שתף קטע נבחר

הילרי קלינטון: "התעלמתי מההמלצה לנוח חמישה ימים"

בראיון טלפוני לרשת CNN התייחסה המועמדת הדמוקרטית לנשיאות לקריסה שלה: "חשבתי שאני מסוגלת להמשיך ולהתמודד עם זה, וזה לא עבד טוב כל כך". ביל קלינטון: "גם בעבר היא התייבשה כמה פעמים באופן חמור". הקריסה וההסתרה - דקה אחרי דקה

 

 

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית הילרי קלינטון אמרה הלילה (יום ג') בהתייחסה להתמוטטות שלה באירוע לציון 15 שנה לפיגועי 11 בספטמבר כי התעלמה מהמלצת הרופאה שבדקה אותה ביום שישי ואבחנה דלקת ריאות לנוח: "הייתי אמורה לנוח חמישה ימים - זה מה שאמרו לי ביום שישי - ולא פעלתי בהתאם להמלצה הנבונה הזו", אמרה בראיון טלפוני לאנדרסון קופר ברשת CNN. "אני מכירה בכך שלוח הזמנים שלי היה צפוף מדי מאז", הוסיפה.

 

היא הודתה כי חשה סחרחורת, מעדה והתקשתה לשמור על שיווי משקלה, אך הדגישה כי לא איבדה את הכרתה. קלינטון הוסיפה כי הרגשתה השתפרה ברגע שנכנסה לרכב הממוזג. בהתייחס לשיעולים שתקפו אותה בפומבי שאותם ייחסה לאלרגיה, אמרה קלינטון שכך סברה: "אבל זה לא עבר וזו הסיבה שביום שישי הלכתי לרופאה והיא אבחנה דלקת ריאות. ברור שהייתי צריכה לנוח קודם, ואם הייתי מבטלת אירועים ביום שישי - הייתי חשה טוב יותר. אבל כמו אנשים רבים, חשבתי שאני מסוגלת להמשיך ולהתמודד עם זה. זה לא עבד טוב כל כך".

 

קלינטון אמרה כי כעת היא מרגישה הרבה יותר טוב, וכי בכוונתה לשוב לקמפיין תוך כמה ימים. לגבי הביקורת על כך שלא דיווחה על מצבה הרפואי, אמרה קלינטון כי לא חשבה שדלקת הריאות היא דבר משמעותי. "עמדתי בסטנדרטים הגבוהים ביותר של שקיפות", הוסיפה, ועקצה את המועמד הרפובליקני: "השוו את כל הדברים שאתם יודעים עליי עם מה שאתם יודעים על המתמודד מולי. אני חושבת שהגיע הזמן שנגיע לאותה רמה של שקיפות שאני נוקטת זה שנים. הגיע הזמן שהוא יעמוד באותם הסטנדרטים הנדרשים מכל מי שמתמודד על התפקיד הזה".

  

מעט לפני כן, היא התייחסה לנושא גם בציוצים בטוויטר וכתבה: "תודה לכל מי שאיחל לי החלמה מהירה. אני מרגישה טוב ומצבי משתפר. כמו כל אחד שנעדר מהעבודה בגלל מחלה, אני משתוקקת לחזור. נתראה בקרוב במסלול".

 

גם בעלה של הילרי, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, התייחס לסערה סביב קריסתה בטקס ואמר כי מקרה מסוג זה אירע לה בעבר. "לעתים נדירות, ביותר ממקרה אחד במהלך השנים, קרה שהיא התייבשה באופן חמור. עם זאת, היא עבדה כמו שדה כשרת החוץ, כסנאטורית, וגם לאחר מכן", אמר בראיון לרשת CBS.

 

בהקשר לכך אמרה קלינטון: "אני יכולה להיזכר בפעמים שזה קרה". לדבריה, "זה משהו שהתרחש כמה פעמים במהלך חיי ואני מודעת לכך. בדרך כלל ניתן להימנע מזה". קלינטון הסבירה כי הרגישה מחויבות להגיע לטקס, "כסנאטורית ב-11 בספטמבר,  זה מאוד אישי בשבילי". היא סיפרה כי אף שתחושותיה השתפרו, היא מקבלת את עצת הרופאה שניתנה לה ביום שישי, "פשוט לקחת קצת זמן כדי להתגבר על דלקת הריאות לחלוטין".

 

קלינטון נתמכת בדרכה למכונית לפני שתועדה מועדת וקורסת ()
קלינטון נתמכת בדרכה למכונית לפני שתועדה מועדת וקורסת

הדוברת של המטה מודה שאפשר היה להתנהל בצורה טובה יותר ()
הדוברת של המטה מודה שאפשר היה להתנהל בצורה טובה יותר

אם הילרי קלינטון תשלם מחיר פוליטי על קריסתה, זה לא יהיה בגלל המחלה - אלא בגלל הטיוח. גם הנשיא לשעבר ריצ'רד ניקסון נאלץ לעזוב את הבית הלבן אחרי פרשת ווטרגייט - לא בגלל ההאזנות, אלא בגלל ה"קאבר-אפ", וביל קלינטון עמד למשפט הדחה לא על הניאוף, אלא על השקר. אמריקה סולחת על מעידה, אבל לא מוכנה לעבור לסדר היום כאשר מציגים מולה תעתוע, כזב, או גרוע מכך - כאשר מנסים להוביל אותה בכחש.

 

"יכולנו לפעול טוב יותר", צייצה אתמול ג'ניפר פלמייר, דוברת המטה של המועמדת הדמוקרטית. הייתה זו הודאה שהיא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי. מטה קלינטון עשה כל טעות אפשרית וסיפק נשק זמין לדונלד טראמפ, הטוען כבר שבועות ארוכים כי בריאותה של המועמדת רופפת וכי היא מסתירה עובדות רפואיות על מצבה.

 

טראמפ, ששמר על שתיקה בשעות הראשונות, עשה זאת כדי לא להיתפס כמי שרוקד על הדם, אבל גם ובעיקר כי כל מילה שלו הייתה בעת ההיא מיותרת. העובדות דיברו בעד עצמן, הוא לא היה צריך להגיד "אמרתי לכם". רק בבוקר שאחרי אמר המועמד הרפובליקני: "אני מאחל לה שתרגיש טוב. משהו קורה שם. אני מצפה לפגוש אותה בעימות". מאוחר יותר, בנאום הראשון שלו אחרי ההתמוטטות, הוא שב ותקף את קלינטון - ולא אמר מילה על הקריסה.

 

דונלד טראמפ, נתן לתיעוד לדבר בעד עצמו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
דונלד טראמפ, נתן לתיעוד לדבר בעד עצמו(צילום: MCT)
 

 

ספק אם קריסתה של קלינטון לתוך מכונית כהת חלונות ליד אתר ההנצחה לפיגועי 11 בספטמבר במהלך טקס זיכרון הייתה הופכת למגה-סיפור של הבחירות, אלמלא עובר אורח קלט במצלמת הווידאו שלו את 20 השניות שבהן רעדה, כשלה, ולא הצליחה לעמוד או ללכת ישר עד שהוכנסה במצב שכיבה למושב האחורי.

 

במשך 90 הדקות שלאחר מכן שמרו אנשי קלינטון על דממת אלחוט - הם לא אישרו, לא הסבירו, ולא ניסו לפזר את הערפל ואת תילי התילים של השמועות והספקולציות. אבל הם לא עשו, והסיפור רק התנפח. על פי רשת ABC, כך נראתה ההסתרה: מהשיעול, דרך הבדיקה שהוסתרה ועד ההתמוטטות.

 

יום שני, 5 בספטמבר, חג העבודה

קלינטון משתעלת בזמן נאום בחירות בקליבלנד, ומתבדחת כי עשתה זאת בתגובה לדונלד טראמפ. "בכל פעם שאני חושבת על טראמפ, אני נהיית אלרגית", אמרה בין השיעולים. קלינטון ויועציה ייחסו את השיעול לאלרגיות עונתיות. היא אמרה לעיתונאים: "הגדלתי את מינון האנטי-איסטמין, אני מרגישה טוב יותר".

 

 

יום שישי, 9 בספטמבר

באותו זמן זה לא דווח, אבל קלינטון נבדקה על ידי הרופאה הצמודה "בבדיקת המשך בנוגע לשיעול המתארך", ונמצא כי סבלה מדלקת ריאות. כך מסרה רופאה של קלינטון ביום ראשון אחר הצהריים. כתוצאה מכך, היא החלה לקחת אנטיביוטיקה, ולפי הודעת הרופאה "קיבלה המלצה לנוח ולארגן מחדש את לוח הזמנים שלה".

 

עם זאת, באופן פומבי צוות הקמפיין לא מסר דבר ביום שישי בנוגע לבדיקה, למרשם לאנטיביוטיקה או לשינויים בלוח הזמנים. היום אמר ל-CNN דובר בקמפיין של קלינטון, בריאן פאלון, כי "בכירים בצוות היו מודעים ביום שישי" לכך שהמועמדת לנשיאות אובחנה כלוקה בדלקת ריאות.

 

באותו יום נפגשה קלינטון עם מומחים לביטחון לאומי וערכה מסיבת עיתונאים, ושם דיברה בקול חלש יותר ביחס למסיבות העיתונאים הקודמות שלה.

 

יום ראשון, 11 בספטמבר

8:20: קלינטון מגיעה לגראונד זירו, לטקס הזיכרון לציון 15 שנה לפיגוע הגדול בכל הזמנים, כמה דקות אחרי הגעתו למקום של דונלד טראמפ.

 

9:23: עיתונאים מבחינים בקלינטון עוזבת את המקום כשעה אחרי הגעתה. עובר אורח, תומך של קלינטון, מזהה אותה נכנסת לרכבה, ומצלם סרטון שבו היא נראית נתמכת בכניסה למכונית, סרטון שכבר הפך להיסטורי. במשך כשעה לא היה ידוע לאן פנתה. יועציה לא הגיבו לבקשות לתגובות באותו הזמן.  

קלינטון עוזבת את הטקס מוקדם מהצפוי (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון עוזבת את הטקס מוקדם מהצפוי(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

11:03: דובר המטה של קלינטון, ניק מריל, אומר בהודעה כי היא השתתפה בטקס הזיכרון "למשך שעה ו-30 דקות כדי לכבד את המעמד", אך אם אכן שעת העזיבה הייתה 9:23, מספר זה נופח.

 

"במהלך הטקס היא סבלה מהחום והתייבשה, ולכן עזבה לדירתה של בתה והיא מרגישה טוב יותר", הוסיף מריל. מידע נוסף לא סופק באותה עת.

  

11:47: קלינטון נראית עוזבת את דירתה במנהטן של הבת צ'לסי קלינטון. כשנשאלה מה קרה, ענתה המועמדת הדמוקרטית לעיתונאים: "אני מרגישה מצוין. זה יום נפלא בניו יורק". היא חיבקה ילדה קטנה שרצה לעברה ברחוב, ואז נכנסה לרכב והוסעה משם.

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
   

13:13: השיירה של קלינטון מגיעה בחזרה לביתה בצ'פאקווה, ניו יורק. בקמפיין לא אמרו אם בדרך היו כמה עצירות, והיכן.

 

17:16: הרופאה הוותיקה של קלינטון, ד"ר ליסה ברדק, פרסמה הודעה ולפיה קלינטון אובחנה בדלקת ריאות ביום שישי, לאחר בדיקה של "השיעול המתמשך", שבקמפיין ייחסו לפני כן לאלרגיות.

 

ד"ר ברדק אמרה כי היא בדקה את קלינטון ביום ראשון אחר הצהריים בביתה של המועמדת, ומסרה כי לקלינטון ניתן מרשם לאנטיביוטיקה והיא קיבלה המלצה לנוח ולשנות את הלו"ז שלה. ד"ר ברדק אמרה כי בבוקר של המקרה, קלינטון "סבלה מחום והתייבשה", ושהיא "מחלימה יפה".

 

מאוחר יותר באותו ערב מטה קלינטון אישר כי המועמדת לנשיאות לא תטוס לקליפורניה, כפי שתוכנן מראש בלוח הזמנים, ושהיא אמורה להישאר במקום זאת בבית. היא הייתה אמורה להשתתף בכנס גיוס כספים סגור בסן פרנסיסקו, וכנס זה התקיים כמתוכנן, כשהיא אמורה להופיע בו באמצעות וידאו-קונפרנס. עדיין לא ברור מה יהיה גורלם של אירועים נוספים בלוס אנג'לס, שבהם הייתה קלינטון אמורה להשתתף.


פורסם לראשונה 12/09/2016 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הילרי קלינטון לאחר שהתאוששה בדירה של בתה
צילום: רויטרס
מומלצים