שתף קטע נבחר

תיעוד: עימותים בהר הבית בתשעה באב

כמה מתפללים יהודים, שציינו את יום האבל על חורבן בתי המקדש במתחם הקדוש, עוכבו לחקירה בגלל הפרת הכללים בהר. במקביל, מתפללים מוסלמים הורחקו מהמקום לאחר שקראו קריאות גנאי לעבר שוטרים ויהודים

 

 

 

מתפללים מוסלמים קראו הבוקר (יום א') קריאות גנאי כלפי מבקרים יהודים שעלו להר הבית לציון  ט' באב ולעבר שוטרים שנכחו במקום. השוטרים פיזרו את המפגינים המוסלמים והרחיקו כמה מהם מהמתחם. במקביל עיכבו הכוחות לחקירה שבעה יהודים שהפרו את כללי הביקור בהר.

 

כמה מתפללים יהודים עלו להר ביום האבל על חורבן שני בתי המקדש. עיכובם של שניים מתוך השבעה שנחקרו התבצע תוך כדי יציאת הקבוצה האחרונה מההר. בשלב זה החלה התגודדות של מוסלמים, שקראו קריאות גנאי וכן קריאות "אללה אכבר" לעבר השוטרים והמבקרים היהודים.

יהודים עוכבו לחקירה, מוסלמים הורחקו. הר הבית, היום ()
יהודים עוכבו לחקירה, מוסלמים הורחקו. הר הבית, היום

בתום העימות נסגר הר הבית למבקרים. במשטרה טוענים כי הסגירה נעשתה בשעה שנקבעה מראש, אולם במטה ארגוני המקדש טענו כי ההר נסגר מוקדם מהצפוי. בעקבות כך דרשו במטה להאריך את שעות הפתיחה בהר למבקרים יהודים גם לשעות אחר הצהריים.

 

מהמשטרה נמסר כי 304 בני אדם ביקרו בהר בשעות הבוקר. עוד נמסר כי "השוטרים הרחיקו והדפו את המוסלמים, וליוו את קבוצת היהודים על לסיום הביקור וצאתם משטח ההר. הר הבית נסגר בשעה היעודה. המשטרה ערוכה במקום בכוחות מתוגברים ותפעל בהתאם לסטטוס קוו בנחישות נגד כל גורם שינסה להפר את הסדר".

 

במטה ארגוני המקדש מסרו כי "אנו ביקשנו מהמשטרה להאריך את שעות הפתיחה של הר הבית ליהודים לכל משך שעות אחר הצהריים, נוכח סגירתו המוקדמת הבוקר. את הטרור צריך לנצח בהר הבית כמו בכל מקום, וההר צריך להיות פתוח ליהודים כל שעות היום, ובמיוחד בצום תשעה באב".

 

"צריך לשמש תמרור אזהרה"

מנגד, בעמותת "עיר עמים" טוענים כי תחקירן מטעמם שנכח במקום ציין כי המוסלמים צעקו ואיימו על חברי הקבוצה היהודים בעקבות ניסיונות קריעה ותפילה, שאסורות בהר. עוד ציינו בעמותה כי ברגע שהשוטרים ניסו לעצור את אחד המוסלמים, התאספו במקום עשרות מוסלמים שניסו לחסום את השוטרים.

 

"אירועי הבוקר ממחישים כיצד שורשי המתיחות בהר הבית נותרו בעינם", אמרו ב"עיר עמים". "פעילים מוסלמים מוכנים לסבול בקושי את כניסתם של פעילי המקדש להר. פעילי המקדש כמובן לא מסתפקים בביקורים ומנצלים את כניסתם כדי לקרוא תיגר על הוראות המשטרה והסטטוס קוו שאוסר תפילת יהודים בהר. אנחנו נמצאים חודש וחצי לפני חגי תשרי ומה שהתחולל היום צריך לשמש תמרור אזהרה".

 

עוד אמרו בעמותה כי "בתקופת החגים, רצף של אירועים כפי שאירע היום עלול להסלים במהירות ולצאת משליטה. המשטרה נמצאת בעין הסערה. הממשלה אינה יכולה להפקיר את המצב רק לידי המשטרה ולצפות שהיא לבדה תשלוט במצב הנפיץ בהר. עליה לפעול לריסון פעילי המקדש, להסיר תמיכתה מהם, ולהגביר את התיאום עם הוואקף באופן שיסייע להפחתת הלחץ שיוצרים ביקורים אלו בצד המוסלמי".

 

יש לציין כי בניגוד לשנים קודמות נרשם השנה שקט יחסי בהר הבית, ללא נפגעים מקרב השוטרים המבקרים והמתפללים. בנוסף נרשם מספר שיא של מבקרים יהודים. במשטרה ביצעו כמה צעדים לקראת תשעה באב, יום שבעבר היה נפיץ כשבין היתר הורחקו גורמים קיצוניים מההר.

 

מאז מוצאי השבת הגיעו רבבות לכותל המערבי בירושלים - קיר התמך שהוא השריד האחרון מבית המקדש השני. מול הכותל קוראים המתפללים את מגילת איכה, ומוסיפים קינות שנכתבו בעקבות החורבן. מאחר שלימוד תורה נחשב לעניין משמח - לא עושים זאת בתשעה באב.

 

לא רק בכותל המערבי מתאבלים על החורבן. מיליוני יהודים בארץ ובעולם מציינים את היום בתענית אכילה ושתייה. מדובר בצום השני בחשיבותו בלוח השנה היהודי (אחרי יום כיפור), שבו - בנוסף לאיסורי האכילה והשתייה - נהוג אף להימנע מרחצה, מנעילת נעלי עור ומקיום יחסי אישות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים