שתף קטע נבחר

עורכת הדין שיוצאת למלחמה באקו"ם: "קרטל שפועל בחסות המדינה ופוגע ביוצרים"

כבר לפני 12 שנה הכירה המדינה בגוף שאמון על זכויות היוצרים בישראל כמונופול - אך המשיכה להעניק היתרים שאפשרו לו לפעול במתכונת דומה. חן בניון, אחותו של הזמר עמיר בניון, החליטה לשים סוף למה שהיא מתארת כ"אונס כלכלי" של האמנים: "אין שקיפות, אין פיקוח. אם צריך - אפנה לבג"ץ"

האם הגוף שאמור לשמור על היוצרים ולתגמל אותם הפך לאויב הכי גדול שלהם? בימים הקרובים תידרש הממונה על ההגבלים העסקיים לקבל החלטה שעשויה לחולל מהפכה של ממש בתעשיית המוזיקה: האם לאפשר לאקו"ם, הגוף שאמון על זכויות היוצרים בישראל, להמשיך לפעול במתכונתו הנוכחית - או להיענות לקריאה לפרקו.

 

את המאבק מנהלת עורכת הדין חן בניון (39), אחותו של הזמר עמיר בניון - אך היא מדגישה שאינה פועלת בשם אחיה (אף שגם הוא נקלע בעבר לסכסוך עם הגוף המדובר) אלא בשם היוצרים כולם, וכן בשם האינטרס הציבורי. לטענתה, אקו"ם (ראשי תיבות של אגודת קומפוזיטורים, ומחברים ומו"לים) פועלת כ"קרטל פרטי שמגלגל מיליוני שקלים מדי שנה על ידי עושק בוטה של היוצרים וציבור המשתמשים בישראל". במכתב שהפנתה לממונה על ההגבלים העסקיים, היא מוסיפה כי הגוף "יצר מציאות שבה אין לציבור המשתמשים והיוצרים בישראלים אלא לקבל מרותו - מעין 'אונס כלכלי'".

 

גם המדינה הכירה כבר מזמן בעובדה שאקו"ם פועל כמונופול בתחומו. ב-2004, בית הדין להגבלים עסקיים העניק לגוף היתר זמני להמשך פעילות, שהוארך מפעם לפעם. ב-2011, בית הדין אישור את פעילותו כהסדר כובל. כעת שוב עומד האישור הזה למבחן - ועו"ד בניון מסרבת לתת ל"עושק" הזה, כדבריה, להמשיך להתגלגל מהיתר לאישור. בניון דורשת ממדינה לעשות סדר בתחום - לטובת הציבור, ובעיקר לטובת האמנים עצמם.

 

עו"ד חן בניון. "בשביל זה למדתי משפטים, אלך עם זה עד הסוף" ()
עו"ד חן בניון. "בשביל זה למדתי משפטים, אלך עם זה עד הסוף"

"אם כתבת שיר, הוא הושמע ברדיו ואתה רוצה לשמור את הזכויות שלך - אתה חייב ללכת לאקו"ם, כי היא החברה היחידה שמספקת את השירות הזה", מסבירה בניון. "אבל בשביל שהשיר ייכנס לאקו"ם, אתה למעשה חותם על טופס העברת בעלות - כלומר, אתה מעביר את הקניין הרוחני שלך אליהם, והם יכולים לעשות עם זה כל מה שהם רוצים. אתה תקבל תמלוגים בהתאם למה שהם החליטו שמגיע לך. אין עליהם שום פיקוח - ואת זה אני רוצה לשנות".

 

"היוצרים חוששים ממלחמה אבודה מראש"

במהלך החודש שעבר נפגשה בניון עם נציגי הממונה על ההגבלים העסקיים, שם שטחה את טענותיה ודרשה את התערבותם בנושא, במטרה לעצור את "העוולות הכלכליות, המסחריות והמנטליות אשר כולן יחד מדרכאות את הרוח והתרבות במדינת ישראל". בניון התלוננה על כך שאקו"ם מתנהלת כחברה פרטית לכל דבר, אך מקבלת מהמדינה תנאים של גוף ציבורי - "יש להם כוח שהם יכולים להפעיל מול היוצרים. אין לאף אחד אחר יכולת לעבוד פרטנית מול המשתמשים, שמשלמים בעצמם הון תועפות, ולא ברור מה מכל זה מגיע ליוצר".

 

טענה נוספת שהעלתה נוגעת לעובדה שלאקו"ם, כחברה, יש רכוש משועבד לבנקים. "זו חברה שעוסקת רק בזכויות יוצרים, כלומר - אם משעבדת משהו בבנק, זה רק אותן זכויות", היא אומרת. "אם היא לא מחזירה את הכסף, הבנק יהפוך לבעלים של אותן זכויות יוצרים. אבל אי אפשר לשאול אותם האם באמת הזכויות האלה משועבדות לבנקים, כי זו חברה פרטית - ואין שם כזו מידה של שקיפות".

 

עמיר בניון. היוצרים מעדיפים לשתוק ולקבל את המינימום (צילום: ענת לוי) (צילום: ענת לוי)
עמיר בניון. היוצרים מעדיפים לשתוק ולקבל את המינימום(צילום: ענת לוי)

במכתב שהפנתה לממונה - וכן שלחה עותק ממנו לשרת התרבות מירי רגב - היא מצהירה כי לתחושותיה "שותפים כלל היוצרים בישראל", אך הם חוששים מ"מלחמה אבודה מראש בשל הפחד מהקרטל ומעוצמתו", ובוחרים לקבל "תמלוגים מינימליים במקום לא כלום".

 

את המלחמה האבודה מראש הזו היא ראתה מקרוב. אחיה, הזמר עמיר בניון, ניהל לצד יוצרים נוספים מאבק משפטי ממושך מול אקו"ם - שנגע לחוסר השקיפות של הגוף בגביית התשלומים וחלוקת התמלוגים. כעת היא ממשיכה מהמקום בו הפסיק. "בשביל זה הלכתי ללמוד משפטים", היא אומרת, "ואם הממונה על ההגבלים העסקיים לא תשנה את התקנות ותכריז על אקו"ם כחברה שפועלת שלא כחוק - אפנה לבג"ץ".

 

את בעצם הקול של היוצרים?

"כן, הם לא רוצים לדבר ולצאת למאבק כי הם פוחדים. הם חוששים לצאת נגד אקו"ם כי אז לא תהיה להם שום דרך לגבות את מעט התמלוגים שהם מקבלים".

 

אז נותרת לבד, את מול המערכת?

"אפשר לתאר את זה כך, אבל אני לא מרגישה לבד. יש בעלי עסקים ותחנות רדיו שנאבקים גם מול אקו"ם. בחזית של היוצרים - כן, אני לבד. אבל אני אלך עם זה עד הסוף".

 

מאקו"ם נמסר בתגובה: "אקו"ם הוא ארגון שהוקם ומנוהל על-ידי היוצרים! היוצרים הם אקו"ם! וללא הארגון לא היה גוף שידאג לזכויות היוצרים ויילחם עליהן. הטענות הללו מופרכות ונראה כי מי שעומד מאחוריהם הינו בעל אינטרס אישי-זדוני. היוצרים נמצאים בקשר שוטף עם אקו"ם ובשקיפות מלאה מתוקף היותם בעלי הארגון. הטענה שאקו"ם פתאום שינתה עורה והפכה לקרטל היא תמוהה, מה גם שברוב מדינות העולם קיים גוף אחד שהוא מונופול חוקי ומאושר על ידי המדינה. אקו"ם פועלת ומבוקרת תחת הכללים של הממונה על ההגבלים העסקיים. זכותה של עו"ד בניון לפנות לממונה ואנו בטוחים כי זו תבדוק את תלונתה ביסודיות הראויה. אקו,ם הייתה ותמשיך להיות שקופה לחלוטין בפני הממונה על ההגבלים העסקיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים