שתף קטע נבחר

לשכת נתניהו מסרה הבהרות לשגריר ארה"ב בעקבות הודעת משרד הביטחון

אחרי שמשרד הביטחון השווה את הסכם הגרעין מול איראן להסכם מינכן מול היטלר, אומרים בלשכת ראש הממשלה: "עמדת ישראל בסוגיית ההסכם עם איראן נותרה כשהייתה, אך ראש הממשלה מאמין בתוקף שלישראל אין בעלת ברית חשובה יותר מארה"ב"

 

בנימין נתניהו וברק אובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו וברק אובמה(צילום: רויטרס)
 

גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בסוף השבוע עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, ומסר לו הבהרות על ההודעה החריפה שפרסם משרד הביטחון ביום שישי, ובה ביקורת קשה על התבטאות של הנשיא ברק אובמה.

 

ביום חמישי טען אובמה שאפילו ישראל וקהילת המודיעין שלה מודות כיום שאיראן מיישמת את הסכם הגרעין. בתגובה הכחיש משרד הביטחון את הדברים והשווה בין ההסכם עם איראן לבין הסכם מינכן מ-1938 בין אדולף היטלר לבין מנהיגי בריטניה וצרפת.

  

בהודעת ההבהרה מלשכת נתניהו נכתב: "עמדת ישראל בסוגיית ההסכם עם איראן נותרה כשהייתה, אך ראש הממשלה מאמין בתוקף שלישראל אין בעלת ברית חשובה יותר מארה"ב. חשוב כעת שגם אלה שהסכימו וגם אלו שהתנגדו (להסכם הגרעין, א"א) ישתפו פעולה להשגת שלושה יעדים: לוודא שאיראן אינה מפרה את תנאי ההסכם, להתמודד עם התוקפנות האזורית של איראן, ולפרק את רשת הטרור העולמית של איראן".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
שר הביטחון אביגדור ליברמן(צילום: יואב דודקביץ)
 

 

השר במשרד רה"מ צחי הנגבי הוסיף: "אין יסוד לגישת הממשל האמריקני שלפיה העובדה שאיראן מיישמת את הסכם הגרעין במלואו מלמדת על הצלחתו. זו בדיוק הבעיה הטמונה בהסכם: אין לאיראן כל סיבה להפר אותו בהיותו הסכם המשרת את כל מטרותיה. איראן ממשיכה בחתרנותה האזורית באין מפריע, מחמשת ומממנת את ארגוני הטרור ומוסיפה לקדם את תוכניתה הבלתי חוקית לייצור טילים בליסטיים - וכל זאת תוך שכלכלתה נהנית מהסרת הסנקציות ומחתירתן של מדינות רבות להשקעות ולעסקים באיראן.

 

"גם האמירה של הנשיא אובמה בדבר תמיכת גורמי ביטחון ישראליים בהסכם אינה מדויקת. הממסד הביטחוני בישראל מודע לכך שההסכם, אם אכן לא יופר, דוחה את התעצמותה הגרעינית של איראן בעשור לפחות. באותה נשימה קובעים כל גורמי המודיעין שלנו כי בתום תקופת ההסכם תהיה איראן משוחררת מכל המגבלות שחלות עליה מתוקף ההסכם, ותעמוד בתוך זמן קצר על סף התחמשות בנשק גרעיני. הנשיא אובמה עצמו ציין בהגינותו אפשרות זו לקראת חתימת ההסכם, וסכנה זו לא חלפה. כל יום שעובר מקרב אותנו למציאות קשה זו, שכן עשר שנים בהיסטוריה האנושית חולפות ביעף".

 

התגלגלות הפרשה

ראשית הפרשה כאמור ביום חמישי, אז אמר אובמה בהתייחסו ליישום הסכם הגרעין מול איראן: "מעניין אותי למה אותם אלה שחזו אסונות לא אומרים 'אתם יודעים מה? זה עובד'. זה יהיה הלם, זה יהיה מרשים אם כמה מאלה שאמרו שהשמים ייפלו יגידו 'טעינו, אנחנו שמחים שלאיראן אין יכולת לייצר נשק גרעיני', אך זה כמובן לא יקרה".

 

בתגובה פורסמה ביום שישי אחר הצהריים הודעה ממשרד הביטחון. "מערכת הביטחון הישראלית סבורה כי להסכמים יש ערך אך ורק אם הם מבוססים על מציאות קיימת, ואין להם כל ערך אם העובדות בשטח הפוכות לגמרי מאלו שההסכם נשען עליהן", נכתב בהודעה. "הסכמי מינכן לא מנעו את מלחמת העולם השנייה ואת השואה, בדיוק משום שהנחת הבסיס שלהם, שלפיה גרמניה הנאצית יכולה להיות פרטנר לאיזשהו הסכם, הייתה שגויה, ומשום שמנהיגי העולם דאז התעלמו מן הדברים המפורשים של היטלר ושאר מנהיגי גרמניה הנאצית.

 

"הדברים הללו נכונים גם לגבי איראן, שגם היא מודיעה בפירוש ובריש גלי כי מטרתה היא השמדת מדינת ישראל, ושדו"ח של מחלקת המדינה שפורסם השנה קבע כי היא נמצאת במקום הראשון כספונסרית של הטרור העולמי. לכן, מערכת הביטחון, כמו כל עם ישראל וכמו רבים בעולם, מבינה כי הסכמים מסוג זה שנחתם בין המעצמות לבין איראן, אינם מועילים אלא רק מזיקים למאבק בלתי-מתפשר שיש לנקוט מול מדינת טרור כמו איראן".

פורסם לראשונה 06/08/2016 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ברק אובמה ובנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים