שתף קטע נבחר

סופר יוצא אתיופיה - בתוכנית הלימוד: "תחילת תיקון המחדל"

ד"ר גרמאו מנגיסטו כתב סיפור שמתאר את יציאתם של יהודי אתיופיה ועלייתם לארץ. על פי המלצות ועדת ביטון, הסיפור ייכלל בתוכנית הלימודים בשנה הקרובה. "עד עכשיו הילדים שלנו ישבו בכיתה ולא שמעו על עצמם, רק על קהילות אחרות"

  

 

בפעם הראשונה ילמדו תלמידי ישראל על סיפור עלייתם של יהודי אתיופיה על פי סיפור שכתב יוצא אתיופיה. ד"ר גרמאו מנגיסטו חיבר את הסיפור "חלום בדמי כבוד", שעל פי המלצות ועדת ביטון ייכלל בספרי הלימוד בשנת הלימודים הקרובה. כך פורסם הבוקר (יום א') ב"ידיעות אחרונות".

 

זה מרגש מבחינתך שאתה נכנס לתוכנית הלימודים?

ד"ר מנגיסטו: "בהחלט, זה מרגש מאוד. זו הפעם הראשונה שילדי ישראל ייחשפו לתוכן תרבותי שנכתב על ידי ישראלי יוצא אתיופיה. הסיפור הזה בעצם מצלם רגע היסטורי, העלייה של יהודי אתיופיה. שני אנשים מבוגרים עם בני משפחותיהם עולים לארץ. הם בעצם מספרים על הערגה והחלום שלהם להגיע לירושלים. עם הזמן לאט לאט הם נחשפים למציאות הישראלית שהיא שונה בתכלית ממה שחלמו. כמובן שהם עלולים בהמשך לעבור אתגרים ומשברים מסוימים".

 

עד כמה יהודי אתיופיה מרגישים שהנרטיב שלהם לא נמצא במרכז, שאף אחד כמעט לא רוצה או לא רצה לשמוע עד עכשיו?

"אני חושב שזה מחדל שצריך לתקן אותו בהקדם, כי היום ילדינו לומדים אמנם תכנים של העם היהודי. הסיפור, הנרטיב של העם היהודי משותף לכולם, אבל לכל קהילה יש סיפור מסוים שמעצב את הקיום שלה. לכן חשוב מאוד לתת במה וביטוי גם לקהילת יהודי אתיופיה וגם לקהילות אחרות שעדיין לא זכו לייצוג הולם של התרבות, המסורת ואורחות החיים שלהן. מה שעשו עכשיו זה בעצם תיקון, התחלה טובה, אבל זה

לא מספיק, צריך להמשיך ולהרחיב את המגמה הזו".

 

האם העובדה שיש סיפור של יוצאי אתיופיה בתוכנית הלימודים תשפיע על הקהילה כולה? מדברים על זה, זה מרגש את הקהילה?

"אני מניח שכן. זו הפעם הראשונה שההורים שולחים את הילדים שלהם בידיעה שגם הם יכולים ללמוד תוכן תרבותי שקשור אליהם. עד עכשיו הילדים שלנו ישבו בכיתה ולא שמעו על עצמם, אלא על קהילות אחרות".

 

בשנה האחרונה היו הפגנות קשות ואפילו אלימות כלפי יוצאי אתיופיה, האם זה חלק מהתיקון הנדרש?

"עד לאחרונה המבוגרים בעיקר הפגינו ולכן היחס אליהם לא היה כל כך רציני. הממסד התעלם, זה דור המדבר, אין לנו כבוד לדור המדבר ולאנשים מבוגרים, אבל כאשר הדור הצעיר שנולד והתחנך כאן בישראל יוצא בהפגנה אמיצה, דורש את זכויותיו ודורש שוויון אמיתי, אז כן, יש הקשבה מסוימת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים