שתף קטע נבחר

קרב השבת מחריף: הרבנים הראשיים נגד העבודות

נתניהו נעתר לדרישת החרדים וביטל את רוב עבודות התשתית שהרכבת ביקשה לבצע בשבת - אבל החרדים דורשים ביטול של כל העבודות. הרבנים הראשיים: "זה לא פיקוח נפש". הרכבת: "בסופ"ש זה עובדים כרגיל". החיילים צפויים להיפגע בהמשך: "מגבילים אותנו, זה נוראי"

 

הרב הראשי לאו לשר ליצמן: "לא ניתן לקבוע כי ישנו חשש פיקוח נפש הדוחה שבת" ()
הרב הראשי לאו לשר ליצמן: "לא ניתן לקבוע כי ישנו חשש פיקוח נפש הדוחה שבת"

 

 

ראש הממשלה הורה לבטל את רוב עבודות התשתית של הרכבת בסופי השבוע - אבל החרדים לא מסכימים לפשרה הנוכחית והרבנים הראשיים הודיעו רשמית על התנגדות. בשעות הלילה המאוחרות הועברו לסיעות החרדיות פרטים על שלושה מוקדים שבהם יתבצעו עבודות בשבת הקרובה, וזאת אחרי שברכבת ובמשטרה הגדירו את אותן עבודות ככאלה שאינן סובלות דיחוי. את יתר עבודות התשתית - 17 במספר - כבר ביטל ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

נציגי הסיעות החרדיות העבירו את הפרטים שנמסרו מלשכת ראש הממשלה למומחי תחבורה מטעמם שמסרו להם כי לא מדובר בעבודות הכרחיות. בשל כך מתנגדים החרדים גם לפשרה העכשווית ולעבודות החלקיות. היום (ו') בצהריים מסר רשמית מנכ"ל הרבנות משה דגן כי "כנציג הרבנים הראשיים אבקש להודיע כי עמדתנו היא שהעבודות בגינן התקבלה בקשה מהרכבת לביצוע בשבת אינן מאושרות ולא ניתן לבצען במהלך השבת היות ואין בהן פיקוח נפש".

 

הרב הראשי דוד לאו כתב לשר יעקב ליצמן כי דעתו זהה לזו של הרב הספרדי הראשי, יצחק יוסף: "לאור הבהרת עמיתי הראשון לציון, הנני מצטרף כי לא ניתן לקבוע כי ישנו חשש פיקוח נפש הדוחה שבת".

 

אמש לשכת ראש הממשלה נעתרה לבקשת החרדים וביטלה 17 מבין 20 עבודות התשתית שרכבת ישראל ביקשה לבצע בשבת. תחת זאת יבוצעו העבודות בשישי בבוקר או במוצאי שבת - ולפיכך יפגעו עבודות התשתית בזמינותם של קווי הרכבת באותן שעות. החרדים כאמור עדיין מתנגדים, אבל המשמעות בכל מקרה היא פגיעה ב-70 אלף נוסעים - רבים מהם חיילים - ודחייה בהשלמת פרויקט הרכבת המהירה בין תל אביב וירושלים.  

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

איך נגיע לבסיס בזמן? חיילים בבאר שבע (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
איך נגיע לבסיס בזמן? חיילים בבאר שבע(צילום: רועי עידן)

בעקבות הלחץ שהתעורר הוחלט לדחות את השיבושים ליום שישי הבא. לכן, בסוף השבוע הנוכחי כן צפויות להתקיים עבודות תשתית בשבת. "אנחנו מונחים על ידי משרד ראש הממשלה", אמרו מהרכבת. "ונכון לעכשיו אנחנו עובדים כרגיל. לא הייתה הנחיה אחרת. אנחנו נערכים לעבוד כרגיל בסוף השבוע".

 

פרט לביטול עבודות התשתית, החרדים דרשו שלא להפעיל את תנועת הרכבות בשבת. נכון להיום, ביום שישי רכבות נוסעות עד 20 דקות לפני כניסת השבת ו-20 דקות אחרי יציאתה - מה שמחייב את עובדיה לעבוד בשבת עצמה. בעקבות דרישת החרדים, חלק מהקווים הפועלים בשישי בצהריים ובמוצ"ש יבוטלו. כאמור, מי שבעיקר צפויים להיפגע הם חיילים שחוזרים הביתה לחופשה בשישי בצהריים ו/או שבים לבסיס במוצאי שבת.

  

"זה מגביל אותנו בתור חיילים ובתור אזרחים. זו הזכות שלנו, אני לא מבין את ההיגיון", אמר בבאר שבע החייל נתן גורפינקל על האפשרות שעקב ההחלטה לא לבצע עבודות תשתית בסופי שבוע, כפי שדורשים החרדים, יצומצמו קווי רכבת בימי שישי בצהריים ובמוצאי שבת.  

 

"זה נוראי. כחייל אני מרגיש שזה סוגר אותי בהרבה בחינות", אמר איתי, אף הוא לובש מדים והסביר את הקשיים שיעמדו בפניו אם אכן לוח הזמנים של הרכבת ישתנה. "אני מאחר הביתה, מאחר בשבת. זה כובל אותי". גם חיילים חובשי כיפה אמרו כי הם לא מתנגדים לעבודות תשתית בשבת. "אין לי בעיה שיעבדו בשבת. החלטה כזו פוגעת בתחבורה", אמר ר'.

 

חייל נוסף אמר כי "כטירונים, אנחנו צריכים לעמוד בזמנים. ופתאום אין רכבות, וזה מאוד מגביל אותנו. יש כאלה שיש להם נסיעה של שעות ארוכות וגרים בצפון. לא חכם לעשות את זה". אחר הוסיף כי אחרי שבועיים של שמירה על המדינה בבסיס, מצפים לראות את אבא ואימא, "וההודעה הזו מבאסת. אני לפחות גר במרכז, יש כאלה שגרים בצפון וזה פוגע בהם יותר".

 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)

חסימות באילון עקב עבודות תשתית בשבוע שעבר ()
חסימות באילון עקב עבודות תשתית בשבוע שעבר

בעקבות הכוונה לצמצם את קווי הרכבת, פעילי מרצ וח"כים של המפלגה הפגינו מול תחנת רכבת סבידור בתל אביב. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בהפגנה כי "מדובר בכניעה מבישה פעמיים - כיוון שלא רק שמדובר על ביטול רכבות במוצ"ש, אלא גם שהממשלה מעבירה הסכמים לאישור רבנים. אם עבודות התשתית לא יפעלו כסדרן, תגיש מרצ תביעה ייצוגית בהיקף של מאות מיליוני שקלים. לא רק הסיעות החרדיות יכולות לגבות מחיר".

 

בעקבות סערת הרכבת בשבת שעברה, סיכם נתניהו עם החרדים על הקמת ועדה בינמשרדית שתדון בבקשות לבצע עבודות תשתית בשבת. בדיונים שכינס ראש הסגל בלשכת רה"מ, יואב הורוביץ, השתתפו השרים יעקב ליצמן, אריה דרעי ונפתלי בנט, יחד עם מנכ"ל הרכבת, מנכ"ל הרבנות הראשית ונציגת משרד העבודה שמופקדת על היתרי עבודה מיוחדים בשבת.

 

מנכ"ל הרכבת הציג בדיון את רשימת 20 העבודות שהרכבת מתכננת לשבת הנוכחית. הורוביץ ביקש לברר מה אינו סובל דיחוי. מנכ"ל הרכבת השיב שיש 17 פרוייקטים שניתן לוותר עליהם אך משמעות הוויתור היא פגיעה ב-72 אלף נוסעים וביטול רכבות מטענים שמשמעותו הפסד של ארבעה מיליון שקל.

   

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הסגל בלשכה יואב הורוביץ, פנה למנכ"ל רכבת ישראל בועז צפריר, וביקש להיערך כך שלא ייגרם נזק לציבור הנוסעים. מנכ"ל הרכבת השיב שהוא ייערך כך שהנזק יהיה מינימלי, אם בכלל".


פורסם לראשונה 02/09/2016 11:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
חיילים בבאר שבע
צילום: רועי עידן
מומלצים