שתף קטע נבחר

הרצל שאול במכתב לפני מותו: "אורון שלי, מאז שעזבת הגוף שלי בוגד בי"

שבוע לאחר פטירת אביו של החייל אורון שאול שגופתו מוחזקת בידי חמאס, המשפחה מפרסמת את המכתב שהשאיר לבנו: "זוכר שכשהודעת שאתה מתגייס לגולני, אימא התחננה שתחזור בך כי זה מסוכן? אז רק שתדע, בלב הייתי מלא גאווה ושמחה. אני רוצה להתנצל בפניך שלא הקשבתי לאימא"

 

 

לפני כשבוע הלך לעולמו הרצל שאול, אביו של סמל-ראשון אורון שאול ז"ל שנפל במבצע צוק איתן וגופתו מוחזקת בידי חמאס. עם תום השבעה, הערב (א'), מפרסמת המשפחה את המכתב שכתב הרצל לבנו בתקווה שיחזור.

 

בחודש האחרון מצבו של האב הרצל התדרדר, כך אומרים במשפחה. שלושה ימים לפני שאושפז בבית החולים "תל השומר" החל הרצל לכתוב את אשר על לבו ותיאר את כל מה שהרגיש מהרגע שהודיעו לו על החטיפה.

המכתב שכתב הרצל לבנו אורון ()
המכתב שכתב הרצל לבנו אורון

יום פני פטירתו ביקש הרצל מבנו אבירם להקליט אותו מקריא את המכתב לאורון, אך שני הניסיונות לא צלחו, ולאחר כמה שעות הוא איבד את הכרתו. הדבר האחרון שביקש האב לעשות הוא לחתום בעצמו על המכתב לאורון.

 

במכתב פותח הרצל בתיאור מצבו הבריאותי: "אורון שלי, בני הגיבור, מאז שעזבת הגוף שלי התחיל לבגוד בי. מצבי הגופני מתדרדר כל יום עוד קצת ועוד קצת.

 

"אסור לי לוותר כי אני רוצה להגיע לרגע שאותו אני מדמיין מהיום שנחטפת. הרגע הזה שבו ראש הממשלה והרמטכ"ל מתקשרים אליי ואומרים לי 'הרצל, סמל אורון שאול, לוחם בחטיבת גולני במסייעת 13, חוזר הערב הביתה מהמלחמה'". הרצל הוסיף וכתב: "אני מדמיין אך אני מבשר לאימא, אבירם ואופק שאתה חוזר אלינו בעוד כמה שעות, אמנם פצוע ומותש, שבוי שמחכה לו תהליך שיקום ארוך, אבל בבית!"

הרצל שאול עם בנו אורון (צילום: מתוך האלבום המשפחתי) (צילום: מתוך האלבום המשפחתי)
הרצל שאול עם בנו אורון(צילום: מתוך האלבום המשפחתי)

משפחת שאול ופעילים מכל רחבי הארץ מונעים כניסת משפחות אסירים בכלא נפחא (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
משפחת שאול ופעילים מכל רחבי הארץ מונעים כניסת משפחות אסירים בכלא נפחא(צילום: רועי עידן)

בהמשך מבקש הרצל מבנו שלא יכעס על המנהיגים שלא עשו מספיק כדי להחזיר אותו מהר הביתה: "אם תראה את ההקלטה הזאת כשתחזור,

בטח יספרו לך על מסכת הייסורים שעברה עלינו עד חזרתך מהשבי. השקרים והמניפולציות של כל אותם האנשים שהערכנו והערצנו בעבר. אבל בקשתי אליך היא שלא תהיה בך טינה וכעס. אתה יודע למה? כי אין אף עם בעולם כמו עם ישראל. מאז חטיפתך מאות אלפי אנשים הושיטו יד ועזרה".

 

בסוף משתף הרצל את בנו ברגע אישי מיום הגיוס שלו לגולני: "זוכר שכשהודעת שאתה מתגייס לגולני, אימא התחננה שתחזור בך מההחלטה, כי זה מסוכן? אז רק שתדע, למרות שלא אמרתי לך את זה, בלב הייתי מלא גאווה ושמחה. אני רוצה להתנצל בפניך בני האהוב שלא הקשבתי לאימא".

 

הרצל שאול חלה בסרטן כשנה לאחר שבנו לא חזר מהקרב. הוא טען כי לקה במחלה בשל הסבל שעבר מאז נפילתו של אורון וההמתנה להחזרתו מידי חמאס. הוא טופל בבית החולים פוריה בטבריה, וכשמצבו התדרדר גם בבית החולים שיבא בתל השומר. בשבועות האחרונים לחייו קרא להגביר את המאמצים להחזרת בנו, לפני מותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך האלבום המשפחתי
הרצל שאול עם בנו אורון
צילום: מתוך האלבום המשפחתי
מומלצים