שתף קטע נבחר

תג ירדני ממלחמת השחרור נמצא בכפר עציון

תג כתף נדיר שהיה שייך ללגיון הירדני, כחלק מהצבא הערבי שלחם במלחמת העצמאות והצליח לכבוש את גוש עציון - נותר על אחת הגבעות באזור כמזכרת מימים עברו. רק בימים אלה נמצא - ועורר זיכרונות

 

עדות לקרב הקשה על כפר עציון. תג ירדני (צילום: כפר עציון) (צילום: כפר עציון)
עדות לקרב הקשה על כפר עציון. תג ירדני(צילום: כפר עציון)
 

 

בגבעה הסמוכה לכפר עציון מצא לפני כמה ימים תושב המקום, יוני אוחיון, סיכה שעשויה כתובת בערבית - זכר לקרב הקשה שניטש שם ב-1948, מלחמת השחרור. לאחר בדיקה מעמיקה קבע ההיסטוריון הצבאי, ד"ר יגיל הנקין, שמדובר בתג כתף של הלגיון הערבי (היינו הירדני) - תג כללי, ששימש את הירדנים עד להחלפת השם ב-1956. באותיות הברזל על התג צוין שמו של "הצבא הערבי".

 

התג נותר שם ככל הנראה מההתקפה על כפר עציון שאירעה ב-ד' באייר תש"ח, שבה נפל קיבוץ כפר עציון לידי הירדנים. רבים מתושבי המקום ומלוחמי הפלמ"ח שהוזעקו לסייע להם - נהרגו שם.

 

בקרב האחרון נפל גם המשלט שהיה על גבעת הסלעים שבאזור. בהמשך נכבש הקיבוץ כולו. ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ציין כי "הדרגות הללו מצטרפות לפסיפס שלם של עדויות למורשת הטרגית של אירוע מלחמת העצמאות בגוש עציון. אמנם אנו בפתחה של השנה ה-50 לשיבה לגוש עציון, אבל גם היום אנחנו לא שוכחים את המגנים שבלמו בגופם את הלגיון הירדני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כפר עציון
התג הירדני
צילום: כפר עציון
מומלצים