שתף קטע נבחר

התעללות בילדים: פשיטה על כת חרדית בגואטמלה

נעצרו ראשי הכת "לב טהור", והרשויות לקחו תחת חזקתם עשרות ילדים ותינוקות ישראלים. לפי החשד, הקטינים הוכו באלות ובקולבים, ננעלו במרתפים - ואולצו להינשא. מתנהלים מגעים להטסת הילדים הישראלים ארצה

 

 

 

הרשויות בגואטמלה פשטו היום (ג') על חצר קהילת הכת החרדית הקיצונית "לב טהור" בבירה גואטמלה סיטי, עקב תלונות על התעללות קשה בילדים. ככל הידוע, הרשויות עצרו את ראשי הכת וגם לקחו תחת חזקתם עשרות ילדים ותינוקות ישראלים. ישראל מקיימת מגעים עם גואטמלה כדי לאפשר את הטסתם של כל הקטינים הישראלים ארצה.

 

הכת, שבראשה עומד שלמה ארז הלברנץ, אשר הוכר כפליט לפני 10 שנים בקנדה - מונה כ-230 איש, מתוכם כ-150 ילדים. הם התגוררו עד שנת 2013 בעיירה סנט אגט בפרובינציית קוויבק שבקנדה, אך נמלטו לעיירה צ'טהאם במחוז אונטאריו.

 

לפני כשנתיים וחצי סיכלו הרשויות בקנדה נסיון של הכת להעביר את חסידיה לגואטמלה, זאת לאחר שבית משפט בקנדה הוציא צו המחייב להעביר חלק מהילדים למשפחות אומנה כיוון שהוכח כי הם סובלים מהתעללות קשה. הכת הצליחה להעביר מספר ילדים לגואטמלה ובשנים האחרונות התנהל מאבק משפטי לגרש אותם בחזרה לקנדה.

גורמי רווחה רשמיים באונטריו ובקוויבק אמרו שיש להם ראיות להתעללות שכולת מכות, נישואי קטינים וחינוך לא חוקי. הרשויות בגואטמלה מסרו כי חברי "לב טהור" נמצאים תחת מעקב של המשטרה הלאומית במדינה.

 

לפי ההערכות, מנהיג הכת שלמה ארז הלברנץ קיבל החלטה להעביר בחשאי את הכת שלו לגואטמלה לאחר שהרשויות בקנדה החלו להילחם בו ולדרוש להעביר ילדים למשפחות אומנה. משפחות חברי הכת בישראל טוענות כי מנהיג הכת הלברנץ מתעלל בילדים באלות, בקולבים ובברזלים ונועל אותם במרתפים. רשויות הרווחה בקוויבק קיבלו דיווחים שהילדים קיבלו מלטונין כדי לשלוט בהתנהגותם וכי מנהיג הכת מחייב את הילדים להינשא בגיל 14.

 

הלברנץ הורה בעבר לחברי הכת לפתוח בשביתת רעב עקב יחסם של שלטונות קנדה. בין חברי הכת גם אזרחים ישראלים שמשפחותיהם בארץ לוחצות בשנים האחרונות על ישראל להתערב מול הרשויות כדי להחזיר את יקיריהם לארץ.

בשבועות האחרונים הייתה התפתחות בחקירת החשדות נגד אנשי הכת בגואטמלה. לבקשת ישראל – הרשויות בגואטמלה החליטו לפשוט על החצר ועצרו את ראשי הכת בחשד לעבירות פליליות חמורות נגד קטינים. מדיווחים שהגיעו אמש מגואטמלה צוין כי הילדים והתינוקות בחצר נלקחו למשפחות אומנה.

 

בהודעה משותפת של משרד החוץ ומשרד הרווחה נמסר היום: "העדויות הנשמעות בעניין המתרחש בתוככי הקהילה מעוררות דאגה רבה. במסגרת הליכים משפטיים המתקיימים כנגד חלק מחברי הקהילה בישראל, נקבע כי הם אינם מהססים להפר חוק וצווים של בית המשפט בצורה בוטה וחמורה. מעדויות שנשמעו ושהצטברו עולים חשדות, בין היתר, לנישואי קטינים, לאלימות פיזית ונפשית כנגד חברי הקהילה וכנגד קטינים. עדויות אלה ועוד, מעוררות חשש לשלומם הפיזי והנפשי של עשרות קטינים ישראלים השוהים כיום בגואטמלה תחת חסות הקהילה.

 

משרד החוץ, פרקליטות המדינה, משרד הרווחה ומשטרת ישראל עוקבים מזה מספר שנים אחר ההתפתחויות בקהילת 'לב טהור', מנהלים הליכים שונים בישראל כנגד חלק מחברי הקהילה,

ועומדים בקשר עם הרשויות הרלוונטיות במדינות שבהן שוהים חבריה, ראשית בקנדה וכיום בגואטמלה.

 

לאחרונה החליטו שלטונות גואטמלה לנקוט בפעולות חקירה כנגד חברים בקהילה, עקב חשדות לעבירות פליליות חמורות, כולל כלפי קטינים, המתבצעות במתחם שבו הם מתגוררים. הרשויות הרלוונטיות בישראל עומדות בקשר ישיר עם הרשויות בגואטמלה, ועוקבות מקרוב אחר ההתפתחויות. הכל במטרה להבטיח את שלומם של אזרחים ישראליים, רבים מהם קטינים, המצויים במתחם קהילת 'לב טהור' בגואטמלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים