שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מהפכת הלימודים של הלוחמים
  כבר בשנה האקדמית הקרובה יוכלו לוחמים שמשתחררים בחודשים הקרובים ללמוד על חשבון הצבא - מבלי להוציא שקל מכיסם. "ידיעות אחרונות" מפרסם את ההחלטה הדרמטית של הרמטכ"ל: מערך התרומות לצה"ל ישתנה, ויוקדש כולו למימון השכלה גבוהה. הצבא יממן שני שלישים מהתואר, היתר - מכספי הפיקדון

  דואג לעתיד הלוחמים. הרמטכ"ל גדי איזנקוט (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  דואג לעתיד הלוחמים. הרמטכ"ל גדי איזנקוט(צילום: דובר צה"ל)

  כל לוחם שהתגייס לצה"ל לפני שלוש שנים ומשתחרר כעת יזכה ללימודים אקדמיים או לימודי מקצוע על חשבון הצבא החל מחודש אוקטובר - תחילת השנה האקדמית. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

   

  מי שמוביל את המהלך הוא הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, שקיים אמש פגישה עם שר האוצר משה כחלון, ובה ביקש ממנו לתמוך במימון פרויקט הלימודים לכל המשתחררים מצה"ל ולא רק ללוחמים.

   

  בפגישה שנייה שנערכה אמש (יום א') באגף כוח אדם של צה"ל סוכם על תחילתו של הפרויקט וניתנה הוראה לכל הגורמים המעורבים בו להיערך ליישומו. גורמים שהשתתפו בפגישה סיפרו שהרמטכ"ל הנחה לצורך הפרויקט על איסוף התרומות מארגון "יחד" - לשעבר לב"י והאגודה למען החייל - וגם מארגון ידידי צה"ל בארצות הברית, ולהעבירן ישירות לפרויקט הלימודים. "שהכסף יילך לתואר ראשון ולא לחדר כושר. את זה הצבא יבנה", אמר הרמטכ"ל. את החלק החסר למימון המלגה ישלים צה"ל, שיקים לשם כך קרן תרומות ייעודית. החייל המשוחרר ישתתף בשליש מעלות הלימודים, מתוך כספי הפיקדון שלו.

  הבטיח שיבחן בחיוב תמיכה בהרחבת הפרויקט. שר האוצר כחלון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  הבטיח שיבחן בחיוב תמיכה בהרחבת הפרויקט. שר האוצר כחלון(צילום: גיל יוחנן)

  על פי הסיכום בפגישה אמש, גם חיילים שעונים להגדרת אוכלוסיות מיוחדות - עולים חדשים, מיעוטים ואוכלוסיות חלשות - יזכו למלגה החדשה גם

  אם הם אינם לוחמים, במטרה להרחיב בהמשך את התוכנית לכל החיילים. בפגישה ביניהם אמש הבטיח שר האוצר כחלון לרמטכ"ל שיבחן בחיוב את הבקשה לתמוך בהרחבת הפרויקט. כחלון, מאז כניסתו לתפקיד, פעל כבר להכפלת שכר חיילי החובה ואישר את העלאת שכר הנגדים, וההערכה היא שיפעל גם למציאת מימון להרחבת הפרויקט, לאור העובדה שגם צה"ל מממן חלק ניכר מעלותו.

   

  על פי ההערכות, מימון המלגה ללוחמים יסתכם בכ-230 מיליון שקלים בשנה, ולשאר החיילים בעוד כ-500 מיליון שקלים. בשנה הראשונה נראה שהעלות תסתכם בעשרות מיליוני שקלים בלבד, שכן מדובר בקבוצות קטנות יחסית של משתחררים.

   

  לדברי גורמי צבא בכירים כל מודל התרומות לצבא ישתנה, והעדיפות הראשונה, ולרוב היחידה, לתורמים תהיה מימון לימודים לחיילים ורק לאחר שהקופה תתמלא ניתן יהיה לתרום לפרויקטים נוספים.

   

  תוכנית הלימודים של איזנקוט תביא גם לשוויוניות בקרב המשתחררים שכן כיום ישנן יחידות מיוחדות כמו שייטת 13 וסיירת מטכ"ל שבוגריהן זוכים למלגות לימודים מלאות מתורמים, ובכך הם זוכים להטבה מפליגה על פני חבריהם מגולני, מצנחנים ומחיל ההנדסה לדוגמה. להערכת הגורמים הפרויקט יעצים את המשרתים בחובה, יעודד אותם ויסייע להם להשתלב כראוי בחברה, וכמובן מהווה הכרת תודה של הצבא ושל המדינה למשרתים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים