שתף קטע נבחר

מתחילים מחדש: כלים לחיים טובים יותר

הם מגיעים למסעדת ליליות אחרי שנפלטו ממסגרות שונות, חשים לעיתים לא רצויים בשום מקום, אבל במטבח הם זוכים לחיים חדשים. ביקרנו במסעדת ליליות, במסגרת פרויקט יריד העמותות של בנק הפועלים - הכירו את המיזם המרגש שמשנה חיים

בחסות בנק הפועלים

 

מסעדת ליליות היא מיזם חברתי הפועל לשיקומם של בני נוער בסיכון ובכל שנה מכשיר ומעסיק בני נוער שנפלטו ממסגרות שונות. הכשרה זו, המתבצעת על ידי צוות מסעדה ייעודי הכולל עובדת סוציאלית, מקנה להם מקצוע מבוקש ומציידת אותם בכלים להשתלבות בחברה כאזרחים תורמים. מדי שנה נקלטים בליליות כ-30 בני נוער, כמחציתם מסיימים את כל הפרויקט בהצלחה.

 

במסגרת יריד העמותות בשיתוף בנק הפועלים, יוצעו למכירה מאפים ומיני מתיקה שיצרו אותם בני נוער. כל הכנסות היריד כולן הן קודש לעמותות. 

 

 

"החיבור האישי לפרויקט הוא קודם כל מתחיל מאהבה למטבח, שלי, והרצון שלי גם ללמד אנשים ולהעביר את הדרך ואת הצורה שאני קודם כל רואה מטבח ואנשים", אומר יונתן ברבי, שף המסעדה של ליליות.

 

"הדרך שלנו להצליח לעשות משהו עם הידיים ולגרום לאנשים אחרים לאהוב את זה. הסיפוק האישי שלי זה באמת לראות נערים שמגיעים אלינו במצבים לא מאוד טובים או מצבים גרועים בחיים, אחרי מעצרי בית, אחרי משפטים כאלה ואחרים, פשעים שהם עשו ונכנסו למערכת, ונפלטו מכל מערכת אפשרית, לימודים, צבא, פנימיות או מוסדות כאלה ואחרים מגיעים אלינו שבעצם אנחנו די ההזדמנות האחרונה שלהם.

 

"ליליות באמת נותנת להם איזשהו מענה כללי ונותנת להם עזרה, מהצד שלי לפחות, המקצועי, שהמטרה שלו ללמד אותם את כל הנושא המטבח והאהבה אליו והגישה וצורת העבודה שלי עם אוכל. כמו היום שאני 15 שנה כבר במטבח אני עדיין מצליח להתרגש, להתרגש מחומרי גלם, והם רואים את זה כי זה מאוד אמיתי אצלי."

 

דניאלה מה יפית, עובדת סוציאלית מטעם עמותת על"ם, המנהלת את הפרוייקט, מסבירה כי הרבה נערים שמגיעים למקום, מגיעים אחרי שלא הצליחו לשרוד אף מסגרת. "הם למעשה נוער מנותק, נשרו ממסגרות, כשהם מגיעים לכאן זה בעצם אחרי שבאיזשהו אופן הם לא שרדו את המערכת. חלק מגיעים דרך קידום נוער, חלק מגיעים ממעצרי בית וקציני מבחן ופה הם מקבלים הזדמנות חדשה.

 

"זה נוער שנחשב בסיכון גבוה יחסית לרצף של הסיכון, וכאן אנחנו בעצם מתחילים איתם מחדש. מסגרת שהיא בעצם מציעה אלטרנטיבה הרבה פעמים למסגרת של בי"ס או פנימיות או כל מקום אחר שהם הגיעו ממנו, כשמצד אחד כן יש כאן עבודה עם גבולות שהרבה פעמים חסרה להם, גבולות שלא היו בבית או נשירה מבתי ספר. כאן אנחנו מציעים גבולות אבל ההבדל הוא שהגבולות האלה הם מאוד ייחודיים ז"א הם מותאמים לכל נער ונערה לצרכים שלהם כשהם מגיעים לכאן, בניגוד נגיד לבי"ס או מערכות יותר כלליות שמחילות את כל הגבולות והכללים באופן אוניברסלי על כולם."

 

עלו והצליחו

"יש סיפורי הצלחה מדהימים, אבל מבחינתי, ז"א גם מבחינתי גם כשף המסעדה וגם כאדם, זה לא תמיד חייב להתבטא בזה שהוא נהיה סו שף של מישהו מוכר או שף של הרברט סמואל," אומר ברבי.

 

"מבחינתי נער שהגיע לפה באיזשהי סיטואציה בחיים שבאמת כבר לא נשאר לו שום דבר, גם אם הוא לא נהיה טבח אפילו, זה לא משנה, והוא באמת עלה על איזשהו גל של להבין שהדרך הנורמטיבית היא הדרך הרבה יותר בטוחה והטובה בשבילו וגם אם הוא עכשיו הולך ועובד במוסך זה לא משנה לי אפילו. כל עוד הוא תפס את הדרך והבין שהדרך הנכונה והחוקית היא הדרך הטובה, מבחינתי זה סיפור הצלחה מדהים. זה לא חייב להיות דווקא בטייטלים ודברים כאלה, רק באמת לתת לנער את ההזדמנות."

 

בנק הפועלים מארח את יריד "בית פתוח לעמותות", בו מוצגות למכירה יצירות מקוריות ואיכותיות פרי עבודתם של ילדים, בני נוער ומבוגרים חברי כ-30 עמותות מכל רחבי הארץ. היריד יתקיים בבניין הנהלת בנק הפועלים ברח' יהודה הלוי 63 בתל-אביב, ביום שישי ה-23.09.16 החל מהשעה 9:00 ועד לשעה 15:00, ובמוצאי שבת ה-24.09.16 החל מהשעה 20:30 ועד ל-23:00. ניתן לחנות בחניון בית הדר. הכניסה מיהודה הלוי 12 או מרחוב הרכבת

 

הכתבה מוגשת בחסות בנק הפועלים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון שרון
שף יונתן ברבי, שף ליליות
צילום: ירון שרון
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים