שתף קטע נבחר

טראמפ חזר ממכסיקו: "אגרש מיליונים, אבנה חומה"

לאחר שכינה את המכסיקנים "אנשים מדהימים", שב המועמד הרפובליקני לארה"ב והבטיח לקהל: "הם עדיין לא יודעים את זה, אבל מכסיקו תשלם על החומה". נשיא מכסיקו: "הבהרתי שזה לא יקרה"

 

 

הביקור המפתיע הסתיים, ודונלד טראמפ חזר לסורו: שעות לאחר שהגיע למכסיקו ודן עם הנשיא אנריקה פניה נייטו בענייני הגירה, המחלוקות העצומות נחשפו שוב - וטראמפ נאם באריזונה ושב על כמה מהסיסמאות המוכרות שלו. בנאום בפיניקס הלילה (יום ה') הבטיח המועמד הרפובליקני כי אם ייבחר לנשיאות, יגרש מיליוני אנשים שחיים בארצות הברית באופן לא חוקי.

 

עם זאת, טראמפ לא אמר מה יעשה עם אלו שלא ביצעו פשע אחר מלבד הגירה לא חוקית - שינוי משמעותי מקמפיין הפריימריז שלו, אז הבטיח ליצור "כוח גירוש" כדי להוציא מארצות הברית 11 מיליון מהגרים שחיים בה באופן לא חוקי. במקום זאת, טראמפ חזר על העמדה הרפובליקנית המוכרת, שלפיה רק לאחר אבטחת הגבול ניתן יהיה לדון מה לעשות עם אלו שנותרו בתוך שטח ארצות הברית.

טראמפ בפיניקס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
טראמפ בפיניקס(צילום: MCT)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

טראמפ זכה לתשואות מתומכיו, כשאמר שעל מהגרים שלא כחוק שמעוניינים להפוך לחוקיים לחזור תחילה למדינות המוצא שלהם. מחיאות כפיים סוערות קיבל גם כשפירט את תוכניותיו להקים כוח משימה שישים בראש סדר העדיפויות שלו גירוש עבריינים, אנשים שנשארו אף שהוויזה שלהם תמה ואיומים ביטחוניים אחרים. "כל מי שנכנס לארצות הברית שלא כחוק צריך להיות מגורש", אמר בנאום בפיניקס. "לא תהיה חסינות". 

 

לדבריו, הוא גם יגביל את ההגירה החוקית, וקרא להקמת ועדה שתחזיר את אחוז האנשים שנולדו מחוץ למדינה ל"נורמות היסטוריות". כיום 12.9 אחוזים מהתושבים האמריקנים נולדו מחוץ לארצות הברית - השיעור הגבוה ביותר מאז 1920. "אנחנו חייבים להקשיב לדאגות שמעלים האנשים העובדים בנוגע להגירה ולהשפעתה על המשרות להם, השכר, הדיור, בתי הספר, המסים", תקף טראמפ.

עם נשיא מכסיקו, אמש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עם נשיא מכסיקו, אמש(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הטון האגרסיבי והקשוח בנאום באריזונה היה שינוי של כמעט 180 מעלות מזה שהשמיע לאחר הפגישה במכסיקו, שם כינה טראמפ את המכסיקנים "אנשים מדהימים". זו הייתה פגישתו הראשונה עם ראש מדינה מאז שנבחר למועמד הרפובליקני לנשיאות.

 

מיד בתום הפגישה החל קרב גרסאות בין טראמפ לנשיא פניה נייטו. טראמפ אמר לעיתונאים כי השניים לא דנו מי ישלם על בניית החומה בין ארצות הברית למכסיקו, שטראמפ הבטיח להקים אם ייבחר לנשיאות. פניה נייטו, ששתק באותה עת, צייץ לאחר מכן: "הבהרתי שמכסיקו לא תשלם על החומה".

 

לקהל באריזונה אמר טראמפ כי הוא כיבד את הנשיא המכסיקני. "הסכמנו על החשיבות של סיום המעבר הלא חוקי של סמים, כסף, רובים ואנשים דרך הגבול שלנו", אמר טראמפ, ואז הוסיף: "מכסיקו תשלם על החומה, 100%. הם עדיין לא יודעים זאת, אבל הם הולכים לשלם על החומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים