שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שירת הענבים: רופא, יינן ונגן ג'אז

  איש אשכולות: ד"ר דני יניב הוא גם רופא משפחה, גם נגן ג'אז, גם יינן וגם הבעלים של יקב "בן נון" - אז מה הקשר בכלל בין יין, רפואה ומוזיקה? הצצה אל חיים של יינן מזן אחר

  אין עוד משקה הדומה ליין: כל יצרן משקאות אלכוהוליים, פרט ליין, רוצה שטעם המשקה שהוא יוצר יהיה כמו לפני שנה, חמש שנים, או עשר שנים. כל יצרן וויסקי או יצרן קוניאק רוצה שטעם המשקה שלו יהיה קבוע. אבל לא כך הייננים. כורמים וייננים שואפים "לתת לענב להתבטא במשקה". על פי הזן, על פי הטרואר (האדמה ובית הגידול של הענב), על פי האקלים המקומי, כמות הגשמים, החשיפה לשמש ולטמפרטורה ועוד.

  כמו בני אדם, יין (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כמו בני אדם, יין(צילום: shutterstock)
   

  כשמניחים לטבע להטביע את חותמו, היין "חי", וכמו כל ייצור חי הוא מקבל אופי משלו ותכונות ייחודיות לו. כך הוא גם משתנה ומתפתח משנה לשנה. המנוסים בטעימות ירגישו שוני בטעמים אפילו בין חבית אחת לשנייה. לכל יקב, לכל שנת בציר ולכל זן ענבים יש את הטעם שלו, את הריח הייחודי שלו ואת האופי שלו. כמונו בני האדם.

   

  זאת הסיבה שייננים וכורמים המגדלים ענבים ליין, הם, לרוב, אנשים מיוחדים. כל העוסקים בייצורו יודעים את היין ממפלסו העליון שבכוס, דרך הענב, גזע הגפן ועד לשורשים במעבה האדמה. הם יוצרים משקה אנושי בתכונותיו, משקה שמשתנה במשך הזמן.

   

  ד"ר דני יניב, הוא רופא משפחה, נגן ג'אז, כורם והבעלים של יקב "בן נון". כבר הרבה זמן לא פגשתי פרץ חיות כזה. יניב הוא התגלמות החלום הציוני. ילד ליטאי שמגיע לארץ, רואה פרדס ונפגע. לימים הוא רוכש כרם, מגדל ענבים ומייצר מהם יין ביקב שהוא מקים, לא לפני שיהפוך לרופא משפחה. בכתבה שלפניכם הוא מספר על הקשר בין מקצוע הרפואה למקצוע הכורם ולמוזיקה.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השאיפה: לתת לענב להתבטא במשקה
  צילום: shutterstock
  מומלצים