שתף קטע נבחר

ניצול מאנטבה הגיע לבית החולים: "פרס הוא כמו אבא בשבילי"

מאות רבות של הודעות בדף הפייסבוק, טלפונים וגם ביקורים בבית החולים. הנשיא התשיעי שמעון פרס המאושפז במצב קשה בעקבות אירוע מוחי זוכה לגל של תמיכה ודאגה. שי גרוס היה ילד כשניצל במבצע אנטבה: "הוא הציל את חיי ואת הוריי". ראש המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן: "הוא האוצר הלאומי של ישראל"

 

 

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, שלקה באירוע מוחי ומאושפז במצב קשה בבית החולים שיבא בתל השומר, זוכה לגל של תמיכה ודאגה ציבורית. שי גרוס היה ילד כשניצל במבצע אנטבה, ואתמול (ד') הגיע לבית החולים לביקור קצר אצל מי שהציל את חייו ואת חיי הוריו לפני יותר מ-40 שנה. "פרס הוא כמו אבא בשבילי בשש השנים האחרונות, מאז הכרנו ביום ההולדת ה-87 שלו", מספר גרוס.

 

"עשו לכבודו אירוע גדול ואחת התחנות באירוע הייתה מבצע אנטבה", שחזר גרוס. "אני נאמתי על הבמה, מאוד התרגשתי ופרס מאוד התרגש. הוא הרי הציל את חיי ואת חיי ההורים שלי כשיזם ולחץ לבצע את החילוץ, את מבצע אנטבה. הוא חיבק אותי והזמין אותי אליו לבית הנשיא. התחלנו להיפגש ולהתקרב. מאוד קשה לי עכשיו. תמיד הוא נתן חיבוק, תמיד נשיקה. הוא המוהיקני האחרון, המנהיג היחיד שנשאר מדור הנפילים שהקימו את המדינה. אני בן אדם מאמין ומניח תפילין כל בוקר, ויש לי תפילה מיוחדת למען פרס שאני מוסיף כל בוקר".

 

 

גרוס עם פרס בצילום ארכיון. "המנהיג היחיד שנשאר מדור הנפילים" ()
גרוס עם פרס בצילום ארכיון. "המנהיג היחיד שנשאר מדור הנפילים"

שי גרוס אחרי מבצע אנטבה ()
שי גרוס אחרי מבצע אנטבה

ויויאן מנחם מירושלים נזכרה בפגישה עם פרס בסוכת הנשיא לפני שלוש שנים בירושלים. היא הגיעה לבית החולים עם תמונתם מאז: "זה הנשיא הכי נאמן והכי יקר בעולם. עזר תמיד גם לקטנים וגם לגדולים". היא סיפרה: "אני מגיעה כל שנה לאירועים בבית הנשיא, באחד הביקורים קראו לו והוא בא וחיבק אותי. החיבוק שלו שווה מיליון דולר. לא קיים אדם כזה בארץ. אתמול שמעתי שהוא עבר אירוע מוחי ושהוא בבית חולים, הדלקתי נרות על השיש לכל הצדיקים".

 

ויויאן מנחם הגיעה לבית החולים  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ויויאן מנחם הגיעה לבית החולים (צילום: מוטי קמחי)

ואחזה בתמונתה עם פרס מלפני שלוש שנים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ואחזה בתמונתה עם פרס מלפני שלוש שנים(צילום: מוטי קמחי)

 

כאמור, מאות רבות של תגובות תמיכה ודאגה הצטברו בדף הפייסבוק של שמעון פרס. הנה כמה מהן:

דף הפייסבוק של פרס התמלא בהודעות תמיכה ודאגה לשלומו ()
דף הפייסבוק של פרס התמלא בהודעות תמיכה ודאגה לשלומו

 

אל בית החולים שיבא הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו ושוחח עם רופאיו של פרס ועם קרוביו וביקש לחזק את ידם: "התרשמתי שיש פה צוות יוצא מן הכלל שמטפל באדם יוצא מן הכלל. אצל שמעון יש חיוניות גדולה, הוא צעיר ונמרץ ויש תקווה. התפילה שלי לפחות התחזקה היום כשראיתי את הטיפול המסור וגם את סימני התקווה. אנחנו נמשיך כולנו לקוות ולהתפלל ולסמוך עליכם".

  


ראש הממשלה נתניהו בבית החולים, אתמול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה נתניהו בבית החולים, אתמול(צילום: מוטי קמחי)

נתניהו עם הצוות הרפואי ()
נתניהו עם הצוות הרפואי

 

 

 

 

דני גילרמן, שגריר ישראל לשעבר באו"ם וחבר של פרס שנים רבות, ביקר אותו בחדרו שלשום ואתמול: "הייתי פה אתמול בלילה עד 2:30. עזבתי בתחושה מאוד מאוד קשה והיום אני עוזב הרבה יותר מעודד והרבה יותר אופטימי". פרס עדיין מורדם, "למדתי ממנו שאופטימיסטים ופסימיסטים חיים אותו הדבר ומתים אותו הדבר, אז עדיף לחיות כאופטימיסט. אני חושב שהדרך עוד ארוכה ואני כמובן לא רופא ולא בא לתת דיאגנוזה אבל אני הרבה יותר אופטימי מכפי שהייתי אתמול".

 

גילרמן אמר שפרס "הרוויח ביושר את האהבה שהוא מקבל. הוא הדמות והפנים היפות של ישראל. ליוויתי אותו בעשרות נסיעות לחו"ל, ראיתי כמה אוהבים אותו וכמה מעריצים אותו. בכמה מקומות היינו עם שרים וראשי ממשלה מקומיים שלא הכירו אותם אבל הכירו אותו, ואני חושב שגם כנשיא וגם כיום הוא איש עם זכויות אדירות. האמת שמה שמעסיק אותי היום זה לא רק מה שהוא עשה - הכור, אנטבה, התעשייה האווירית, התרומה האדירה שלו לביטחון ישראל, לשגשוג ישראל - אלא מה הוא עוד יכול לעשות. יש לו חלומות מדהימים, יש לו תוכניות מדהימות בתחום המוח, בתחום הטכנולוגיה, בתחום האינטליגנציה המלאכותית, הוא צריך לפחות עוד מאה שנה כדי להגשים את כל החלומות שלו. אני מקווה שהוא יקבל לפחות חלק מהן".

 

הבית הלבן: "האוצר הלאומי של ישראל"

הדאגה לפרס חוצה גם את גבולות ישראל. סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב ברק אובמה, אמרה הערב: "בשמו של הנשיא אובמה הרשו לי לומר כי מחשבותינו ותפילותינו נתונות היום למנהיג יוצא מגדר הרגיל, שגילם והעמיק את הקשר לאורך דורות. הנשיא שמעון פרס, האוצר הלאומי של ישראל. כמייסד, חולם, איש מעשה, לוחם ומשכין שלום, הנשיא פרס עזר לבנות את מדינת ישראל. הוא אחד ממנהיגיה הדגולים ביותר של ארצו, ללא ספק אחד מהחמימים, השנונים, והמצוטטים ביותר".

 

"באחד מפיתולי ההיסטוריה המסתוריים הללו, הנשיא פרס נפל למשכב ביום השנה לאחד מהישגיו הראויים לציון ביותר, הסכם אוסלו. 23 שנים מאז היום שבו הוא עזר לאחד את הנשיא ביל קלינטון, ראש הממשלה יצחק רבין ויאסר ערפאת ללחיצת הידיים ההיסטורית ההיא, במדשאה הדרומית של הבית הלבן", אמרה רייס.

 

"מאז שהוא ואני הפכנו לחברים קרובים כשהתחלתי לראשונה לעבוד באו"ם, תמיד יכולתי לסמוך על הנשיא פרס שיתקשר או ישלח פתק בכל פעם שחש שאני עוברת תקופה קשה", הוסיפה רייס. "מחשבותינו ותפילותינו ביום זה נתונות לנשיא פרס ולמשפחתו, בזמנים קשים אלה".

 

סוזן רייס עם פרס, בעת כהונתו כנשיא (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
סוזן רייס עם פרס, בעת כהונתו כנשיא(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, שעבד באופן צמוד מול הנשיא, ראש הממשלה ושר החוץ לשעבר פרס במהלך הסכם אוסלו, עוקב מרחוק אחר התמודדותו של פרס בקרב חייו והתקשר כדי לשאול לשלומו. גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר התקשרו ושאלו לשלומו של פרס.

 

מנהל בית החולים שיבא בתל השומר, פרופ' יצחק קרייס, אמר מוקדם יותר כי חל שיפור מסוים במצבו של פרס. בתדרוך לתקשורת ציין פרופ' קרייס כי "אחרי 24 שעות של טיפול אינטנסיבי במר פרס אני יכול לומר שלמרות שמצבו עדיין קשה, הוא יציב ויש שיפור מסוים. הוא קצת יותר ערני, אנחנו מתרשמים שמצבו הנוירולוגי קצת יותר טוב. הוא עדיין מורדם ומונשם, ויציב מבחינת כל הפרמטרים האחרים".

 

מנהל בית החולים הוסיף כי "אנחנו עושים ככל שביכולתנו כדי לעשות את הטוב ביותר ולשמור עליו מבחינה רפואית, מבחינה קלינית. אני רוצה לומר משהו גם על המשפחה שלו ועל הצוות שמלווה אותו, שלא רק שותף לתהליך וקבלת ההחלטות אלא גם מסייע לנו רבות בטיפול בו, במעקב אחריו, בקשר איתו. אנחנו נמשיך לעקוב אחריו ב-24 השעות הקרובות ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי. היום אני יכול לומר שלמרות שצריך לחכות, יש שיפור וזה טוב".


פורסם לראשונה 14/09/2016 23:04

 

בהכנת הכתבה השתתפו איתמר אייכנר ואורלי אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שי גרוס ושמעון פרס בצילום ארכיון
מומלצים