שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יועצת ביהמ"ש האירופי: חמאס - לא ארגון טרור
  הערעור על הסרת חמאס מהרשימה האירופית השחורה עשוי להידחות: יועצת בית הדין הגבוה לצדק המליצה לדחות את הערעור - ולאפשר את הפשרת נכסי חמאס. משרד החוץ: "חמאס ארגון טרור פעיל, האיחוד צריך לעשות הכול כדי להשאירו ברשימה"

  עוד צעד לקראת הסרת חמאס מהרשימה האירופית השחורה: יועצת בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, אלינור שרפסטון, המליצה היום (ה') לדחות את הערעור שהגישו מדינות באיחוד נגד ההחלטה להסיר את חמאס מרשימת ארגוני הטרור שעליהם מוטלות סנקציות.

   

  ממשרד החוץ נמסר בתגובה לחוות הדעת של שרפסטון: "אנו ממתינים לפרסום חוות הדעת המלאה ונלמד אותה בעיון. מדובר בחוות דעת בלבד, שאינה מחייבת את בית הדין והנה חלק מהליך משפטי אירופי. נמתין לפסיקת בית הדין בנושא.אנו משוכנעים שהאיחוד האירופי יעשה את כל שיידרש על מנת להשאיר את חמאס, ארגון טרור פעיל, ברשימת הטרור האירופי".

   

  בסוף 2014 ביטל בית הדין האירופי לצדק בלוקסמבורג את ההחלטה להשאיר את חמאס ברשימת ארגוני הטרור, אבל הותיר על כנם את הצעדים נגד חמאס עד סיום הערעור. אז כינתה את ישראל את ההחלטה להסיר את חמאס מהרשימה השחורה כ"צביעות מהדהדת" וגם ארצות הברית קראה להשאיר בעינן את הסנקציות על חמאס.

   

  במקרה של חמאס, וגם במקרה של הנמרים הטמילים, השופטים בבית המשפט האירופי קבעו כי מנהיגי האיחוד נסמכו יותר מדי על התקשורת ולא על חקירות עצמאיות כשהחליטו להקפיא נכסים ולהטיל איסורי נסיעות של אנשי הארגונים. הנכסים עדיין מוקפאים, עד ההכרעה בערעור. היועצת שרפסטון המליצה לדחות את הערעור גם בנוגע לנמרים הטמילים.

   

  חמאס הוכנס לרשימת הטרור של האיחוד האירופי בשנת 2003 לאחר מאמץ דיפלומטי אמריקני-ישראלי. ב-2014 בית הדין לצדק קיבל החלטה שנוגעת לנמרים הטמילים - ארגון טרור בסרי לנקה שהיה ברשימת הטרור של האיחוד. בית הדין פסל את הכללתו של הארגון בטענה דומה שתהליך הכללתו ברשימה בוצע בניגוד לנהלים ובהיעדר ראיות משפטיות חזקות. אולם, בית הדין השהה את ההחלטה ואפשר למדינות אירופה להגיש בקשה נוספת להכללת הנמרים הטמילים ברשימה.

   

  בחמאס מיהרו אז להציג את ההחלטה כהישג גדול וחבר הלשכה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, בירך עליה באומרו כי "יש פה תיקון של טעות ושל עוול שנגרם לחמאס שהיא תנועת שחרור לאומית". גם דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, כינה את ההחלטה "ניצחון גדול לעם הפלסטיני". 

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים