שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

מנכ"ל דניה סיבוס בכנסת: "לא נסתיר, היה כשל הנדסי"

בעקבות קריסת החניון מתקיים דיון חירום בוועדת העבודה של הכנסת, בהשתתפות מנכ"ל "דניה סיבוס" רונן גינזבורג: "אנחנו עושים כל מאמץ, אבל תקלות כל הזמן קורות". יו"ר הוועדה: "יש רשלנות ענקית בתחום הבנייה". נמשכים הניסיונות לאתר את שלושת הלכודים

 

 

 

בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת מתקיים הבוקר (יום ה') דיון חירום בעקבות קריסת החניון ברמת החייל, בנוכחות מנכ"ל חברת "דניה סיבוס", רונן גינזבורג. על חקירת האסון אמר: "לא נסתיר, ניתן את כל החומר והמידע. למרות שהדיון מתרכז בנושא בטיחות בעבודה, המקרה הזה לא קשור לאירוע בטיחות בעבודה. החניון עמד שבועיים או שלושה ממסירה ויש פה כמו שנאמר כפי שנראה כשל הנדסי, זה לא נושא של בטיחות".

 

"ב'דניה' בשנה האחרונה היו לא מעט מקרי בטיחות. לפעמים זה על בסיס יומי שעובד נפגע. הכול מדווח באופן מיידי בחברה. יש דו"ח שיוצא. בסטטיסטיקה של ענף הבנייה בשנה האחרונה היו אצלנו בערך 5 מיליון שעות עבודה. אתר בנייה זה אתר מאוד מורכב מבחינת שליטה והתמצאות. הוא משתנה מדי יום, קשה לעקוב אחרי אירועים ולנטר אותם. למרות זאת אנחנו עושים כל מאמץ, אבל תקלות כל הזמן קורות. יש פה אתר עמוס בעובדים ואני חושב שצריך לעשות הכול כדי שעובדים יחזרו הביתה בשלום. ביום האסון כמובן שרצנו לאתר, ובבוקר אחרי מיד כינסנו ישיבה גדולה עם כל הנהלת החברה והמהנדסים ועצרנו את העבודה באתרים".

מנכ"ל "דניה סיבוס" רונן גינזבורג, הבוקר בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מנכ"ל "דניה סיבוס" רונן גינזבורג, הבוקר בכנסת(צילום: גיל יוחנן)
 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בפתיחת הדיון: "הוועדה שלנו לצערי ראתה את הנולד. קיימנו שבעה דיונים על המצב הזה. ראינו שיש רשלנות ענקית בתחום הבנייה. אף אחד לא קיים דיון בהיערכות הנדרשת לאור היקף הבנייה העצום שמתרחש במדינה ושצפוי אפילו לגדול. ראינו גם את חוסר ההיערכות ההולמת של המשרדים הממשלתיים".

 

נציגת המשטרה בדיון, סנ"צ איריס ברק, אמרה כי חקירת האסון נמצאת בראשיתה ותחת צו איסור פרסום גורף. ח"כ אחמד טיבי הציע לגינזבורג "לקחת יועץ תדמית, כי התדמית שלך בשפל ובצדק. הדבר הכי נורא במוות הוא כאשר המשפחה רואה את מי שחשודים לכאורה באחריות כיהירים. אני מציע לך להיות צנוע יותר כאשר אתה מדבר בעת שאנשים יכולים להיות ביגון רב". "יכול להיות שלא נאספו מספיק ראיות, ומכאן הבקשה שלנו לבקש את התנאים המיטביים למצות את החקירה", אמרה ברק.

יו"ר הוועדה אלי אלאלוף (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר הוועדה אלי אלאלוף(צילום: גיל יוחנן)

"דניה סיבוס", החברה הקבלנית שבונה את החניון שקרס, החליטה לשכור את שירותיו של אדריכל - ולא של מהנדס - שינהל את הפרויקט בהיקף של 64 מיליון שקל כדי לחסוך בעלויות. כך אמר המנכ"ל גינזבורג לפני כשלוש שנים בראיון לכלכליסט. "בפרויקט הקמת חניון ציבורי ברמת החייל בתל אביב, שבו אנו הקבלן המבצע, לקחנו אדריכל שינהל אותו. הוא מודע לבעיות תכנוניות, סביבתיות וכדומה, ויכול לפתור אותן מהר יותר ממהנדס, שהוא למעשה איש טכני כמו קונסטרוקטור שאחראי לכך שהמבנה לא יפול".

 

גינזבורג אמר אז כי במקרים רבים אדריכל שהוא גם המתכנן הראשי וגם המנהל המבצע חוסך בעלויות: "בפרויקט חניון הברזל למשל כבר חסכנו גם 3-2 אחוזים מעלות הפרויקט, ובפרויקטים של מגורים זה יכול לחסוך גם 3-2 אחוזים מערך הדירה". בדיון היום, כשנשאל על הדברים, אמר שהם הוצאו מהקשרם.

 

יום רביעי לחיפושים

מעט לאחר השעה 8 הפסיקו כוחות פיקוד העורף את העבודות עם דחפורים, והחלו לחפור בידיים באחד האזורים בחניון התת-קרקעי שקרס ברמת החייל. הלוחמים, שנעזרים בכוחות הנדסיים והגיעו לקומה מינוס 4 - התחתונה ביותר בחניון - החדירו מצלמה באמצעות צינור, כדי לבחון האם אכן איתרו את אחד הלכודים. ynet העביר שידור ישיר מפעולות החילוץ וההצלה.

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)
 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)
  

אתמול זיהו במכון לרפואה משפטית באבו כביר את גופתו של אולג יעקובוב, בן 60, שנמנה עם הרוגי קריסת החניון ברמת החייל בתל אביב. באסון נהרגו גם דניס דיאנצ'נקו (28) אזרח אוקראינה, ועאהד רימאווי מהכפר הפלסטיני בית רימא.

 

מיכאל, אחיינו של קורבן האסון יעקובוב, סיפר אתמול: "הייתה לו הרגשה רעה לפני שהוא הלך לעבודה, הוא חלם על אימא שלו והרגיש שמשהו הולך לקרות. הוא אפילו ביקש להדליק נרות עבור אימא שלו לפני שהוא יצא לעבודה. בהתחלה לא האמנו שזה הוא, אבל כששמענו בחדשות על האסון הבנו שהוא כנראה היה שם".

 

אתמול, לאחר הערכת מצב, החליטו בפיקוד העורף להשאיר בזירת האסון 230 חיילים שממשיכים בחיפושים אחר הנעדרים. בצה"ל הדגישו כי הפיקוד והשליטה על פעילויות החילוץ יימשכו על ידי קציני פיקוד העורף, שיישארו באתר עד למציאת הלכוד האחרון והפעולות יימשכו בשטח תחת פיקודו של מפקד פיקוד העורף, אלוף יואל סטריק.


פורסם לראשונה 08/09/2016 08:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
לוחמי פיקוד העורף בשטח
צילום: דנה קופל
מומלצים