שתף קטע נבחר

.

"ישראל יודעת להתמודד עם נבחרות חזקות"

רוברטו דונאדוני, מאמן נבחרת איטליה לשעבר, מודע לפערי הרמות אך מזהיר לקראת המפגש הערב: "אין היום משחקים קלים". על הנבחרת של ונטורה: "לא רואה שחקן שבולט מעל האחרים", ההצעה להגיע לארץ: "הייתה התעניינות מגורם ישראלי", והקשיים בקריירה: "גרמו לי להיות אפילו יותר נחוש, יותר חזק, ויותר גאה". ראיון מיוחד

לא רבים יודעים על הקשר של בולוניה עם העם היהודי. הימים היפים של הקבוצה שנוסדה בשנת 1908 היו בשנות ה-30 של המאה הקודמת, בהדרכתו של המאמן היהודי ארפד וייס שנרצח עם רעייתו ושני ילדיו במחנה ההשמדה אושוויץ. באצטדיון בעיר וגם בזה של אינטר שאימן גם אותה, הנציחו את מורשתו על קיר. בכל שנה ביום השואה הבינלאומי, עורכים טקס לזכרו בשני האצטדיונים.

 

 

אני מגיעה לבולוניה לפגוש את רוברטו דונאדוני במתקן האימונים קסטלדבולה של הקבוצה המקומית, היכן שהוא מאמן החל בעונה שעברה. דונאדוני נכנס לחדר, השחקן של מילאן הגדולה שהערצתי כילדה, עם פרנקו בארזי ופאולו מלדיני. הקבוצה שכבשה כל תואר אפשרי באותם ימים. הקבוצה הטובה בעולם, שגם ביקר איתה בישראל.

 

לאחר שאיטליה של מרצ'לו ליפי זכתה בגביע העולם ב-2006, התפקיד היוקרתי כל כך הוענק אז לדונאדוני. בגיל 43, הוא נכנס לנעליים ועמוסות ציפיות. "ידעתי שיהיה יותר לחץ מכיוון שברור שאם נבחרת זוכה בגביע העולם, היא תרצה לעשות משהו גדול יותר מכך, אבל אין אליפויות בין גלקסיות", הוא נזכר בחיוך".

 

"ידעתי שיש לי אתגר חשוב מאוד, תפקיד חשוב מאוד, וידעתי גם את הקושי שבתפקיד. יחד עם זאת, לקבל את התפקיד ולהתמודד איתו היה חוויה מאוד חיובית. בסוף לא הצלחנו לעבור את ספרד אבל זה יכול לקרות. ספרד הייתה קבוצה חזקה וזכתה באליפות אירופה וגם בגביע העולם בהמשך".

 

תפקיד עם הרבה לחץ. דונאדוני (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
תפקיד עם הרבה לחץ. דונאדוני(צילום: גטי אימג'ס)

 

לימים, דונאדוני קיבל הצעה לחזור ולאמן את הנבחרת, אך כרגע הוא לא מעוניין בכך. הצעה נוספת שגם לה סירב הייתה גם לאמן את נבחרת ישראל.

 

במבחן האחרון של איטליה לפני ההגעה לארץ, היא הפסידה 3:1 לצרפת. "צפיתי במשחק מהמחצית השנייה", מספר דונאדוני. אני לא יכול לשפוט על פי המשחק הראשון שהנבחרת משחקת עם מאמן כמו ג'אמפיירו ונטורה. המשחקים האלו, בתחילת העונה, הם תמיד קשים ומסובכים, כי לא כל השחקנים חזרו ליכולת שלהם עדיין. במחצית השנייה, כשאיטליה הייתה בפיגור, היא שיחקה טוב יותר, תקפה וחיפשה להבקיע, אלא שאז הם קיבלו את הגול השלישי".

 

איטליה הפסידה בניסוי הכלים (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
איטליה הפסידה בניסוי הכלים(צילום: גטי אימג'ס)

 

"אני מאמין שונטורה יודע אילו שחקנים יהיו מתאימים לנבחרת. לפעמים במשחקי ידידות, המאמן רוצה לבחון שחקן חדש או לתת הזדמנות לשחקנים חדשים בנבחרת. אני חושב שזה חלק מתהליך של צמיחה והתקדמות. אני מאמין שלאיטליה יש כדורגלנים טובים ואני בטוח שונטורה ישתמש בהם כדי להגיע לתוצאה טובה במוקדמות גביע העולם. לדעתי המשחק הבא יהיה שונה לחלוטין".

 

מי יוביל את הנבחרת?

"אני לא רואה שחקן אחד שבולט מעל האחרים, בהשוואה לעבר. התהליך שהחל עם אנטוניו קונטה יימשך, הנבחרת בצמיחה, אבל לפעמים גם יש דברים שתלויים בקבוצות. תמיד יש שחקנים עם יותר נוכחות אך באיטליה יש את הרוח הקבוצתית. אין שחקן בודד שהכל תלוי בו, יש כבוד לאחרים. ברור שבופון עם כל הדרך שעבר, ועם העבר שלו, הוא השחקן הבולט בין כולם".

 

בופון הכי מנוסה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
בופון הכי מנוסה(צילום: אורן אהרוני)

 

שיחקת במילאן הגדולה של שנות התשעים.

"באותה קבוצה היו הרבה שחקנים חשובים, היו שלושה הולנדים - פרנק רייקרד, רוד חוליט ומרקו ואן באסטן - והיו את האיטלקים בארזי, מאלדיני ועוד. אלה היו שחקנים שעשו היסטוריה גם בנבחרת. הרוח בקבוצה הייתה להיות מאוד תחרותיים וביחד כל הקבוצה, מה שעזר לנו לנצח ולהיות טובים יותר מכל האחרים. התחרותיות הזאת עשתה את ההבדל".

 

בשנים האחרונות הליגה האיטלקית נמצאת בירידה.

"ישנם מחזורים שמשתנים מכל מיני סיבות. באיטליה בשנים האחרונות לא היו לנו שחקנים ברמה גבוהה מאוד וגם בתקופה הזאת, כמות הזרים שמגיעים לאיטליה מגבילה את הקרדיט לשחקנים האיטלקים בקבוצות. יש קבוצות שבהן יש שמונה, לפעמים גם עשרה שחקנים שמגיעים מחוץ לאיטליה וברור שזה משפיע על השחקנים המקומיים. כמובן שגם הכדורגל האיטלקי צריך להשתפר בהיבטים שונים". 

 

היו בעבר כוכבים בליגה כמו אלסנדרו דל פיירו שלא הצליחו להביא את היכולת הזאת גם לנבחרת.

"זה קורה. דל פיירו וגם פרנצ'סקו טוטי, היו שחקנים בכירים עוד לפני שעשו היסטוריה במועדונים שלהם אבל בנבחרת היה להם קושי. במועדון אתה מתאמן כל יום ובנבחרת המצב משתנה. גם התכונות של השחקנים האחרים משפיעות".

 

לא הביא את היכולות לנבחרת דל פיירו (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
לא הביא את היכולות לנבחרת דל פיירו(צילום: Gettyimages)

 

כמו ונטורה, גם דונאדוני לפני עשור הגיע לתפקיד מבלי שאימן קבוצות גדולות באיטליה. לדבריו, זה לא הדבר הקריטי ביותר באימון נבחרת. "הכל זה פונקציה של העבודה שאתה עושה. מי שבוחר בהתאחדות האיטלקית את המאמן, מכיר את העבודה שהמאמן עושה במועדון. אלו הן הנקודות שנלקחות בחשבון כאשר בוחרים את המאמן. לבסוף הקריירה מדברת בשבילך. ונטורה הוא לא מאמן צעיר, הוא אמנם אף פעם לא אימן קבוצה גדולה אבל הגיע לתוצאות יפות עם הקבוצות שאימן בהן".

 

אין היום משחקים קלים

בדומה לונטורה, כפי שסיפר אתמול, גם דונאדוני לא יודע יותר מידי על הכדורגל הישראלי. לפני כשש שנים, כשהוחלט למנות מאמן זר, הוא היה לתקופה מסוימת גם במאגר השמות האפשריים לתפקיד. "אני לא כל כך מכיר, ראיתי כמה משחקים וגם הייתה התעניינות מגורם ישראלי שהציע לי לאמן את הנבחרת הלאומית של ישראל. מסיבות שונות זה לא יצא לפועל. קיבלתי גם פעם מידע ונתונים על שחקן מהליגה הישראלית".

 

לא אימן בקבוצות גדולות. ונטורה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לא אימן בקבוצות גדולות. ונטורה(צילום: אורן אהרוני)

 

למה איטליה צריכה לשים לב במשחק מול ישראל?

"מעל הכל היא צריכה לשים לב לעצמה. בטוח שלא יהיה משחק קל נגד ישראל מכיוון שכיום, אין משחקים קלים. כל הקבוצות יודעות להתמודד עם קבוצות גדולות כמו: איטליה, ברזיל, גרמניה וצרפת".

 

"שחקנים רבים גם רוצים לשחק טוב במעמדים האלו כדי להותיר רושם ושישימו לב אליהם. איטליה צריכה לדעת לבטא את היכולות שלה, שהן טובות יותר במאה אחוז מהנבחרת הישראלית. ברור גם שמבחינה פסיכולוגית, יש הבדל. השחקנים הישראלים יודעים איך להתמודד עם נבחרות חזקות יותר כמו איטליה.

 

"השחקנים הישראלים רוצים להותיר רושם" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"השחקנים הישראלים רוצים להותיר רושם"(צילום: ראובן שוורץ)

 

מה הבדל בין איטליה שלך ב-2008 וזו של היום?

"ההבדל הוא גדול. ראשית הבדל של שמונה שנים, שהן יכולות לשנות הרבה דברים. חלק מהשחקנים מתבגרים ונהיים טובים יותר וחלק מהם נשאר מאחור. אבל באופן כללי, כל תקופה בנבחרת היא שונה כי החברה משתנה".

 

מלבד מול ישראל, איטליה תשחק בבית גם נגד ספרד, אלבניה, ליכטנשטיין ומקדוניה. מה הטיפים שתיתן לה כדי לסיים ראשונה בבית?

"הבית לא יהיה קל ובמיוחד המפגשים נגד ספרד שגם יקבעו בסוף. כדי לסיים ראשונים צריך להתמודד מול ספרד הכי טוב שאפשר, זה יהיה משחק גדול. היום איטליה וספרד נחשבות באותה הרמה, לכן זה יהיה מאוד מעניין". 

 

"המפגשים עם ספרד יכריעו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"המפגשים עם ספרד יכריעו"(צילום: AFP)

 

באלוטלי תלוי בעצמו

אחד השחקנים המסקרנים ביותר שיש לאיטליה להציע הוא מריו באלוטלי אבל ההתנהלות מחוץ למגרש הסיטה אותו ממסלול ההצלחה והוציאה אותו גם מסגל הנבחרת. דונאדוני ניסה להסביר האם הוא עוד יכול להתאושש: "תמיד חשבתי שמבחינת טכניקה ואיכות, באלוטלי הוא מבריק. אבל עד כה הוא לא הצליח לבטא את היכולת שלו".

 

"גם בקבוצות שבהן שיחק וגם בנבחרת, עדיין הוא לא הצליח לבטא את הפוטנציאל הטמון בו. הוא שחקן שעדיין צריך להגדיר את עצמו והוא כבר לא כל כך צעיר. יש לו עוד זמן להתבטא. מה שבטוח זה שהוא עושה היום מעט יחסית למה שהוא מסוגל עם היכולות שלו".

 

האם יחזור לנבחרת איטליה?

"הכל תלוי רק בו ובהתבגרות שלו. במשך השנים הוא שיחק בקבוצות גדולות כמו אינטר, מילאן, מנצ'סטר סיטי וליברפול, לכן בקבוצות איכותיות כאלה, אפשר להתבלבל. אם זה קרה בכולן אז העבודה שלו לא פשוטה".

 

"באלוטלי כבר לא כל כך צעיר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"באלוטלי כבר לא כל כך צעיר"(צילום: EPA)

 

החמצת פנדל בחצי הגמר מול ארגנטינה בגביע העולם ב-1990. איך מתגברים על רגע קשה במעמד כזה וממשיכים לקריירה מפוארת?

"גם בחיים הספורטיביים וגם באופן כללי, חווים נפילות והתמודדויות. כדי להגיע לחצי גמר גביע העולם, איטליה עברה דברים בדרך. כשאני טעיתי והחמצתי פנדל בשלב כזה, ידעתי שאני מאכזב אוהדים רבים אבל גם כדי להחמיץ פנדל, אתה בכלל צריך להגיע עד הנקודה הזאת. אם לא תגיע אליה, לא תוכל לדעת אף פעם אם הצלחת להבקיע או לא. איך תדע אם תפחד ולא תנסה? ידעתי שעשיתי את הכי טוב שהייתי יכול".

 

"החמצתי וגם השוער היה טוב אבל זה המשחק. אף פעם לא חשבתי כשזכיתי באליפות או בגביע שזהו, נגמר. תמיד חשבתי איך אפשר לעשות טוב יותר. כל דבר בקריירה שלי היה במטרה להתפתח ולגדול. לפעמים גם הקשיים גדלים אבל הם גרמו לי להיות אפילו יותר נחוש, יותר חזק, ויותר גאה".

 

"הקשיים חיזקו אותי" (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
"הקשיים חיזקו אותי"(צילום: גטי אימג'ס)

 

דחית הצעה לחזור ולאמן את נבחרת איטליה. האם נראה אותך בקדנציה נוספת מוביל את האזורי?

"זאת אפשרות שהיא תמיד פתוחה ויכולה לקרות בעתיד. כרגע אני מאמן את בולוניה. אף על פי שאמרו לי שזאת הזדמנות טובה בשבילי לעשות קאמבק, לא אעשה דבר שהוא לא נכון עבורי. ברגע הזה, הבחירה הטובה ביותר בשבילי היא לאמן כאן בבלוניה. ההצעה בסך הכל משמחת אותי אבל אולי בפעם אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים