שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מקצצים לחלשים: מעוטי יכולת ישלמו יותר עבור צהרונים
  תוכנית ציל"ה נועדה לאפשר להורים שידם אינה משגת להשאיר את הילדים בצהרונים במחיר נמוך. התקצוב לתוכנית זו קוצץ. אם לשניים מאופקים: "אני גם ככה לא עומדת בתשלומים"

  תקציב תוכנית ציל"ה (יום לימודים ארוך) עבור משפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך תקוצץ על פי חוק ההסדרים החדש ב-75 מיליון שקלים. המשמעות הישירה: ההורים יידרשו לשלם יותר בשנת הלימודים הבאה כדי להשלים את הפער. במשרד החינוך אישרו את הפרטים אולם טרם קבעו כמה ישלמו ההורים, שעד עתה השתתפו בסכום של 60 שקלים.

   

  ההורים ישלמו יותר כדי לכסות את הפער בתקציב. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
  ההורים ישלמו יותר כדי לכסות את הפער בתקציב. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)
   

  שר החינוך בנט. גובה התשלום החדש טרם נקבע (צילום: גיל יוחנן)
  שר החינוך בנט. גובה התשלום החדש טרם נקבע(צילום: גיל יוחנן)

   

  תוכנית ציל"ה, המיועדת לתלמידים בגילאי 8-3 מרקע סוציו-אקונומי נמוך ופועלת עד השעה 16:00, היא תוצר של ועדת טרכטנברג. היא החלה לפעול במערכת החינוך בתשע"ד ותקציבה השנתי עמד על 375 מיליון שקלים. בחוק ההסדרים, שאושר רק לאחרונה בממשלה, וצריך לעבור את אישור הכנסת עד סוף השנה, עומד התקציב על 300 מיליון שקלים בלבד. על פי התיקון, "יעלה יעלה שיעור ההשתתפות המותר של ההורים לצורך מימון מסגרות לימודיות בשעות אחר הצהריים, בגני הילדים הציבוריים ובבתי הספר המתוקצבים על ידי משרד החינוך באשכולות כלכליים-חברתיים 3-1". שיעור ההשתתפות החדש יקבע על ידי מנכ"לית משרד החינוך והממונה על התקציבים במשרד האוצר.

    

  באופקים, למשל, עומד תקציב התוכנית על 40 שקלים לילד לחודש. "כל המטרה של התוכנית הזו היא להקל כלכלית על אותם הורים ממעמד סוציו אקונומי נמוך ולעודד אותם לצאת לעבודה", אומר ערן דמרי, יו"ר ועד ההורים העירוני באופקים. "נאמר תחילה שהוא יהיה בחינם אבל אנחנו משלמים 400 שקל לשנה. יש משפחות שגם התשלום הזה קשה להן, מה גם שלהורים רבים יש יותר מילד אחד בתוכנית. כל עלייה כזו תיפגע פגיעה אנושה באותם הורים. מאכזב לשמוע שבמקום להרחיב את התוכנית לעוד גילאים, משיתים מס נוסף על ההורים, שיכול לקבור את התוכנית הזו".

   

  מלי, תושבת העיר ואמא לשתי בנות בתוכנית, הוסיפה: "אסור שההחלטה הזו תעבור, זה רעיון גרוע שצריך לבטל. תוכנית ציל"ה מספקת לי מענה יומיומי שמאפשר לי לצאת לעבודה, מעבר לזה מדובר בתשלום שנתי שאני יכולה לעמוד בו. צריך להבין שמדובר במשפחות חלשות כלכלית, וכל שקל שמתווסף משפיע. לקצץ מתוכנית שהיא כל כך משמעותי לשכבות חלשות - זה רעיון גרוע".

  "מזועזעת מהקיצוץ הציני והאכזרי". תגובת ח"כ סתיו שפיר (צילום: ג'ורג' גינסברג)
  "מזועזעת מהקיצוץ הציני והאכזרי". תגובת ח"כ סתיו שפיר (צילום: ג'ורג' גינסברג)
   

  חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) תקפה את הכוונה לקצץ בתקציב התוכנית. "ילדי ישראל משלמים את מחיר

  הקומבינה הפוליטית של בנט ומקורביו. לפני שלושה חודשים בלבד העבירה אותה ממשלה סכום של 70 מיליון שקלים למטרות עלומות והזויות ביהודה ושומרון ועכשיו צריך לכסות את הבור התקציבי הזה, מאיפה לוקחים? מהילדים העניים ביותר במדינה", טענה. "אני מזועזעת מהקיצוץ הציני והאכזרי וקוראת לשר החינוך להתעשת ולבטל את הגזירה".

   

  ועד ההורים העירוני בירושלים שלח היום מכתב לראש הממשלה ושרי החינוך והאוצר בטענה כי תוכנית ציל"ה שפועלת בירושלים, על אף היותה באשכול 4, נמצאת בסכנה ממשית. "הממשלה מתעלמת לחלוטין מהגידול במספר הילדים בגנים וממשיכה לתקצב את הצהרונים באותו תקציב כבר מעל שלוש שנים, מה שגורם להורים לשלם מחיר גבוה ממה שדובר בהחלטה המקורית. קרוב למאה צהרונים כלל לא נפתחים וההורים לא יכולים לעבוד", אומר ישראל אליסף, מנהל תחום גנים בארגון ההורים למערכת החינוך בירושלים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מקצצים לחלשים: מעוטי יכולת ישלמו יותר עבור צהרונים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים