שתף קטע נבחר

הונאה במיליונים: עוד 13 חשודים בפרשת בל"ד

אחרי ש-23 חשודים נעצרו בתחילת השבוע, הבוקר עוכבו לחקירה פעילים ובכירים נוספים. החשד: קבלת דבר במרמה, רישום כוזב, זיוף, הלבנת הון ועבירות נוספות

פרשת השחיתות בבל"ד מסתעפת: שלושה ימים לאחר מעצר בכירים במפלגה הערבית, עוכבו הבוקר (יום ד') לחקירה 13 חשודים נוספים, בהם בכירים פעילים ובמפלגה, במסגרת חקירת החשד לביצוע שורת עבירות מרמה בהקשר לכספים שהתקבלו במפלגה ושימשו למימון פעילותה. הם עוכבו לחקירה על ידי היחידה הארצית של משטרת ישראל.

 

על פי החשד חברו המעורבים בפרשה לגיוס כספים ולהסתרת מקורם ומסלולם, תוך ביצוע שורת עבירות. במרכזן - קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון, עבירות על חוק מימון מפלגות ועל חוק הרשויות המקומיות ועוד. מלבד אותם 13 שעוכבו לחקירה, מצויים במעצר 23 חשודים בפרשה 274. במשטרה אמרו כי שישה מתוכם יובאו לבתי המשפט בבקשה להאריך את מעצרם היום ובעניינם של 17 יתקיימו דיונים מחר.  

 

הפגנת הזדהות עם בל"ד, אתמול בנצרת ()
הפגנת הזדהות עם בל"ד, אתמול בנצרת

החקירה, שמנוהלת על ידי יחידה ארצית של משטרת ישראל ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, החלה באישור היועץ המשפטי לממשלה הקודם, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה, נוכח ממצאי דו"ח מבקר המדינה. החקירה לוותה מראשיתה על ידי הפרקליטות, תחילה על ידי פרקליטות מחוז צפון ובהמשך על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

 

בפעילות שבוצעה במשך החקירה הסמויה ועם היציאה לחקירה גלויה נטלו חלק כוחות מכמה מחוזות ויחידות של משטרת ישראל וכן מהיחידה לפיקוח על נותני שירותי מטבע במשרד האוצר.

 

ממצאי דו"ח המבקר שנערך בנושא ותוצרי חקירה סמויה יסודית ומעמיקה שניהלה יחידה ארצית של המשטרה, ביססו חשד לכך שבכירים ופעילים במפלגת בל"ד, בצוותא עם מעורבים רבים נוספים, בהם עורכי דין ורואי חשבון, ניהלו בשנים האחרונות מנגנון שיטתי לכאורה של יצירת מצג שווא על אודות מקורם של מיליוני שקלים אשר הוכנסו לקופת המפלגה ושימשו למימון פעילותה, כל זאת, תוך הונאה של הרשויות ושל מבקר המדינה.

 

על פי החשד, מיליוני שקלים שהושגו לכאורה ממקורות שונים בארץ ובחו"ל, דווחו במרמה ככספים שמקורם לכאורה בתרומות ממאות רבות של תורמים בארץ. במסגרת החקירה ביצעו השבוע כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, בהם משרדים שונים של המפלגה, ותפסו מסמכים וחומרים וכן נכסים וחשבונות בנק הקשורים למעורבים.

 

כ-200 איש השתתפו אתמול בהפגנה שהוקמה בנצרת כהזדהות עם מפלגת בל"ד. הם דרשו להפסיק את הרדיפה אחרי חברי המפלגה והודיעו שהם ימשיכו במאבק נגד המעצרים. בין המשתתפים היו גם חברי כנסת ערבים מהרשימה המשותפת.

 

גורמים בבל"ד אמרו הבוקר: "שוב אנחנו אומרים שמדובר ברדיפה פוליטית מתמשכת בכדי להכשיל אותנו ולנסות לפגוע בתדמית הטובה שלנו. בסוף ההר יוליד עכבר. החברה הערבית לא מאמינה לשקרים של המשטרה, כולם תומכים בנו ומעודדים את עמדתנו. המעצרים האלו לא ירתיעו אותנו, אלא רק מחזקים את הדרך שלנו. נמשיך להיות חלק גדול מכל מאבק ציבורי צודק".

 

 

בתגובה רשמית של בל"ד נמסר כי "העונש על מפלגת הליכוד בגין אי כיסוי 2 מיליון שקל הוא 100 אלף שקל או יותר. העונש על מפלגת בל"ד בגין האשמות שווא על סכומים הרבה יותר קטנים הוא גל מעצרים ורדיפות בצורה מסיביות. המעצרים נמשכים היום, והם כללו את כל התפקידים הרשמיים, ועשרות פעילים, חלקם מהלשכה הפוליטית של בל"ד. המשטרה משתמשת בשיטות הפחדה והכפשה, דבר אשר נותן למשטרה חופש תמרון לנפח ולהוציא פעילות פוליטית מהקשרה, ולהתייחס אליה כפעילות של שחיתות כלכלית כביכול, במטרה ברורה לחסל את המפלגה פוליטית ולהפחיד את הציבור הפלסטיני וחברי המפלגה".

 

"תגובתה של בל"ד, ושל ציבור תומכיה, ושל כל המפלגות הערביות שנכחו בצורה מסיבית אתמול בעצרת ההזדהות בנצרת, היא שאנחנו נמצאים מול מלחמה על הקיום הפוליטי שלנו, ושיש לפנינו רק דרך אחת, והיא להילחם ולנצח במלחמה על הקיום הפוליטי שלנו. שחררו את העצורים מיד!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
מעצר בכירי בל"ד
צילום: יריב כץ
מומלצים