שתף קטע נבחר

יש סולחה: פוטין וארדואן נפגשו ולחצו ידיים

אחרי משבר של שנה שהביא לניתוק יחסים ולחרם תיירותי וכלכלי של רוסיה על טורקיה בגלל הפלת מטוס הקרב הרוסי, נפגשו נשיאי המדינות בסנט פטרסבורג והשלימו את הפיוס: "כולם ירוויחו מזה". בינתיים: דנמרק מצטרפת לקריאה להפסיק את המו"מ על צירוף טורקיה לאיחוד האירופי

אחרי כמעט שנה של קרע עמוק ביחסים נפגשו היום (ג') נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ליד סנט פטרסבורג ולחצו ידיים. ארדואן הודה לפוטין על שהזמין אותו לרוסיה בניסיון לאחות את הקרע בין המדינות, שנוצר אחרי שטורקיה הפילה בשנה שעברה מטוס קרב רוסי בגבול עם סוריה ואחד החיילים שהיו בתוכו נהרג.

ארדואן ופוטין היום בצהריים. "תודה שהזמנת, תודה שבאת" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארדואן ופוטין היום בצהריים. "תודה שהזמנת, תודה שבאת"(צילום: EPA)

הפלת המטוס בנובמבר אשתקד, שפוטין כינה "דקירה בוגדנית בגב", אירעה כשבין המדינות כבר שררה מתיחות על רקע מלחמת האזרחים בסוריה. מוסקבה היא בת בריתו של נשיא סוריה בשאר אסד והיא התערבה באוקטובר שעבר בלחימה שם לטובתו, ואילו אנקרה תומכת במורדים המנסים להפיל את משטרו. בעקבות תקרית המטוס הטילה רוסיה שורה של סנקציות על טורקיה, כולל חרם על ירקות טורקיים, הגבלות על נסיעת תיירים רוסים לטורקיה ואיסור על חברות טורקיות מסוימות לעבוד בשוק הרוסי.

 

ביוני השנה שלח ארדואן מכתב לפוטין ובו התנצל בפניו על הפלת המטוס כפי שדרש. המכתב, שנשלח ביום שבו נחתם הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל שבמסגרתו התחייבה ירושלים לשלם פיצויים לאנקרה, סלל את הדרך לפגישה בארמון קונסטנטין בסנט פטרסבורג היום.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בפתיחת הפגישה בין פוטין לארדואן אמר פוטין כי הוא שמח לפגוש שוב את ארדואן וכי ביקורו מעיד על המחויבות של טורקיה לתיקון היחסים בין המדינות. "ביקורך כאן פירושו שכולנו רוצים שהדיאלוג בין הצדדים יתחדש", אמר פוטין. איחוי הקרע עם טורקיה חשוב לא רק לטורקים, שספגו בגללו פגיעה כלכלית קשה, אלא גם לפוטין, שרוצה לחדש מיזמים כלכליים שונים, בהם צינור גז טבעי לטורקיה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פוטין וארדואן נראו שלווים בפגישתם בצהריים ולא היו נרגשים מדי. הם לחצו ידיים מול המצלמות וארדואן הודה לפוטין פעמיים מול העיתונאים על כך שהזמין אותו לרוסיה. הוא אמר כי שיתוף הפעולה בין

המדינות צריך להיטיב עם האזור כולו.

 

יש הסבורים כי ההתקרבות לרוסיה באה גם על רקע המשבר בין השלטון הנוכחי בטורקיה לבין ארה"ב והאיחוד האירופי, שמותחים ביקורת נוקבת על מבצע הטיהורים שבו פתח ארדואן בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל בארצו. היום החמיר הקרע הזה עוד יותר: אחרי שאוסטריה העלתה את ההצעה להפסיק אחרי כעשור את השיחות על צירוף טורקיה לאיחוד האירופי (שיחות שלא התקדמו משמעותית במהלך השנים) הצטרפה אליה היום גם מפלגת השלטון בדנמרק.

 

דובר המפלגה הליברלית לענייני מדיניות חוץ הכריז כי המפלגה סבורה שיש להפסיק לחלוטין את המשא ומתן עם טורקיה על רקע "הצעדים הבלתי דמוקרטיים" של ארדואן ותמיכתו בהחזרת עונש המוות לטורקיה. "הקו האדום בכל הקשור למינימום הדרוש למועמדות לאיחוד האירופי נחצה", אמר דובר המפלגה, "הוא צריך להוביל לא רק להפסקה במשא ומתן אלא לביטולו המוחלט ולהסרת טורקיה מרשימת המועמדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לחיצת היד של פוטין וארדואן. "תודה שהזמנת"
צילום: AFP
מומלצים