שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שנה לאחר שהמונים נמחצו למוות: כוננות שיא לקראת החג'
  היום צפויים להשתתף שני מיליון בני אדם במצוות העלייה לרגל למכה הקדושה - שנה לאחר שבמקום נמחצו למוות 2,300 בני אדם. סעודיה מנסה להיערך ולהפנים לקחים, ובין היתר תאבזר את כל עולי הרגל בצמידי מעקב. החג' מעצים את המתיחות בין איראן לסעודיה לשפל חדש. טהרן: "הסעודים רצחו את עולי רגל"; ריאד: "האיראנים לא מוסלמים"

   

   

  הפגנות בטהרן נגד סעודיה על רקע החג'    (צילום: רויטרס)

  הפגנות בטהרן נגד סעודיה על רקע החג'    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  שני מיליון בני אדם צפויים להתחיל היום (שבת) בטקסי מצוות החג', העלייה השנתית לרגל למכה הקדושה, מצווה שנחשבת באיסלאם לאחד מחמשת יסודותיה. אך חרף הניסיונות של סעודיה לשדר עסקים כרגיל, השנה מקבלת העלייה לרגל, שמתקיימת בד בבד עם חג הקורבן, תשומת לב מיוחדת.

   

  בשנה שעברה אירע אסון חסר תקדים במינה במהלך טקסי החג' שבו נהרגו 2,300 בני אדם אחרי שנמחצו למוות. מדובר באחת מהתחנות שבהם עוברים עולי הרגל בדרך לתפילה המסורתית בהר ערפה ליד מכה. לאור האסון, השלטונות בסעודיה נמצאים בכוננות שיא באזורים הקדושים במכה שבהם נמצאים עולי רגל כדי למנוע בכל מחיר הישנות של האסון בשנה שעברה. השבוע ביצעו הכוחות הסעודים שהוקצו לאבטחת החג' מפגן מרשים בפני יורש העצר הסעודי, מוחמד בן נאיף, שכלל גם כלי טיס ומשוריינים.

  האסון בסעודיה בשנה שעברה (צילום: AP) (צילום: AP)
  האסון בסעודיה בשנה שעברה(צילום: AP)
   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מרבית עולי הרגל שמתכוונים להשתתף בטקסי החג' כבר נמצאים במדינה ובאזור מכה. כבר ניתן להבחין, על פי הדיווחים, בחיילים עם כובעים אדומים שעומדים במחסומים ומכוונים את עולי הרגל לאן ללכת כדי למנוע מצב של דוחק. בסעודיה דווח כי במהלך תפילת יום השישי היום חג מסוק מעל המקומות הקדושים כדי לוודא שהכול מתנהל כשורה, וגם רוב צירי התנועה לעיר מכה נסגרו כדי לאפשר תנועה חופשית של עולי הרגל שמגיעים מכל קצוות העולם.

   

  מאבזרים את עולי הרגל בצמידי מעקב

  כלקח מהשנה שעברה החליטו השלטונות בסעודיה לצייד את עולי הרגל בצמידים אלקטרוניים, כך שיהיה ניתן לקבל את הפרטים שלהם ואת מיקומם בעת מצוקה. הצמידים יעילים במיוחד עבור עולי רגל שמדברים בשפות פחות נפוצות וכן עולי רגל זקנים, חולים או אילמים. בשנה שעברה היה קושי רב לזהות את עולי הרגל ואזרחותם בלב הבלגן.

  הצמיד האלקטרוני שיוצמד לכל עולה רגל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הצמיד האלקטרוני שיוצמד לכל עולה רגל(צילום: AFP)
  אפליקציה שמלווה את הצמידים ()
  אפליקציה שמלווה את הצמידים
    

  "זה מרגיע אותי. אם יהיו בעיות, אני יודע שיזהו אותי", אמר זאקו בכאר מניגריה, שקיבל את הצמיד המדובר. במקביל לצמידים כל יום מתכוונים השלטונות לקיים מסיבת עיתונאים של כוחות הביטחון כדי לעדכן בכל הפעילויות הקשורות לחג'.

   

  "הכאב עדיין קיים, אבל זה טיפשי לא לעלות לרגל בגלל מה שקרה. המוות יגיע ולכל אחד יש גורל", אמר לואן נאסר, בן 45 מניגריה, לסוכנות הידיעות הצרפתית אחרי שאיבד את אחד מקרוביו באסון החג' בשנה שעברה.

   

  עוד שפל ביחסי איראן-סעודיה – "משתפים פעולה עם הציונים"

  המתיחות ביחסים בין איראן השיעית לסעודיה הסונית לא נולדה עם האסון בשנה שעברה, אולם אחרי שיותר מ-400 עולי רגל איראנים מצאו את מותם באסון, לרבות שגריר איראן בלבנון לשעבר, היחסים הגיעו לשפל חדש שמצליח אפילו לרדת למעמקים נוספים בימים אלה.

   

  בסעודיה טוענים שמספר הקורבנות באסון עומד על 769 בלבד, והוועדה שהוקמה לשם בדיקת נסיבות האסון טרם פרסמה את תוצאותיה. במשך כל השנה היו ניסיונות להגיע לסיכום שיאפשר את עלייתם לרגל של האיראנים, אולם המאמצים עלו בתוהו. באיראן בשנה האחרונה החריפו בכירי הממשל את הטון נגד סעודיה בכלל ובייחוד בכל מה שקשור לאסון החג', שאיראן רואה בסעודיה את מי שאחראית לו באופן בלעדי.

  הפגנות בטרהן נגד הסעודים. "רוצחים את עולי הרגל" (צילום: AP) (צילום: AP)
  הפגנות בטרהן נגד הסעודים. "רוצחים את עולי הרגל"(צילום: AP)
   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   

  השבוע שיגר המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, מסר חריף לרגל החג' שאותו ניצל כדי להשתלח בסעודיה, ואף טען כי הצמידים שיוצמדו לעולי הרגל קשורים לחברה ישראלית. "הרשויות בסעודיה רצחו את עולי הרגל", אמר חמינאי. "סעודיה מסתייעת במכשירי ריגול ציוניים-אמריקניים כדי לעקוב באופן חסר תקדים אחר עולי הרגל". חמינאי אף אמר כי על העולם המוסלמי לחשוב להעביר את סמכות ניהול החג' מסעודיה, שאותה כינה "העץ המקולל".

   

  ההשתלחות המכוונת של חמינאי בסעודיה הפכה במהרה ללהיט ברשתות החברתיות בקרב תומכי הציר איראן-חיזבאללה-המשטר הסורי. אפילו הושק האשטאג תחת השם "העץ המקולל", שאליו הועלו ממים וקריקטורות שמדגימות את "רשעותה" ו"אכזריותה" של סעודיה "הטרוריסטית".

  גם הניה הגיע למכה ()
  גם הניה הגיע למכה
  מלחמת קריקטורות בין איראן לסעודיה ()
  מלחמת קריקטורות בין איראן לסעודיה

   

  הסעודים לא נותרו חייבים ויורש העצר הסעודי, מוחמד בן נאיף, האשים את איראן כי היא לא שולחת עולי רגל השנה כדי לעשות פוליטיזציה לחג'. אך יום לאחר מכן הגיע השיא כאשר המופתי הגדול של סעודיה, השייח עבד אל-עזיז אל א-שייח, אמר לעיתונות המקומית כי הוא לא מופתע מההצהרות של חמינאי וכי האיראנים הם "לא מוסלמים, הם צאצאים של הזורואסטרים". אותה הצהרה ליבתה עוד יותר את האש והפכה את המופתי לכוכב, בעל כורחו, בקריקטורות שפורסמו באיראן עם גוון אנטישמי שמקשר בינו ובין שליטי סעודיה לישראל וליהודים.

   

  נשיא איראן, חסן רוחאני, יישר קו עם המנהיג העליון ואמר כי על המדינות האיסלאמיות להעניש את סעודיה על מעשיה. במקביל גם בחיזבאללה, על פי הדיווחים בלבנון, יישרו קו עם פטרוניהם האיראנים, והחליטו שלא לשלוח עולי רגל השנה.

   

  הקמפיין האיראני הארסי נגד סעודיה הגיע גם לרחובות בבגדד ובטהרן. בבגדד תומכי איראן תלו שלטים שלועגים לבית המלוכה הסעודי ואפילו ראש הממשלה, נתניהו, נראה באחד השלטים. בטקס פתיחת המשחקים הפראלימפיים שנפתחו השבוע בברזיל החליטה העומדת בראש המשלחת האיראנית ללבוש את בגדי החג' המסורתיים הלבנים לאות הזדהות עם עולי הרגל שנהרגו בשנה שעבר, והיום אחרי תפילות יום השישי באיראן, יצאו המתפללים לתהלוכות נגד בית המלוכה הסעודי. נראה שהשבר בין איראן לסעודיה לא הולך להתאחות בזמן הקרוב.


  פורסם לראשונה 09/09/2016 21:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  הצמיד האלקטרוני שיחולק לעולי הרגל
  צילום: AFP
  מומלצים