שתף קטע נבחר

עיבוד מחשב: מיכל וולבה

טובים השניים: טקס כדור הזהב יפוצל?

מאז 2010 מעניקים ה"פראנס פוטבול" ופיפ"א במשותף את פרס כדורגלן השנה בעולם, אבל אחרי שג'אני אינפנטינו החליט לפצל מחדש את הטקסים, התואר שוב אמור להיות מוענק בנפרד. כעת, מסי ורונאלדו עשויים לזכות בו, כל אחד מהם באירוע אחר. היכן ייערך טקס מפואר יותר ומי יבחר במצטיינים? התשובות עשויות להתקבל בשבוע הבא

לאו מסי זכה בשנה שעברה בכדור הזהב בפעם החמישית. כריסטיאנו רונאלדו זכה לפני שנתיים בפעם השלישית בתואר כדורגלן השנה בעולם. וכמו שזה נראה, הדו קרב בין שני הכוכבים הגדולים ביותר בכדורגל העולמי יימשך עוד כמה שנים טובות.

 

מאז 2008 וכבר שמונה שנים ברציפות שרק השניים הללו חולקים ביניהם את התואר האישי החשוב והיוקרתי ביותר בכדורגל העולמי. השחקן האחר האחרון שזכה בתואר הזה היה קאקה, אי שם ב-2007.

 

זכה שלוש פעמים בכדור הזהב. רונאלדו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זכה שלוש פעמים בכדור הזהב. רונאלדו(צילום: AFP)

 

אבל יש מצב שבסיומה של שנת 2016 שניהם, גם הארגנטיני וגם הפורטוגלי, יהיו מרוצים. כי שניהם יוכתרו בטקס מפואר ורב רושם. שניהם יסיימו במקום הראשון.

 

איך זה יכול להיות? אז קודם לכן, מעט היסטוריה. את "כדור הזהב" יזמו עיתונאים צרפתים בכירים באמצע שנות ה-50. אנשי העיתון "לאקיפ" והמגזין "פראנס פוטבול" העלו רעיון שבכל סוף שנה יבחרו עיתונאים מכל מדינות אירופה את הכדורגלן הטוב ביותר של אותה שנה.

 

הפרס המוענק לזוכה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפרס המוענק לזוכה(צילום: AFP)

 

הזוכה הראשון ב-1956 היה הקוסם האנגלי האגדי סטנלי מת'יוס והפרס הפך לחלק בלתי נפרד מתרבות הכדורגל באירופה. נכון שהתארים הקבוצתיים הם החשובים ביותר, אולם גם לתארים האישיים יש חשיבות ומשמעות לא קטנה בעולם התחרותי הזה.

 

בשלב מסויים התקנאו בפיפ"א ברעיון והחליטו ליצור פרס משלהם – "כדורגלן השנה בעולם". ההבדל הגדול היה שבעוד "כדור הזהב" התייחס רק לכדורגל באירופה, הפרס של פיפ"א לקח בחשבון את כל היבשות. והבדל משמעותי נוסף: הבחירה בפרס של פיפ"א הייתה של המאמנים הלאומיים והקפטנים של כל נבחרות תבל.

 

מסי זלל תארים אישיים וקבוצתיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסי זלל תארים אישיים וקבוצתיים(צילום: AFP)

 

במרבית המקרים (12 מתוך 19) זה היה אותו שחקן שקיבל את שני הפרסים באותה שנה. כך למשל בין 2005 ו-2009 נבחרו רונאלדיניו, פאביו קנבארו, קאקה, כריסטיאנו רונאלדו ולאו מסי בשני המשאלים.

 

ואז, ב-2009, הציע ספ בלאטר, הנשיא המגלומן של פיפ"א, לאחד את שני הפרסים תחת השם הרשמי "כדור הזהב של פיפ"א". כדי לקבל את הסכמת הצרפתים שילמה פיפ"א ל"פראנס פוטבול" 15 מיליון אירו.

 

בלאטר איחד את שני הפרסים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בלאטר איחד את שני הפרסים(צילום: AFP)

 

ואכן, ב-2010 נערך הטקס המאוחד הראשון. פיפ"א הפכה את העניין לאירוע ענקי, שכלל בחירות נוספות של כדורגלנית השנה בעולם, מאמן השנה, שער השנה, השחקן ההוגן ועוד ועוד. ממון רב הושקע בטקס הנוצץ שניסה להשתוות לטקס חלוקת פרסי האוסקר בהוליווד, כולל השטיח האדום, שמלות הערב הנוצצות וההופעות.

 

אולם בינתיים קרו כמה דברים. ספ בלאטר הסתבך בפרשת השחיתות והושעה מפעילות. במקומו נבחר לתפקיד ג'אני אינפנטינו, שהחליט ללכת לדרך אחרת.

במקביל אנשי "פראנס פוטבול" הרגישו שפיפ"א מנכסת לעצמה את מה שהוא שלהם, "כדור הזהב", המושג והפרס שהם המציאו והביאו לעולם לפני 60 שנה. התחושה שלהם הייתה שהם איבדו הרבה מאוד וקיבלו מעט מאוד בתמורה.

 

החליט שהדרכים שוב יפוצלו. ג'אני אינפנטינו (צילום: getty images) (צילום: getty images)
החליט שהדרכים שוב יפוצלו. ג'אני אינפנטינו(צילום: getty images)

 

אינפנטינו הבין את הרמזים שקיבל מפריז והחליט שהחל מהשנה הדרכים שוב יפוצלו. במקביל מנסה אינפנטינו ליישר את ההדורים עם ההתאחדות האנגלית החזקה. באנגלים כעסו מאוד על פיפ"א ועל ספ בלאטר אחרי שרוסיה וקטאר קיבלה את אירוח משחקי המונדיאל ב-2018 ו-2022. האנגלים האשימו את פיפ"א ובעיקר את בלאר בשחיתות ובתגובה בלאטר האשים את האנגלים בהאשמות שונות ומשונות. היחסים בין ההתאחדות האנגלית לבין ראשי פיפ"א נקלעו למשבר עמוק.

 

אינפנטינו הגיע ביולי ללונדון לחגיגות שציינו 50 שנה לזכיה של נבחרת אנגליה במונדיאל 1966 ושם נפגש עם יו"ר ההתאחדות האנגלית גרג קלארק. הפגישה הזו הייתה זו שסללה את הדרך להחלטה הטרייה. אינפטינו הציע לקלארק שאת טקס בחירת כדורגלן השנה בעולם יקיימו בסוף 2016 (או תחילת 2017) בלונדון. אם כי הכוונה היא שבכל שנה הטקס ייערך בעיר אחרת.

 

האחרון שזכה מלבד מסי ורונאלדו. קאקה ב-2007 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האחרון שזכה מלבד מסי ורונאלדו. קאקה ב-2007(צילום: רויטרס)

 

אגב, עד עתה האירוע נערך באופן קבוע בציריך, ועכשיו ראש עיריית ציריך, קורין מאוש, זועמת על הכוונה של פיפ"א להעתיק את הטקס מהעיר שלה. השוייצרים מעניקים לפיפ"א הקלות משפטיות ופיננסיות משמעותיות, ולכן בעיריית ציריך שוקלים כעת את המצב מחדש, אחרי שה"סוכריה" הזו תילקח מהם. דובר העירייה אמר: "אינפנטינו יודע היטב עד כמה הטקס הזה חשוב לציריך".

 

אולם לאינפנטינו הרבה יותר חשוב לשקם את היחסים עם ההתאחדות האנגלית ובכך גם לבדל את עצמו מבלאטר וגם מפלאטיני, שהסתבכו בשחיתויות. בשל המוניטין הגרועים של ההתאחדות הבינלאומית לכדורגל, אינפנטינו עומל קשה על התדמית האישית שלו הנקייה שלו.

 

רונאלדיניו זוכה ב-2005 (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
רונאלדיניו זוכה ב-2005(צילום: איי פי)

 

ביום שלישי, כשיצא לאור הגיליון הקרוב של "פראנס פוטבול", אמורים להתפרסם פרטים חדשים ונוספים, גם לגבי המהלכים שאירעו בתקופה האחרונה והביאו ל"גירושים" מפיפ"א, וכן לגבי

תכנית הפעולה של הצרפתים.

 

בקרוב נדע אם כן מה מתכוונים אנשי "פראנס פוטבול" לעשות, האם יקיימו טקס ענקי וגרנדיוזי משלהם, או שיילכו על אירוע צנוע יותר. האם הטקס יחזור לפריז, המקום בו הכל קרה עד 2009, והאם הבחירה תחזור להיות של העיתונאים בלבד?

 

גם פיפ"א עדיין לא פירסמה שום דבר רשמי בקשר לתכניות שלה, אם כי תקשורת הספורט באירופה עוסקת בנושא בקדחתנות בימים האחרונים. בימים הקרובים נהיה הרבה יותר חכמים בבכל מה שקשור לשני הפרסים ולשני האירועים שמצפים לנו. ובכל זאת, למרות שפיפ"א תארגן כנראה אירוע הרבה יותר גדול והרבה יותר נוצץ מזה של "פראנס פוטבול", אין בכלל ספק איזה משני הפרסים יהיה חשוב ויוקרתי יותר עבור הכדורגלנים עצמם. כי אי אפשר לנצח מסורת של 60 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים