שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: גם עובד או"ם מואשם כי פעל למען חמאס

תושב ג'בליה נאשם כי ניצל את עבודתו בסוכנות הפיתוח של האו"ם לטובת חמאס: פעל לתעדוף השיקום באזורי מגורים של פעילי התנועה, וסייע לבניית מעגנה ימית לשימוש הזרוע הצבאית. בשבוע שעבר נעצר בכיר בארגון הסיוע הבינלאומי "World Vision" ששימש סוכן של חמאס

 

וחיד בורש (צילום: שב"כ) (צילום: שב
וחיד בורש(צילום: שב"כ)

תושב ג'בליה נעצר בחשד כי ניצל את עבודתו בסוכנות הפיתוח של האו"ם, UNDP, לפעילות ביטחונית עבור חמאס. כך הותר לפרסום היום (ג'). פרקליטות מחוז דרום הגישה נגדו כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין סיועו לחמאס. בארגון הכחישו את הטענות.

 

את המעצר ביצעו שב"כ ומשטרת ישראל במהלך החודש שעבר. וחיד עבדאללה בורש, בן 38 מג'בליה שברצועת עזה, עבד כמהנדס ב-UNDP, שמבצעת בין היתר פרויקטים של שיקום ופיתוח עבור תושבי הרצועה, לרבות סיוע בשיקום בתים שניזוקו במהלך העימותים הצבאיים. בורש עבד שם משנת 2003, ושימש אחראי על הריסת הבתים שניזוקו במהלך העימותים הצבאיים ופינוי פסולת הבניין מאתרי ההריסות.

 

משב"כ נמסר כי בחקירתו עלה שבכיר בחמאס הנחה אותו בשנת 2014 להתמקד בעבודתו ב-UNDP באופן שיאפשר לחמאס להפיק ממנו תועלת מרבית. בחקירה עלה כי בורש ביצע פעולות שונות שסייעו לחמאס. כך, בין השאר, ב-2015 הוא סייע לבניית מעגנה ימית לשימוש הזרוע הצבאית של חמאס בצפון רצועת עזה, באמצעות משאבים של ה-UNDP.

 

הסוכנות עוסקת בשיקום בתים שניזוקו ברצועה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הסוכנות עוסקת בשיקום בתים שניזוקו ברצועה(צילום: AFP)
 

עוד עלה כי במסגרת עבודות שעליהן היה אמון בורש, הוא פעל מול מנהליו לתעדוף השיקום באזורי מגורים של פעילי חמאס, נוכח פנייתם של חברי הארגון.

 

מהחקירה עלה עוד מידע על מקרים שבהם ניצל חמאס באופן מופגן וכוחני את פעילותה של הסוכנות לצרכיו. כך למשל, כאשר התגלו אמצעי לחימה או פתחי מנהרות בבתים שטופלו על ידי ה-UNDP, היה חמאס משתלט על אתר העבודה ולוקח את השלל לידיו. זאת בניגוד לנהלים הברורים של האו"ם הקובעים כי יש לדווח על כך לצורך סילוק אמצעי לחימה והשמדתם.

 

בחקירה נמסר על אודות פעילי חמאס נוספים המשולבים בארגוני סיוע הומניטרי נוספים וכן מידע על אודות מחסנים, מוצבים ומנהרות של חמאס שאליהם נחשף בורש במסגרת עבודתו ברצועת עזה.

 

2014: כוחות קומנדו של חמאס בניסיון חדירה לזיקים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
2014: כוחות קומנדו של חמאס בניסיון חדירה לזיקים(צילום: דובר צה"ל)
 

"חקירה זו ממחישה את האופן שבו חמאס מנצל את משאבי הסיוע של ארגונים בינלאומיים ברצועת עזה, המיועדים לסיוע הומניטרי לאוכלוסייה האזרחית בה", מסרו בשב"כ. הם הזהירו כי חשיפת פרשה זו "היא עדות נוספת למאמצי חמאס לשקם את היכולות הימיות של הארגון, מאחר שהמעגנה עשויה לשמש גם את אימוני יחידת הקומנדו הימית של חמאס, ששיפרה את יכולותיה מאז פעלה לראשונה במבצע צוק איתן כאשר לוחמיה חדרו לחוף זיקים. אלה מתאמנים באופן תדיר תוך הפקת לקחים מהמלחמה ב-2014 ומצטיידים במיטב ציוד הצלילה והשחייה".

 

חמאס מכחיש: עוד אמצעי להגברת המצור על עזה

ממשרד החוץ נמסר כי דבר מעצרו של בורש נמסר לבכירי לשכתו של מזכ"ל האו"ם ולראשי סוכנות הסיוע שלו. "אנו מצפים מהאו"ם ובמיוחד מסוכנות הסיוע לגינוי חד-משמעי של חמאס על הניצול לרעה של מנגנוני הסיוע, ולפעולה של ממש על מנת להבטיח שפעילות הומניטרית מגיעה לאלו שזקוקים לה, ולא לראשי הטרור של חמאס".

 

חמאס הכחיש את ההאשמות מצד ישראל: "מדובר בטענות שקריות ואין להן כל בסיס. הטענות האלה הן חלק מהתוכנית הישראלית להגביר את המצור על רצועת עזה באמצעות רדיפת מוסדות הסיוע הבינלאומיים הפועלים ברצועה והפעלת לחץ עליהם. אנו מזהירים את הכיבוש הישראלי מפני המשך המדיניות הזו, וקוראים לקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה על הצעדים הישראליים הללו, שיובילו להשלכות חמורות אם הם יימשכו".

 

בכיר הזרוע הצבאית - בצמרת ארגון הסיוע

בשבוע שעבר נחשף דבר מעצרו של מוחמד חלבי, בכיר ארגון הסיוע הבינלאומי "World Vision", ששימש לטענת ישראל במשך שש שנים סוכן בכיר של הזרוע הצבאית של חמאס בצמרת ארגון הסיוע.

 

בכתב האישום שהוגש נגד חלבי ביום חמישי בבית המשפט המחוזי בבאר שבע נטען כי הוא גויס על-ידי חמאס כבר ב-2004 כדי לחדור ל-"World Vision" ולפעול בו באופן חשאי על מנת להעביר את כספי הסיוע שיועדו לאוכלוסיית הרצועה - עבור התעצמות הזרוע הצבאית של חמאס בהיקף של 7.2 מיליון דולר בשנה.

 

חלבי נעצר במעבר ארז לפני חודש וחצי בעת שניסה להיכנס בחזרה לרצועה. מדובר בארגון בינלאומי שפועל בין היתר בגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים. הארגון פועל עם ילדים ומשפחות מעוטות יכולת.

 

לפי שב"כ, חלבי הגיע עד לתפקיד מנהל אזורי בארגון. הסכום השנתי מהווה כ-60% מתקציב הסיוע שהועבר לרצועה מאז 2010, ובסך הכול כ-40% מכספי הסיוע לפרויקטים אזרחיים (1.5 מיליון דולר בשנה) שהועברו במזומן לפעילי הזרוע הצבאית של חמאס.

 

חלק אחר, בהיקף של ארבעה מיליון דולר בשנה, שהיה אמור להגיע לנזקקי הרצועה, נלקח לטובת הקמת מנהרות ורכישת נשק. לפי שב"כ, חלבי חשף בחקירתו העברות כספי תרומות באופן שיטתי לצורכי טרור: ב-2012 הועברו 50 אלף דולר מהתרומות לשכר בצ'קים לפעילי חמאס, ובשנת 2014, בשיאו של מבצע צוק איתן, חלבי העניק בונוסים לפעילי חמאס, בהם למפקד גדוד של הארגון, בהיקף של עשרות אלפי דולרים.

 

עוד התברר ש-80 אלף דולר מכספי התרומות של "World Vision" הגיעו למימון בניית מוצב חמאס בעיירה בית חנון, שאותה ניתן לראות בבירור מהיישוב נתיב העשרה. החקירה של חלבי העלתה כי חמאס לא הסתפק רק במיליוני הדולרים מהתרומות שנשלחו לאוכלוסייה, אלא גם חמד בחבילות מזון. אריזות מזון לנזקקים שנשלחו לרצועה נלקחו לפעילי חמאס בהיקף של 2,500 אריזות ובשווי של 100 דולר לכל אריזה. כך גם 3,300 מארזים של חומרי ניקוי וטיפוח שנשלחו לתושבי עזה, בשווי של 80 דולר למארז, שהגיעו בסוף לזרוע הצבאית.

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים