שתף קטע נבחר

החשד: הגרוש של פיירברג העביר לה כספי שוחד

בדיון שבו האריך בית המשפט את מעצרה של ראש העיר נתניה שחשודה בקבלת שוחד נחשף טפח מהשיטה שבה העבירו לכאורה קבלנים ויזמים כספים לפיירברג, ולגרוש שלה. פיירברג, שמנהלת את העיר ב-18 השנים האחרונות, ונחשבת לביצועיסטית, מכחישה את החשדות: "כל מה שעשיתי חוקי"

  

 

ראש עיר במעצר: עם הארכת המעצר של ראש העיר נתניה מרים פיירברג (65) נחשף אתמול (ד') בבית המשפט עוד טפח לשחיתות לכאורה בצמרת עיריית נתניה. מתברר כי פיירברג ושמעון שר, ששימש עד לאחרונה כסגנה ומכהן כיו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה בעיר, חשודים שלקחו שוחד מקבלנים ומיזמים, ובתמורה - קידמו פרויקטים. הגרוש של ראש העיר, אליהו פיירברג, חשוד שקיבל שוחד עבורה.

 

פיירברג נחקרה באזהרה ביחידת להב 433 גם על מלון קוראל בעיר, אחד המתחמים היקרים בנתניה. בערוץ 10 דווח כי היא רכשה בו שותפות בדירה, אבל לפי החשד הסתתרה מאחורי עורך דין שרכש בפועל את הנכס. לדבריה, הסיבה לשימוש בו הייתה דווקא כדי להסתיר מהיזם את הקשר שלה כדי שלא יידע ויבקש לסייע לה, או לחילופין יבקש את עזרתה.

 

ראש העיר, שמכהנת בתפקידה כבר 18 שנים, אמרה למקורבה עם פרסום חקירת המשטרה כי "מדובר בהזיה" וכי היא מאמינה בצדקתה. המקורבים ציינו כי "אין כל פגם במעשים שלה, כל מה שהיא עשתה היה חוקי, והמשטרה לא מבינה את זה". היא הטיחה בנציג המשטרה במהלך הדיון בהארכת מעצרה: "למה לא חקרת אותי? למה הבאת אותי לפה? אמרתי שאני מוכנה להיחקר שעות, כל הלילה. אין לי מה להסתיר".

מימין מלון קוראל. משמאל: מרים פיירברג והגרוש שלה אליהו פיירברג (צילום: מוטי קמחי, עידו ארז) (צילום: מוטי קמחי, עידו ארז)
מימין מלון קוראל. משמאל: מרים פיירברג והגרוש שלה אליהו פיירברג(צילום: מוטי קמחי, עידו ארז)

מעצרם של מרים, הגרוש שלה אליהו, שמעון שר ושל קבלן מקומי מוכר הוארך בשישה ימים. השופט עמית מיכלס אמר כי "לאחר שעיינתי במסמכים שונים אני חושב שקיים חשד סביר הקושר את כל המעורבים לחשדות המיוחסים להם. כידוע, בשלב בחינת החשד הסביר אין מקום להיכנס לעובי הקורה המשפטית. עם זאת, ניתן לומר שמחומר החקירה שהוצג לעיוני עולה תמונה לא פשוטה לפיה מספר גורמים בכירים בתוך עיריית נתניה במרכזה חשודה ראש העיר חברו לגורמי הון להשבחת קרקעות, טובות הנאה וקידום פרויקטים. טובות ההנאה נאמדות במיליוני שקלים".

 

"קיבלה עירייה עם גירעון של מיליונים"

פיירברג נולדה בעכו ובילדותה עברה עם משפחתה לנתניה. כבת למשפחה דתית היא למדה בעיר בבית ספר דתי. ב-1972 היא החלה את עיסוקה כעובדת סוציאלית ובשנות השמונים שימשה כמנהלת אגפי הרווחה והחינוך בעיריית נתניה. ב-1993 היא פרשה מעבודתה בעירייה והתמודדה ברשימת הליכוד למועצת העיר נתניה יחד עם יואל אלרואי שעמד בראש הרשימה.

 

אחרי כהונה במועצת העיר החליטה פיירברג להתמודד ב-1998 על ראשות רשימת הליכוד. היא ניצחה והתמודדה בהמשך על ראשות העיר. בנתניה היו אז בטוחים שפיירברג לא תצליח לזכות, אולם בסופו של דבר היא נהנתה מתמיכת החרדים ונבחרה בפעם הראשונה לראשות העירייה. "היא קיבלה עירייה עם גירעון של מיליונים", סיפרו מקורביה. "על מנת לכסות על הגירעון היא השקיעה בפיתוח אזורי התעשייה וקידום הבנייה".

בעיריית נתניה שורר הלם (צילום: מתן טורקיה) (צילום: מתן טורקיה)
בעיריית נתניה שורר הלם(צילום: מתן טורקיה)

פיירברג התמודדה מטעם הליכוד לראשות העיר גם ב-2003, וניצחה שוב. היא המשיכה בהשקעה בפיתוח העיר, וב-2008 החליטה להתמודד ברשימה העצמאית "נתניה אחת". את מערכת הבחירות אז ליוותה הסיסמה "עוצמה עם נשמה". לדברי מקורביה, "היא החליטה אז שלא יהיו ברשימה שלה אנשים בעלי זהות פוליטית שנכפו עליה".

 

במהלך הקדנציה התמנה רוני איכר לתפקיד מנכ"ל העירייה. בהמשך פיירברג והמנכ"ל התחתנו בחוג המשפחה. בעיר נתניה היו שקיבלו את ברית הנישואין של השניים בהפתעה גמורה. בד בבד קיבלה פיירברג הצעות מצדם של אריאל שרון ובנימין נתניהו להתמנות לשרה בממשלותיהם, אך היא בחרה להעדיף את ראשות העיר.

צפריר פיירברג (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
צפריר פיירברג(צילום: ירון ברנר)

פיירברג התפרסמה, בין היתר, לאחר שיצאה עם מגפון להפגנה בעיר, והביעה את התנגדותה לחתימה על הסכמי אוסלו. בנוסף ייזכר המפגש המקרי והטעון שלה ב-2009 עם ראש ארגון הפשע פרנסואה אבוטבול במסדרון תחנת המשטרה בעיר. פיירברג לא חששה לומר מול המצלמות שהיא לא רואה אותו ממטר ואף הוסיפה לעברו: "אתה הורס את העיר".

 

מקורביה של ראש העיר ציינו כי למרות תדמיתה כבולדוזר, היא גם אנושית. "היא מדברת עם אנשים בגובה העיניים, כשהיא נבחרה בעלה לשעבר עבד בעמותה הקשורה לעירייה, והיא כפתה עליו להתפטר כדי שלא יהיה פתחון פה. היא מגיעה לכל האירועים שהיא מוזמנת ורוקדת עם האורחים". על הבן צפריר, שחשוד אף הוא בקבלת שוחד, אמרו מקורבי ראש העיר: "הוא חנון ובגלל שאמו ראש העיר כל עסקיו מחוץ לעיר".

 

בעיריית נתניה שוררת אווירה של הלם בעקבות מעצרה של פיירברג. לדברי עובדים בעירייה, "אנחנו לא מעכלים מה קורה פה". בעירייה כבר התחילו להמר על זהותו של עד מדינה בפרשה, אם המשטרה תחליט למצוא אדם כזה. מתנגדיה של ראש העיר אמרו כי הם לא שמחים לאידה, אך יחד עם זאת הוסיפו כי אם בוצעו עבירות צריך לשלם עליהן. אחד מהם אמר: "למרים יש תדמית טובה, אבל היא גם נקמנית ומי שיוצא נגדה יסבול".

מי ששידר אתמול מסר של תמיכה לפיירברג הוא ראש העיר לשעבר של בת ים שלומי לחיאני שריצה תקופת מאסר בגין עבירות של הפרת אמונים. לחיאני צייץ בטוויטר: "משייט בנחת בים הבלטי בספינה עם כושר האבסה מדהים, אך לבי יוצא למרים פיירברג יקירתי וחברתי, אשר אני מתחייב כי אין דבר וחצי דבר בחשדות נגדה!!!".


פורסם לראשונה 07/09/2016 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים