שתף קטע נבחר

זה היה בסוף הקיץ

לכבוד סיום הקיץ והחופש הגדול, הצלם האורבני עידו בירן ליקט עבורכם תמונות ים, חוף ונוף. התמונות מתוך פרויקט הצילום שלו "תל-אביבי". הביאו את הסתיו

במהלך העבודה על הפרויקט "תל-אביבי (פורטרט עירוני)" עליו אני עובד בשנתיים האחרונות, המקום אליו הגעתי הכי הרבה ושאותו צילמתי הכי הרבה הוא הים. האנרגיות שלו, החופש שהוא מסמל, השינויים שהוא עובר בין העונות, האנשים הרבים והטיפוסים המיוחדים שמבקרים בו, כל אלו משכו וממשיכים למשוך אותי אליו לעתים קרובות. אין ספק שהים הינו אחד מהאתרים היותר פופולאריים ומרכזיים בעיר, אשר הופכים אותה למה שהיא. תל אביב-יפו ללא ים, היתה עיר אחרת לגמרי.

למרגלות מלון הילטון ישנם שני חופים, ובשניהם יש תנאים מעולים לגלישה. ואכן, הגולשים נוהרים בהמוניהם לחופים אלו. החוף הדרומי מהילטון הוא גם למרגלות מלון קרלטון. יש המכנים אותו חוף קרלטון. אולם הגולשים יכנו אותו "הילטון א", ואת החוף מצפון למלון הילטון - "הילטון ב" (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
למרגלות מלון הילטון ישנם שני חופים, ובשניהם יש תנאים מעולים לגלישה. ואכן, הגולשים נוהרים בהמוניהם לחופים אלו. החוף הדרומי מהילטון הוא גם למרגלות מלון קרלטון. יש המכנים אותו חוף קרלטון. אולם הגולשים יכנו אותו "הילטון א", ואת החוף מצפון למלון הילטון - "הילטון ב"(צילום: עידו בירן)

גרפיטי אדיר שמייצג את ההוויה התל אביבית, למרגלות יפו העתיקה (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
גרפיטי אדיר שמייצג את ההוויה התל אביבית, למרגלות יפו העתיקה(צילום: עידו בירן)

חוף הדתיים ביום שבת. במהלך השבוע החוף מתפקד כחוף נפרד - ימים בהם הכניסה לגברים בלבד וימים בהם הכניסה לנשים בלבד. ביום שבת לעומת זאת, החוף פתוח לשני המינים וידוע כחוף נעים למדי (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
חוף הדתיים ביום שבת. במהלך השבוע החוף מתפקד כחוף נפרד - ימים בהם הכניסה לגברים בלבד וימים בהם הכניסה לנשים בלבד. ביום שבת לעומת זאת, החוף פתוח לשני המינים וידוע כחוף נעים למדי(צילום: עידו בירן)

אחד הדברים שאני אוהב לצלם (וכמובן לאכול) הם ארטיקים. במיוחד הארטיקים של פעם שזורקים אותי במכונת הזמן לשנות ה-80. לפני הגלידות המתוחכמות עם שבבי פקאנים, או טעמים מיוחדים כמו טחינה, היה לנו את השוקו-שוקו, שוקו-בננה, ארטיק מטרה ועוד, שהוכיחו שפשוט - זה טוב (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
אחד הדברים שאני אוהב לצלם (וכמובן לאכול) הם ארטיקים. במיוחד הארטיקים של פעם שזורקים אותי במכונת הזמן לשנות ה-80. לפני הגלידות המתוחכמות עם שבבי פקאנים, או טעמים מיוחדים כמו טחינה, היה לנו את השוקו-שוקו, שוקו-בננה, ארטיק מטרה ועוד, שהוכיחו שפשוט - זה טוב(צילום: עידו בירן)

הטיילת החדשה עם הספסלים והציליות עושים חשק לטייל בה (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
הטיילת החדשה עם הספסלים והציליות עושים חשק לטייל בה(צילום: עידו בירן)

שקיעה מהפנטת בחוף גורדון (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
שקיעה מהפנטת בחוף גורדון(צילום: עידו בירן)

שקיעה נוספת מגג מלון לאונרדו ארט (לשעבר מלון מרינה) בכיכר אתרים (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
שקיעה נוספת מגג מלון לאונרדו ארט (לשעבר מלון מרינה) בכיכר אתרים(צילום: עידו בירן)

נגני רחוב מנגנים מוזיקה קלאסית לעוברי אורח בטיילת. התמונה משנת 2014. מאז הטיילת עברה מתיחת פנים משמעותית (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
נגני רחוב מנגנים מוזיקה קלאסית לעוברי אורח בטיילת. התמונה משנת 2014. מאז הטיילת עברה מתיחת פנים משמעותית(צילום: עידו בירן)

הנוף הנשקף בחוף גבעת העליה ביפו מבעד לחלון קשתי עם משרבייה, אלמנטים מקומיים טיפוסיים (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
הנוף הנשקף בחוף גבעת העליה ביפו מבעד לחלון קשתי עם משרבייה, אלמנטים מקומיים טיפוסיים(צילום: עידו בירן)

התיירים, ככל הנראה מצרפת, בביקור בחוף הים בתקופת מבצע צוק איתן. אף רקטה או פצצת מרגמה לא ישנו להם את התוכניות (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
התיירים, ככל הנראה מצרפת, בביקור בחוף הים בתקופת מבצע צוק איתן. אף רקטה או פצצת מרגמה לא ישנו להם את התוכניות(צילום: עידו בירן)

נראה שתופעת הסגווי כבשה את העיר. לכל מקום שהולכים אליו לאורך הים תיתקלו בקבוצות של אנשים בסיור סגווי. פתרון טוב לממהרים והעצלנים (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
נראה שתופעת הסגווי כבשה את העיר. לכל מקום שהולכים אליו לאורך הים תיתקלו בקבוצות של אנשים בסיור סגווי. פתרון טוב לממהרים והעצלנים(צילום: עידו בירן)

נמל יפו היפהפה עבר לאחרונה מהפך באמצעות שיפוץ מסיבי של המבנים במקום. ממול לנמל ישנו שובר גלים אליו ניתן להגיע באמצעות טיפוס על גדר. הסיכון להיתפס שוה למול הנוף המדהים שנשקף ממנו (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
נמל יפו היפהפה עבר לאחרונה מהפך באמצעות שיפוץ מסיבי של המבנים במקום. ממול לנמל ישנו שובר גלים אליו ניתן להגיע באמצעות טיפוס על גדר. הסיכון להיתפס שוה למול הנוף המדהים שנשקף ממנו(צילום: עידו בירן)

מבט אל  הים ממגדל נווה צדק. בתצלום ניתן לראות את השכונה ואת בית סוזן דלל המפורסם. אני אוהב לצלם את העיר (ואת הים) מלמעלה ומחפש אחר הזדמנויות שונות ומשונות להגיע למקומות גבוהים שיאפשרו לי את מבט מעוף הציפור. לעתים זה קורה ממגדלי משרדים, לעתים מאתרי בנייה ולעתים, פשוט מדירות של חברים (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
מבט אל הים ממגדל נווה צדק. בתצלום ניתן לראות את השכונה ואת בית סוזן דלל המפורסם. אני אוהב לצלם את העיר (ואת הים) מלמעלה ומחפש אחר הזדמנויות שונות ומשונות להגיע למקומות גבוהים שיאפשרו לי את מבט מעוף הציפור. לעתים זה קורה ממגדלי משרדים, לעתים מאתרי בנייה ולעתים, פשוט מדירות של חברים(צילום: עידו בירן)

אליפות העיר להעפת כדורים לגובה (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
אליפות העיר להעפת כדורים לגובה(צילום: עידו בירן)

מראה מראה שעל הקיר, מי העיר היפה בעיר? (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
מראה מראה שעל הקיר, מי העיר היפה בעיר?(צילום: עידו בירן)

היפהפייה הנרדמת (צילום: עידו בירן) (צילום: עידו בירן)
היפהפייה הנרדמת(צילום: עידו בירן)

עידו בירן. נושם את תל אביב (צילום: אורלי טל)
עידו בירן. נושם את תל אביב(צילום: אורלי טל)

במהלך החודש (16-17 בספטמבר), במסגרת פרויקט האמנות של עיריית תל אביב-יפו "אוהבים אמנות עושים אמנות 2016" תוכלו לפגוש את הצלם עידו בירן בסטודיו פתוח ולשמוע על תהליך היצירה של הפרויקט ועל החזון העתידי (ספר, תערוכה ומוצרים נוספים).

 

את עבודותיו של עידו בירן תוכלו לפגוש גם בפייסבוק ובאינסטגרם. תמונות ומוצרים נוספים של הפרויקט ניתן להשיג באתר הפרויקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו בירן
סופעונה בחוף של תל אביב
צילום: עידו בירן
צילום: עידו בירן
זה היה הקיץ שהיה
צילום: עידו בירן
צילום: אורלי טל
עידו בירן. מצלם את העיר הגדולה
צילום: אורלי טל
מומלצים