שתף קטע נבחר

נכים הפגינו בתל אביב: "נותנים לנו פירורים"

עשרות הפגינו בצומת הרחובות בגין וקפלן בתל אביב, במחאה על החלטת הממשלה להוסיף רק 78 שקל לקצבת הנכות. המפגינים דורשים תוספת של מיליארדי שקלים לצורך השוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום במשק

 

 

 (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
(צילום: צביקה טישלר)

תחת הכותרת "המיליונרים החדשים באו לבזבז את הקצבה שלהם", הפגינו הערב (א') כמה עשרות בני אדם, בהם נכים בכיסאות גלגלים, ליד מרכז עזריאלי בתל אביב. המפגינים דורשים להעלות משמעותית את קצבאות הנכות לכ-190 אלף נכים קשים, שמקבלים כיום קצבה חודשית של כ-2,400 שקל.

 

המפגינים מוחים על החלטת הממשלה להקצות בתקציב הקרוב 300 מיליון שקל לטובת הגדלת הקצבאות. משמעות ההחלטה בפועל היא תוספת של 78 שקל בלבד לקצבת הנכות, שנחשבת לאחת הנמוכות בעולם המערבי. הם דורשים תוספת של עוד מיליארדי שקלים לצורך השוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום במשק.

הפגנת הנכים החלה בקניון עזריאלי ועברה לכביש ()
הפגנת הנכים החלה בקניון עזריאלי ועברה לכביש
 

ההפגנה בתל אביב, הערב. "לא יכולים להתקיים מ-2,400 שקל בחודש" ()
ההפגנה בתל אביב, הערב. "לא יכולים להתקיים מ-2,400 שקל בחודש"
 

ההפגנה החלה בקניון עזריאלי וכעבור כשעה המפגינים יצאו החוצה וחלקם אף ירדו לכביש הסמוך ברחוב מנחם בגין פינת קפלן. עמית חלמיש, היועץ המשפטי של עמותת "נכה חצי בנאדם" שפעיליה היו בין מארגני ההפגנה, אמר ל-ynet: "זו בושה וחרפה מה שהממשלה נתנה לבסוף לנכים, אלה פירורים". לדבריו, "רבים מהנכים נפגעו מהעלאות שכר המינימום ומיוקר המחייה הגובר. אנשים שמעסיקים עובדים סיעודיים וצריכים לחיות, לא יכולים להתקיים מ-2,400 שקל בחודש".

 

בשבוע שעבר פרסם המוסד לביטוח הלאומי את עיקרי המלצות הצוות לחלוקת 300 מיליון שקל למקבלי קצבאות הנכות, אחרי שתוספת התקציב אושרה בממשלה בבסיס התקציב הקרוב. על פי המלצות הצוות קצבת הנכות לכ-190 אלף נכים תגדל ב-78 שקל בחודש ויוגדל הסכום שנכים יוכלו להשתכר מבלי לפגוע בקצבה שהם מקבלים. בכירי המוסד לביטוח לאומי הודו גם הם שהסכום שהוקצה נמוך מדי, אך אמרו כי אופן חלוקת הכסף הוא המיטבי במגבלות הקיימות.

 

ארגוני נכים מתחו בשבועות האחרונים ביקורת חריפה על התוספת הנמוכה שאותה אישרה הממשלה ודרשו, כאמור, עוד מיליארדי שקלים תוספת לקצבאות הנכות. בארגונים גם מתחו ביקורת על אופן חלוקת התקציב שהוקצה לבסוף. "המוסד לביטוח לאומי הקים צוות וכאילו התייעץ איתנו, אבל בסוף זו הייתה הצגה והם החליטו בעצמם החלטות גרועות", אמרה מנכ"לית עמותת מטה המאבק של הנכים, נעמי מורביה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים