שתף קטע נבחר

ילד טוב ירושלים

שון הורביץ, הגיטריסט הראשי של להקת Smash Mouth ומלווה קבוע של אנריקה איגלסיאס, הוא בכלל שחר הורוביץ שגדל בירושלים ובמזל גדול לא הידרדר לפשע. היום הוא מוזיקאי מצליח שלא שוכח מאיפה בא.

שון (שחר) הורביץ, הגיטריסט הראשי של להקת Smash Mouth מאז שנת 2011 ומזה שנה הגיטריסט בבאנד של אנריקה איגלסיאס, חייב במידה קטנה את הקריירה המוזיקלית שלו למייקל ג'יי פוקס. שון, 36, שהתחיל לקחת שיעורי פסנתר מאז גיל 7, צפה במרטי מק'פליי בסרט Back to the Future בגילומו של פוקס והתלהב מהסצינה בה מרטי מנגן בגיטרת גיבסון אלקטרונית את השיר "Johnny Be Good”. מאותו הרגע, הוא ידע שהוא חייב לנגן בגיטרה ולהופיע ברחבי העולם. הוריו אז קנו לו את הגיטרה הראשונה ואביו לימד אותו מספר אקורדים, מבלי לחשוד שזוהי תחילתה של קריירה בינלאומית.

 

הורביץ המשיך ללמד את עצמו לנגן ובהמשך הפך למהנדס סאונד וטכנאי פופולארי שעבד עם להקות וזמרים רבים בארץכמו הדג נחש. "למדתי סאונד אצל יואב גבע והפכתי מכור ל- Audio Engineering”, מספר שון המשלב לאורך כל הראיון אנגלית ועברית ביחד. האנגלית שלו אגב, מצויינת, חפה ממבטא זר והסיבה לכך היא שהוריו של שון שנולד וגדל בירושלים, הם ניו יורקים לשעבר. "למרות שאהבתי את מה שעשיתי, הרי רציתי מאוד להגשים את החלום המקורי שלי להיות גיטריסט. דיברתי עם הגיטריסט אמיר בן עמי ("הדג נחש") והוא אמר לי, דבר ראשון שאתה צריך הוא להתחיל לנגן, כולם מכירים אותך כ"באקליינר"כ"אנג'ניר", תתחיל לנגן ולא משנה איפה ועם מי, העיקר שתעלה על הבמה ותתחיל להופיע".

 

שון הפנים את מה שחברו ייעץ לו, אך חלפו עוד מספר שנים עד שיצא מאחורי הקלעים ואל הבימה. "את זוכרת את הפיגוע במייק'ס פלייס בתל אביב ב-2003? הייתי בדיוק במכונית בדרך לירושלים לפגוש כמה חברים ואז שמעתי על הפיגוע וחשבתי לעצמי, אני חייב לעשות משהו לפני שמישהו יוריד לי את הזרוע. יש לי הרי אזרחות אמריקאית מהורי ואני חייב לנסות. חודשיים לאחר מכן ולאחר שאחי התחתן, עברתי לטרזנה. על הימים הראשונים, מצאתי דירה, מכונית ועבודה ב- Guitar Center, עבדתי שם שלוש וחצי שנים, אבל לא שכחתי את מה שאמיר ייעץ לי והתחלתי לצאת לאודישנים, עשיתי סטודיו סשנס, מפה לשם הכרתי מספר חברה' שהיתה להם להקה והופעתי אתם מספר שנים".

 

הפריצה הגדולה שלו התרחשה לאחר שפגש את המתופף רנדי קוק. "ראיתי אותו בהופעה והתרשמתי מאוד מהמקצועיות שלו. מתופף מדהים. אחרי כמה חודשים יצא לי לשמחתי לנגן אתו והוא הביא אותי אתו לכמה גיגים ובין השאר לקח אותי לעבוד עם אנה נאליק (Breath), אתה יצאתי לסיבוב הופעות לקידום אלבומה החדש Shine".

 

הורביץ על הבמה. "כל מה שהם יציעו לך, קח". צילום:Orlin Nikolov ()
הורביץ על הבמה. "כל מה שהם יציעו לך, קח". צילום:Orlin Nikolov

 

מסתבר שהכל בחיים הוא עיתוי ומזל וכן, גם כישרון לא מזיק, כי בשנת 2011, קיבל שון טלפון מחברו רנדי שניגן גם עם Smash Mouth ולהקות רבות נוספות ושאל אותו אם הוא פנוי. "האמת שלא הייתי ממש פנוי והייתי בין גיגים, אבל רנדי אף פעם לא איכזב אותי, אז אמרתי שאני פנוי ואז הוא סיפר לי ש"סמאש מאוט"יוצאים לסיבוב הופעות והגיטריסט שלהם עזב בדיוק. הוא אמר לי, המנהל שלהם יתקשר אליך וכל מה שהם יציעו לך, קח, זו הזדמנות נהדרת".

 

זמן קצר לאחר מכן, קיבל שון טלפון ממנהל הלהקה שסיפר לו שהלהקה עומדת לנסוע לסיבוב הופעות בפני החיילים האמריקאים בעיראק וכווית. "הדבר הראשון שאמרתי להם הוא שבפספורט האמריקאי שלי כתוב שאני ישראלי ואם זו בעיה, אז כדאי שידעו את זה מראש. הם אמרו שזה בסדר ותוך 3-4 ימים למדתי את כל השירים שלהם כך שאהיה מוכן לקראת הנסיעה".

 

וכך מצא עצמו שון, בחור ישראלי מירושלים, על המטוס בדרך לכווית ביחד עם חברי להקת "סמאש מאוט". "נחתנו וכולם קיבלו ויזות במקום תוך חמש דקות ורק אני לא קיבלתי. הלב שלי דפק, ראיתי כבר את הכותרות בסי.אן.אן למחרת היום: הגיטריסט של סמאש מאוט נעצר בכוויית. אחרי 45 דקות לשמחתי, קיבלתי את הויזה ויצאנו לדרך. הופענו בפני החיילים בשבעה בסיסים והיה מדהים. זאת היתה חוויה נהדרת. מבחוץ שיחקתי אותה "קול"אבל בפנים הרגשתי: וואוו, אני בעיראק וכווית, מופיע בפני החיילים האמריקאים. זו היתה חוויה סוריאליסטית. הביקור בבסיסים היה בכלל חוויה, לקחו אותנו בבלאק הוק, באפצ'י הליקופטר, הראו לנו איך הם עורכים אימונים, נתנו לנו לירות ברובים. היה מדהים".

 

 

"יש לך את מה שאנחנו צריכים". צילום: ליאור טייטלר. ()
"יש לך את מה שאנחנו צריכים". צילום: ליאור טייטלר.

 

שון הורביץ הצליח להרשים את חברי להקת סמאש מאוט (All Star, I’m a believer) במקצועיות וביכולות הנגינה שלו ומסתבר גם שלא מעט את מהנדס הסאונד של הלהקה, אדי קייפו. "לפני שנה, במרץ, חיפשתי עוד עבודות. עדיין הייתי עם סמאש מאוט, אבל הייתי צריך עבודה נוספת כי הם לא הופיעו בדיוק. אז שלחתי אימיילים לכולם בתעשייה ואמרתי שאני עדיין קשור ללהקה, אבל אם הם שומעים על עוד עבודה, אז אני פנוי. קיבלתי טלפון מאדי שסיפר לי שהגיטריסט הראשי של אנריקה איגלסיאס מזה שמונה שנים עוזב ואם אני רוצה אז הוא יעזור לי להחליף אותו. עניתי כמובן: בטח".

 

השם שלי עלה כי אנריקה רצה אווירת רוק במסע ההופעות העולמי. הוא הסתכל באינטרנט שלי בדק את קטעי הוידיאו והסטייל שלי ואמר לי: אני אוהב את הדינמקיה והדרך בה אתה עובד עם זמרים, יש לך את מה שאנחנו צריכים.

 

איגלסיאס צפה אז במספר קטעי וידיאו של הגיטריסט הישראלי אונליין והתרשם לטובה. למרות שהוא זמר פופ, הרי הוא ביקש ליצור אווירת רוק במסע ההופעות העולמי ואהב את הדינמיקה של שון הורוביץ על הבימה. איגלסיאס שלח להורביץ כמה משיריו וביקש ממנו ללמוד את החלקים הרלוונטים והגיטריסט שלח בחזרה וידיאו שלו מופיע עם גיטרה אלקטרונית, אקוסטית וקלאסית אקוסטית עם מיתרי ניילון, על מנת להקיף את כל הסגנונות השונים בהופעות של איגלסיאס. אח"כ ביקש המנהל של אנריקה ששון ינגן את להיטו של אנריקה: "ביילאמוס". שון מצידו, הקליט את עצמו מנגן את השיר וכך, בשלט רחוק, הוא הביס את שאר המתמודדים על התפקיד וקיבל את העבודה.

 

"חששתי להגיד לסמאש מאוט שאני הולך לנגן עם אנריקה כי גם ככה הם לא אהבו אותו כי הוא "גנב" מהם את קייפו. אז אמרתי למנהל של אנריקה שאני צריך למצוא זמן טוב להגיע להופיע איתו כי יש לי התחייבות ל"סמאש מאוט"ואם זה לא יעבוד, אז לא נורא. בינתיים, היה להם גיטריסט אחר שעבד עם אנריקה מספר חודשים וזה לא כל כך עבד. באוגוסט סופסוף, מצאתי זמן להופיע עם אנריקה. היתה לי הופעה בוושינגטון די.סי עם סמאש מאוט ולאנריקה היתה הופעה אחרי יומיים במונקו. סיימתי את ההופעה עם סמאש מאוט, קפצתי על המטוס וטסתי למונקו".

 

אף אחד בישראל לא חשד ששון הורביץ הוא שחר. עם אנריקה איגלסיאס. צילום: ליאור טייטלר: ()
אף אחד בישראל לא חשד ששון הורביץ הוא שחר. עם אנריקה איגלסיאס. צילום: ליאור טייטלר:

 

לשון היו בדיוק מספר שעות לעשות סאונד צ'ק וללמוד מספר תנועות ריקוד על הבמה לפני שהוא היה צריך לעלות עליה שוב עם אנריקה ולעבור אודישן על קהל חי במשך 90 דקות. "הוא ידע שאני יודע לנגן, אבל עדיין, היה צריך לבדוק את הכימיה בינינו ואם זה עובד על הבמה”, מספר שון. "ההופעה במונקו היתה מדהימה אבל גם מאוד שונה מכל הופעה אחרת שלי. מונקו כל כך יפה ועשירה שבוורלי הילס נראת כמו ואן נייס לידה. הקהל היה מורכב מאנשים מאוד עשירים, כ-2,000 איש שישבו ואכלו מסביב לשולחנות וצפו בהופעה.

 

“אחרי 3-4 ימים, היתה לנו הופעה בתורכיה. עלינו על במה ענקית כמו בלינקולן פארק. הייתי בשוק, מעולם לא עליתי על במה כזאת. ההופעה בתורכיה גם עברה יופי ומסרו לי שאנריקה מאוד אהב אותי ושהכימיה בינינו טובה. משם המשכנו ללבנון. זה היה בדיוק לפני שנה, אוגוסט 2015. גם הפעם הודעתי למנהל הסיבוב שאני ישראלי ושיקחו את זה בחשבון כי בלבנון, גם אם אתה לא ישראלי, אבל כתוב שביקרת בארץ, זו יכולה להיות בעיה. הפעם לשמחתי, קיבלנו מכתב מהפרומוטר שכולם יודעים שאני מישראל והכל בסדר. באמת הכל עבר חלק אבל הזעתי בכניסה וביציאה".

 

מיד לאחר שסיים את ההופעה עם אנריקה, שון עלה על המטוס להופעה בארה"ב עם סמאש מאוט. "זה היה חודש עמוס במיוחד”, הוא מודה בחיוך. "אבל למזלי זה יצא טוב כי ההופעות לא התנגשו אחת בשניה".

 

בדצמבר 2015, שב איגלסיאס למזרח התיכון והפעם לישראל. מיותר לציין ששון התרגש לקראת ההזדמנות להופיע בפני קהל הבית שלו. הנה, הילד מירושלים שעזב אותה שנים קודם לכן, שב לארץ כמו גדול. למרבה הפתעתו איגלסיאס שהציג את כל הנגנים שעל הבמה, שכח לציין שהגיטריסט הראשי שלו הוא יליד המקום. אף אחד גם לא חשד ששון הורוביץ הוא שחר הורוביץ, כך שאף אחד לא יצא מגידרו ממש והוא קיבל מחיאות כפיים שוות לשאר חברי הלהקה.

 

למחרת היום, בהופעה השניה עם זאת, איגלסיאס ביקש משון שיסור לחדרו ופצח בסדרת התנצלויות במשך שלוש דקות. הוא ביקש סליחה שלא הציג אותו כיליד המקום, התעניין מי ממשפחתו יגיע להופעה ואף אמר לו שלא יהסס לפנות אליו עם כל בקשה. בקיצור, היה חביב וחם ובאמת, במהלך ההופעה, לא שכח להכריז בפני קהל האלפים שהגיטריסט שלו הוא ישראלי, יליד הארץ. הקהל פרץ בשאגות שמחה והוריו, ג'ודי ואיירה שנכחו במקום, התפוצצו קרוב לוודאי מגאווה. ההורים אמנם לא הצליחו לפגוש אותו, אבל אשתו הטריה של שון, טרישה (אותה הכיר באתר הכרויות), זכתה לכבוד.

 

ההודעה לחברי להקת סמאש מאוט שהוא הולך לשמש כנגן הראשי של אנריקה איגלסיאס, לא עברה חלק כצפוי. חברי הלהקה היו מאוכזבים, אך שון מאמין שהם ימשיכו להופיע ביחד בתנאי שההופעות לא יתנגשו בהופעותיו עם איגלסיאס.

כששון הורביץ גדל בירושלים, הוא היה אחד מאותם בני נוער שהסתובבו ליד כיכר ציון, עם קעקועים, פירסינגס, שותים ומעשנים. אנשים היו עוברים לצד השני של הרחוב ומנידים ראשם מצד לצד לאות חוסר שביעות רצון. הוא עצמו אמנם מעולם לא עישן, לא שתה ולא קיעקע את עורו. שון הסתפק בפירסינג ומוהאק.

 

 

"רוצה לתת בחזרה". שון הורביץ.צילום: Michael Hacala. ()
"רוצה לתת בחזרה". שון הורביץ.צילום: Michael Hacala.

 

היום, למעט עגילים באוזניים ועגיל קטן מתחת לשפה, הוא נראה ילד טוב ירושלים. רחוק מאוד מדמות הפנקיסט שהיה פעם או דמות הרוקיסט שהוא היום כשהוא עולה על הבמה. בגלל ילדותו והקשר שהיה לו עם בני נוער שנפלטו מכל מיני מסגרות ושוטטו במרכז ירושלים בחוסר מעש, הוא החליט להירתם לעזרה לפרוייקט סובר. מועדון המוסיקה סובר מבקש לספק מרחב בטוח לבני נוער, ליציאה ובילוי והקשבה למוסיקה ללא השפעות השליליות של סצינת האלכוהול והסמים. בשעות היום יתמקד המרכז במגוון של סדנאות ותוכניות אימון המבוססות על ביצוע מוסיקלי ורכישת מיומנויות ובשעות הערב, יהפוך המרכז למקום למופעי מוסיקה חיה ולמרכז בידור נקי מאלכוהול ועשן.

 

"כשהייתי נער, הייתי הולך למרכז העיר, לכיכר ציון או כיכר חתולות או הולך לבית חם או הינני, אלו היו מקומות נהדרים לשתות משהו חם או לאכול במקום להיות ברחוב. אלו מקומות שהיו מאוד מיוחדים עבורי”. הורביץ נהג לבקר לעיתים קרובות בבית חם ושאב עידוד והשראה מצוות המקום כמו אבי טל, והעובדת הסוציאלית ("הינני") רחל סנצ'ז ומוסיקאי ניו יורקי בשם גרשון וולף אתו נהג לנגן ברחוב בן יהודה.

 

את הלימודים עזב כשהיה בן 16 ואת ימיו בילה בבתים החמים ובנגינה. לפני מספר שנים הוא יצר קשר עם רחל שסיפרה לו על סובר והציגה בפניו את מנהלת הפרוייקט, טרייסי שיפלי. שון תרם גיטרה למען המועדון והגיע במיוחד לארץ להופיע באירועי גיוס כספים למען המקום. "ידעתי שאני רוצה לתת בחזרה ולתת הזדמנות לבני נוער היום שאולי זקוקים לעזרה. מקום כזה היה קרוב לליבי ואני יוכל דרך המרכז הזה להשפיע על חייהם של בני נוער שנמצאים באותו שלב בחיים בו אני הייתי לפני 20 שנה".

 

 

.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שון (שחר) הורביץ. מירושלים לבמות הגדולות בעולם.
מומלצים