שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

צבא מצרים התגייס לפתור את משבר תחליפי החלב

הכלכלה מקרטעת, ומשרד הבריאות נאלץ להעלות משמעותית את מחירי תחליפי החלב. אחרי הפגנה סוערת בקהיר ותורים ברחבי המדינה נכנס הצבא לתמונה וקנה 30 מיליון מכלים - מהלך שהתקבל בלעג וגיחוך

ביוזמת שלטון א-סיסי מנסה מצרים להיגמל ממדיניות הסובסידיות שמכבידה על הכלכלה המקרטעת שלה. אחד המוצרים שהיא מסבסדת לאזרחים מעוטי יכולת הוא תחליף חלב. בחודשים האחרונים יש מחסור בתחליפי חלב מסובסדים, והמדיניות החדשה של משרד הבריאות שנכנסה לתוקפה בשבוע שעבר הביאה לעליית מחירים משמעותית של התחליפים שכן נמצאים על המדף. הורים זועמים יצאו להפגין.

 

מאות הורים הפגינו בחמישי בקהיר וחסמו כבישים במחאה על המחסור בתחליפי חלב מסובסדים, ועל המחירים הגבוהים . המראות היו לא נעימים. הנשים המפגינות פרצו בבכי מול מטה חברת התרופות הממשלתית בקהיר, והציגו את בקבוקי החלב הריקים של התינוקות בפני העיתונאים. חלקן עמדו על הכביש במשך שעות עד שאנשי הביטחון פיזרו את ההפגנה.

 

 

"סיסילאק". לועגים לשלטון ברשת ()
"סיסילאק". לועגים לשלטון ברשת

  

מפגינות בקהיר
מפגינות בקהיר

"הילדים ימותו ברעב", אמרו בהפגנה. "אנחנו לא מדברים על עגבניות, אוכל או שתייה, אלא על תחליף חלב לתינוקות!". חברת התרופות סגרה את המשרדים מחשש מהזעם של המפגינים. גם באזורים אחרים במצרים נרשמו תורים ארוכים, כאוס וזעם של אזרחים בעקבות המדיניות החדשה.

 

בעקבות ההפגנה הסוערת בקהיר הודיע שר הבריאות, אחמד עימאד א-דין ראדי, כי צבא מצרים נרתם לפתרון המשבר וקנה 30 מיליון מכלים של תחליפי חלב. "יהיו עליהם לוגו של הכוחות המזוינים והם יימכרו בבתי המרקחת ב-30 לירות מצריות במקום ב-60 לירות מצריות", הודיע. אחרי אותה הכרזה הסבירה בכירה במשרד הבריאות כי המשבר אינו נולד אתמול ונמשך כבר תקופה ארוכה. "המשרד מעודד את ההנקה הטבעית. על האזרחים להבין שהילד לא צריך להיות ניזון מתחליפי חלב מלאכותיים", אמרה.

 

ברשתות החברתיות מתחו ביקורת על כך שצבא מצרים מתערב בנושאים כלכליים. הגיחוך והלעג לא איחרו לבוא. "אם מצרייה, אין לך מה לדאוג. אנחנו העין שעומדת על המשמר. עמדי לצד מצרים ואנחנו נזין את הילדים שלך", כתב בציניות אחד הגולשים. גולש אחר כתב: "בנוסף לחיל הרגלים, חיל התותחנים וחיל האוויר.. יש לנו את חיל חלב הדנדו". גם קריקטורות שהופצו באתרים שאינם חובבי משטר א-סיסי לעגו להתערבות הצבא במשבר.

 

בפרלמנט המצרי כבר נשמעו קולות נגד הממשלה בעקבות הסיפור שקיבלת כותרות ראשיות במצרים. "הממשלה הכושלת היא האחראית למשבר תחליפי החלב. חראם עליכם שאתם מעלים את

המחיר", אמר חבר הפרלמנט, הית'ם אל-חרירי.

 

לאור הביקורת והלעג הודיע דובר צבא מצרים, מוחמד סמיר, כי הצבא הבחין בכך שחברות המתמחות בייבוא מכלים לתחליפי חלב פועלות בצורה ריכוזית כדי להעלות את המחיר, מה שהגביר את הסבל של האזרח הפשוט.

 

סמיר הסביר כי כרגע אין לצבא מצרים מיכלים מאוחסנים ורק באמצע ספטמבר יגיע המשלוח הראשון שהצבא מייבא. "הכוחות המזוינים מנסים לפגוע במונופול ובחמדנות של הסוחרים ושל החברות הפועלות בתחום", אמר הדובר. הוא הזהיר את האזרחים שלא ליפול במלכודת של השמועות והקמפיין התקשורתי נגד הצבא שאותן חברות מנהלות. "על האזרח לדעת שהצבא המצרי משקיע מאמץ מרבי כדי להפחית את הנטל מהאזרח הפשוט", הבהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סיסילאק". אחד הממים שפורסמו ברשת
מומלצים