהם לשטוף את פיהם לזמן מה.

 

 

על פי האישום, במקרים אחרים הוא אסר על תלמידים להתפנות והורה להם להתאפק או לחלופין לעשות את צרכיהם במכנסיים. כתוצאה מהאיסור, ומשלא יכלו להתאפק, עשו הקטינים את צרכיהם במכנסיים כשהם ישובים בכיסאותיהם.

 

רוזנפלד גם מואשם בהתעללות בבעלי חיים: יום אחד נכנס חתול לכיתה שבה לימד, ולעיני התלמידים היכה אותו המורה בחוזקה באמצעות מטרייה או מקלות עץ, ולבסוף דחף אותו מאדן החלון וגרם למותו.

 

בנוסף הוא מואשם שהטיל אימה גם על בני ביתו, והנהיג משטר של אימה ופחד כלפי אשתו והילדים. את אחד מילדיו הקטינים, נטען, הוא תקף במשך שנים עד שעזב את הבית. אשתו סיפרה שאיים עליה שיפריד בינה לבין ילדיהם, איים לגרש אותה ושלט באספקת האוכל בבית.

עו"ד ציון אמיר. מייצג חלק מהנאשמים ששוחררו (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
עו"ד ציון אמיר. מייצג חלק מהנאשמים ששוחררו(צילום: יריב כץ)

בנוסף לרוזנפלד, שאר הנאשמים הם ישראל חיים שפירא (65), חיים פישגרונד (69), משה הירש (39), מנחם אלברשטיין (62) ואברהם פנחס דייטש (53). על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכות הדין שלי קוטין ולבנת מלמד מפרקליטות תל אביב, השישה שימשו מורים ומחנכים לתלמידים בני 3 עד 10. במסגרת תפקידם הם היו אחראים לצורכי מחייתם, בריאותם, חינוכם ושלומם של הקטינים.

 

החל משנת 2000 ועד 2011 בערך, נטען, הפעילו הנאשמים במספר רב של הזדמנויות ובאופן שיטתי אלימות פיזית ונפשית יום-יומית, שאופיינה באכזריות, השפלה והטלת אימה.

 

הנאשמים מכחישים את המיוחס להם בכתב האישום, ומספקים, כל אחד לפי חלקו, הסברים ופרשנויות אשר בבסיסן היעדר כוונה לפגיעה בקטינים, או לחלופין, הודאה באירועים ספורים ומינוריים תוך הצגתם אגב הלצה.

 

למעט רוזנפלד, חמשת המורים האחרים שוחררו ממעצר בתנאים מגבילים. עו"ד ציון אמיר, המייצג כמה מהם, אמר: "כתב האישום שהוגש היום כולל עשרות עמודים. מובן שלא נוכל להתייחס לתוכן הראיות בשלב זה. חלק מן האנשים שאני מייצג מכחישים לחלוטין את המיוחס להם. יהיה משפט ארוך שינקה את מי שצריך לנקות מהקהילה החשובה הזו מהאישומים המיוחסים".

 

פרקליטו של רונזפלד, עו"ד יהודה פריד, אמר לאחר הדיון: "אנו סבורים כי עצם המעשים המתוארים בכתב האישום יש בהם הגזמה מבוימת. נלמד את החומר. לגבי המשפחה, מדובר בהאשמות מצוצות מן האצבע של גורמים המנסים להפריד בינו לאשתו".

 

הפרקליטה לבנת מלמד אמרה: "כתב האישום מתאר מסכת התעללות מגיל שלוש ועד לכיתה ה', אז היו בני 10. הקטינים קראו למוסד 'ברגן בלזן', לעמדיתנו הדברים הללו אומרים את הכול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד מורג
המורים הנאשמים בבית המשפט
צילום: גלעד מורג
מומלצים