שתף קטע נבחר

סוף ל-27 שנות שלטון: רודן אוזבקיסטן מת

איסלאם קרימוב, שמנהיג את המדינה המרכז אסיאתית עוד לפני שהפכה לעצמאית, מת בגיל 78. בתו כוכבת הפופ שהוגדרה "נסיכה" לא נראתה כבר שנתיים, ולא ברור מי יירש אותו

הודעה רשמית עדיין אין, אבל כבר ברור שאוזבקיסטן איבדה את האיש היחיד שהנהיג אותה: נשיא אוזבקיסטן איסלאם קרימוב מת היום (ו') בגיל 78 לאחר שעבר שבץ, ומבלי שהשאיר אחריו יורש. שלושה גורמים דיפלומטיים מסרו זאת לסוכנות הידיעות רויטרס, שעות לאחר שממשלת אוזבקיסטן מסרה בהודעה רשמית כי בריאותו של קרימוב, שאושפז בבית החולים משבת האחרונה, הידרדרה מאוד.

קרימוב. השליט מאז 1989 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרימוב. השליט מאז 1989(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

קרימוב שלט במדינה המרכז אסיאתית מאז 1989, תחילה כראש המפלגה הקומוניסטית המקומית ואחר כך כנשיא המדינה העצמאית שהוקמה ב-1991. מומחים סבורים כי תהליך העברת השלטון צפוי להיות מוכרע מאחורי דלתיים סגורות על ידי קבוצה קטנה של בכירים ובני משפחה. אם הם לא יצליחו להגיע לפשרה מוסכמת, חוסר יציבות עלול לשרור במדינה שבה מתגוררים 32 מיליון איש ושהייתה יעד לקיצונים איסלאמיסטים.

 

תחת שלטונו של קרימוב הלך והתעצם כוחם של שירותי הביטחון באוזבקיסטן. במשך השנים הוא זכה מצד אחד לשבחים על הדיכוי המוצלח של קיצוניות איסלאמית בארצו, אך גם לביקורת על שלטונו הרודני וההגבלות שהחיל על זכויות דמוקרטיות. היעדר אופוזיציה פוליטית חזקה ותקשורת חופשית משמעותו שכל מעבר שלטון עתידי ייקבע בתוך המעגל הפנימי של קרימוב שכולל את בני משפחתו וגורמי ממשל בכירים. 

 

אוזבקיסטן היא המדינה המאוכלסת ביותר במרכז אסיה ועשירה במאגרי נפט, גז וזהב. היא הייתה השחקן הדומיננטי באזור בזמן העידן הסובייטי ומילאה תפקיד קריטי בהתנגדות לשליטת הטליבאן באפגניסטן, בעיקר דרך תמיכתה במיעוט האוזבקי באפגניסטן ובפרט במנהיגו - עבדול ראשיד דוסטום.

בבחירות הבאות אוזבקיסטן תבחר נשיא אחר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בבחירות הבאות אוזבקיסטן תבחר נשיא אחר(צילום: AFP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

כישלון להשיג קונצנזוס בנוגע להעברת השלטון עשוי לערער את המדינה בעלת הרוב המוסלמי, שבמשך תקופה ארוכה נמצאת על הכוונת של איסלאמיסטים קיצוניים בשל מיקומה האסטרטגי החשוב, צפונית לאפגניסטן, באזור עתיר משאבים שבו ארצות הברית, רוסיה, סין ומדינות מערביות מנסות להשיג השפעה.

 

מאז שאוזבקיסטן הפכה למדינה עצמאית ב-1991 עם קריסת ברית המועצות, קרימוב הצליח לשמור על קשרים טובים, כלכליים ופוליטיים, עם כולם - עם המערב מצד אחד, אך גם עם רוסיה וסין מצד שני. עם זאת, כלי תקשורת מערביים לא מורשים לסקר מתוך אוזבקיסטן מאז שהממשלה דיכאה ב-2005 בברוטליות מפגינים בעיר אנדיג'אן שבעמק פרגנה, והרגה על פי הדיווחים קרוב ל-500 מפגינים ופצעה כ-2,000.

 

לקרימוב אין בנים שיירשו אותו. בתו הגדולה גולנארה, בעבר כוכבת פופ שהוגדרה "נסיכה" ויורשת אפשרית, לא הופיעה בפומבי מאז הדיווחים ב-2014 שהיא הושמה במעצר בית. בתו השנייה לולה מכהנת בתפקיד שגרירת אוזבקיסטן לאונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם. היא זו שמסרה בתחילת השבוע כי קרימוב מאושפז עקב דימום מוחי, וקראה להתפלל לשלומו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים