שתף קטע נבחר

שר הבריאות על מצבו של פרס: "אפשר להיות קצת יותר אופטימיים"

יעקב ליצמן ביקר במחלקה שבה מאושפז הנשיא לשעבר. "אנחנו ממשיכים להתפלל עבור החלמתו של שמעון פרס", אמר בצאתו מהמקום. "הטיפול הוא מיוחד וביחד אני מקווה בעזרת השם שפרס יחזור לאיתנו"

 

 

שר הבריאות יעקב ליצמן ביקר בצהריים (יום ד') במחלקה שבה מאושפז במצב קשה הנשיא לשעבר שמעון פרס בבית החולים שיבא בתל השומר. "אפשר פה ושם להיות קצת יותר אופטימיים מאתמול בלילה", אמר ליצמן בצאתו מהמקום.

 

ליצמן הוסיף ואמר כי "אנחנו ממשיכים להתפלל עבור החלמתו של שמעון פרס, נשיאה התשיעי של ישראל. הייתי למעלה במחלקה, שיבא הוא בית חולים מיוחד, מתפעל את המצב, גם הצוות הרפואי והאחיות אמרו לי שהתייעצו עם רופאים בכירים בחו"ל ותמכו בטיפול שבית החולים נותן. אני לא רופא ולא מומחה לרפואה, זה נשאיר לרופאים הבכירים. אני רק יכול להגיד שהטיפול הוא מיוחד וביחד אני מקווה בעזרת השם שפרס יחזור לאיתנו".

 

השר ליצמן, היום בבית החולים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר ליצמן, היום בבית החולים(צילום: מוטי קמחי)

 

 

 

מוקדם יותר אמרה מנהלת בית החולים הכללי, דורית טקס מנובה, אמרה כי מצבו של פרס ממשיך להיות קשה. לדבריה, בסביבות השעה ארבע תתקיים הערכת מצב מחודשת שבמהלכה ינסו להוריד את מינון חומרי ההרדמה ולהעריך את מצבו של פרס. "עוד לא עברו 24 שעות, קשה מאוד להעריך כרגע את מידת הנזק הנוירולוגי", אמרה טקס מנובה. "כשמורידים את מינון חומרי ההרדמה הוא ממלא פקודות פשוטות כמו תרים או תלחץ את היד. כששואלים אותו דברים הוא מנסה לענות, זה קשה כי יש לו צינור הנשמה. האם זה מעיד על שיפור? שיפור קל".

 

הנשיא לשעבר שמעון פרס. מורדם ומונשם (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הנשיא לשעבר שמעון פרס. מורדם ומונשם(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

לדברי טקס מנובה, בני משפחתו של פרס נמצאים ליד מיטתו ומשותפים בעדכונים לגבי מצבו. "הסוגיה העיקרית שעדיין צריך לדון בה היא אם כן או לא להתערב ניתוחית. ככל שנוקפות השעות קרוב לוודאי שההחלטה להמשיך בטיפול שמרני היא הנכונה, אבל אנחנו רוצים להיות על הצד הבטוח, לכן נדון בזה כשיעברו 24 שעות", הסבירה. "כשיש דימום יש מצבים שניתן לנקז, אבל לא כל חולה מתאים לזה. בשקילת הסיכון מול תועלת לא נכון להיכנס כרגע לטיפול ניתוח, לכן זה הטיפול השמרני שהוחלט עליו".

 

פרס בן ה-93 פונה אתמול בצהריים לבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שחש ברע, ובשעות הערב לקה באירוע מוחי ואושפז במחלקת טיפול נמרץ. בבדיקת ה-CT שבוצעה בזמן שפרס היה בהכרה אובחן כי הוא סובל מדימום מוחי משמעותי. לאחר שהוא הורדם והונשם

 נערכה בדיקת CT נוספת, ובה עלה כי לא חל שיפור במצבו. בלילה פסק הדימום, אבל מצבו עדיין קשה מאוד.

 

"כמובן שקשה לראות אותו במצבו, אבל הוא אופטימיסט חסר תקנה ואנחנו מנסים לדבוק באופטימיזם שלו", אמר פרופסור רפי ולדן, חתנו של הנשיא לשעבר פרס ורופאו האישי, המלווה אותו זה שנים ארוכות וצמוד אליו גם בנסיעותיו לחו"ל. "אנחנו מנסים לתת לו הרגשה, ככל שהוא איתנו מבחינת ההכרה, שאנחנו עוטפים אותו באהבה שלנו".

 

"אני מרגיש קצת קשה עם זה שלא הייתי לידו ברגעים האלה", אמר פרופסור ולדן, ששהה בעת האירוע ביוון. "אבל גם כשאני נעדר מהארץ אני תמיד משאיר אותו בידיים נאמנות של אנשים מיומנים מאוד. התגובה הייתה מהירה מאוד, יעילה מאוד ומיומנת מאוד. בלי ספק היה חשוב להביא אותו לבית חולים ושמיד הרדימו והנשימו, כי זה נותן מנוחה מרבית למוח ומאפשר לו להתאושש בצורה אופטימלית. ההידרדרות הייתה כשהוא היה בבית החולים. הוא הגיע עם תחושות לא נוחות. האירוע המוחי התרחש בתוך כותלי בית החולים והתגובה הייתה מהירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר הבראות יעקב ליצמן בבית החולים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים