שתף קטע נבחר

העיתונות החרדית מחמיאה לנתניהו: "מנע חילול שבת עצום"

על רקע משבר השבת, שיבחו כלי התקשורת החרדים את רה"מ: "עצר את חילולי השבת שהיו אמורים להיות ברכבת". בעיתון "המודיע" קישרו בין הפיצוץ בעמוס 6 לעבודות הרכבת, ואמרו: "השבת תובעת את עלבונה"

על רקע משבר השבת והרכבת, שהוביל לכאוס תחבורתי, התייצבו הבוקר (יום א') העיתונים החרדיים לימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ותקפו את שר התחבורה ישראל כץ. "שר התחבורה הצית גל הסתה זדוני", הייתה הכותרת ביומון הליטאי "יתד נאמן".

 

בכותרת המשנה צוין ש"בהתערבותו הישירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע חילול שבת עצום בעבודת הרכבת בתל אביב ובמקומות נוספים". הודגש כי כץ הורה לבצע את העבודות בשבת וביום ראשון, תוך שיבושים קשים בתדירות הרכבת, ובכך לגרום להכפשת נתניהו ולהסתה חמורה נגד הציבור החרדי.

 

כותרת יתד נאמן ()
כותרת יתד נאמן

 

 

 

"השר כץ חיפש דרך לנקמה פוליטית, והריח שעולה מהחלטותיו אינו נעים לנחיריים", צוין בכתבה. "צחנה פוליטית ירודה מתפזרת בכל רחבי הארץ, בגלל השקר הגדול, הכזב והרמייה. הוראת ראש הממשלה שלא לקיים את העבודות בשבת מונפה על ידי השר שוחר הנקם למחוזות שהיה ברור שיציתו אש הסתה בכל רחבי הארץ, וכנראה לכך חתר".


הטון החריף והלך בהמשך הכתבה. "בפולין הייתה מפלגה אנטישמית שמאפייניה היו ברורים: לא משנה מה הנושא, תמיד אשמים היהודים. בדיוק כמו במדינת ישראל: שר פגע בזדון בנוסעים, אזרחים וחיילים - והחרדים אשמים. משרד התחבורה הזיד במתכוון כדי להגביה להבות, וזרזירי העט של התקשורת פועלים כמריונטות לפי החוטים של מפעילי שנאת חרדים לא מרוסנת, ומבעירה עלילת דם שפלה שמזכירה את מאורעות הרפש של ההיסטוריה לפני עשרות שנים. במדינה מתוקנת, שר כזה לא היה נשאר יממה אחת על כסאו. במדינת חוק, הוא היה מועמד לדין. השר כץ 'רצח' את הסטטוס קוו ואת השבת וגם מבקש לרשת את נתניהו. הרצחת וגם ירשת".

כותרת המבשר ()
כותרת המבשר
 

עיתון "המבשר" המזוהה עם אגודת ישראל היה קורקטי יותר, ובכותרתו נכתב: "לדרישת המפלגות החרדיות עצר ראש הממשלה את חילולי השבת שהיו אמורים להיות ברכבת ישראל". בכותרת נוספת נכתב: "מקורבי נתניהו: 'שר התחבורה יצר את המשבר. נשקלת האפשרות לפטרו'".

 

כותרת "המודיע" הייתה: "תחושות סיפוק בקרב עם מקדשי שביעי ממניעת חילול שבת המוני ברכבת ישראל". בהרחבה בכתבה צוין כי "סיפוק רב ותחושות שמחה בקרב ציבור רחב מכל שדרות היהדות, הנאמן ליהדותו, מכבד את השבת ומקדשה - על ההצלחה למנוע הפעם ניסיון לרמוס את כבודה של שבת קודש, בעבודות המתבצעות על ידי רכבת ישראל".

כותרת המודיע ()
כותרת המודיע

בכתבה הוזכרה הוועדה שהקים נתניהו לפתרון המשבר, ונאמר כי "בדיון בוועדה שהקים ראש הממשלה נשא דברים נרגשים מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, הרב יצחק גולדנקופף, כשדיבר בכאב רב על כבודה של השבת הנרמסת".

 

על פי העיתון, הרב גולדנקורפ אמר: "מנכ"ל הרכבת מדבר על כמאה אלף איש שאמורים להיפגע אם העבודות יתבצעו ביום חול. ומה עם מיליוני יהודים שומרי מסורת שייפגעו אם העבודות יתבצעו חלילה ביום השבת?"

 

בין עמוס 6 לעבודות הרכבת

במאמר המערכת של "המודיע", שכותרתו הייתה "השבת תובעת את עלבונה", נעשה קישור בין עבודות התשתית של הרכבת לבין הפיצוץ בפלורידה: "איננו יודעים מה הם חשבונות שמיים. ומכיוון שכך, לא נכון יהיה לומר 'אירוע פלוני קרה בגלל מעשה אלמוני'. שמחה לאיד אינה מידה יהודית, ובוודאי שאיננו שמחים, חלילה, לאידם של אנשי התעשייה האווירית וכל העוסקים במלאכת הלוויין 'עמוס 6', שהתפוצץ על הקרקע טרם שיגורו, שהיה מיועד להתבצע ביום שבת קודש, תוך חילול שבת המוני. להפך, אנו מעוניינים בהצלחתם.

 

 

"אלא שגם אם אין אנו אמורים לומר 'מה קרה בגלל מה', אנו אמורים לערוך חשבון נפש נוכח מה שקרה. טועים מי שחושבים שחילול שבת יקל על התנועה במהלך ששת ימי השבוע. טועים מי שסבורים שחילול שבת יגביר את הביטחון בעיר זו או אחרת. השבת תובעת את עלבונה, גם אם אין אנו יודעים לערוך חשבונות מה קרה בגלל מה".

 

על רקע כניעת נתניהו לחרדים והפסקת העבודות על הרכבת בסוף השבוע, נרשמו במהלך הבוקר עומסי תנועה כבדים בכל הארץ. מוקדם יותר, בשיאו של המשבר, התכנסה הממשלה לישיבתה השבועית. כץ ישב לצד נתניהו, שאמר: "לא אתן לאף אחד לעשות לי פוטש. שרים מתמנים כדי לפתור משברים, לא כדי ליצור אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים