שתף קטע נבחר

ללא מגע יד אדם: האלגוריתם שמחקה כתב יד

תוכנה חדשה לוקחת את אחד המאפיינים האישיים ביותר שלנו - כתב היד, ובאמצעות אלגוריתם מצליחה לסרוק ולהעתיק אותו במדויק

כתב היד שלנו הוא אחד מהמאפיינים האישיים ביותר, אבל רובנו מעדיפים את הנוחות והיעילות של מקלדת המחשב. בכל זאת, כשאנחנו מעוניינים לתת נופך אישי יותר - אנחנו חוזרים אל כתב היד, בברכות יום הולדת, במכתבים אישיים ובחתימות על מסמכים חשובים. תוכנה חדשה שפותחה בקולג' האוניברסיטאי בלונדון, מציעה דרך ממוחשבת להעתיק באופן די מדויק את המאפיינים הייחודיים של כתב היד.

 


התוכנה לומדת את כתב היד על ידי סריקה שלו ואבחון מאפיינים ספציפיים, כמו זוויות משיכת העט והמרווחים בין האותיות והמילים. כתוצאה, האלגוריתם יכול לייצר העתק מדויק של כתב היד, שאינו שבלוני - אלא אקראי במידה: אם חוזרות על עצמן מילים נפוצות כמו מילות קישור, האלגוריתם מייצר ניואנסים קלים ביניהן, כך שגם הן לא נראות כמו העתק ממוחשב.

 

התוכנה זמינה כעת על בסיס קוד פתוח עבור מוסדות אקדמיים, ובהמשך המפתחים מצפים להפוך אותה לאפליקציה נגישה עבור הציבור הרחב - למקרים שבהם יש צורך לתת אופי פרסונאלי למכתבים ולמסמכים, מבלי להתפשר על הנוחות של המקלדת.  המפתחים צופים כי יהיה ביקוש גדול לאפליקציה מהסוג הזה, במקרים של ברכות אישיות ומתבים פרטיים.

 

על אף שניתן לומר שתוכנה מהסוג הזה עשויה לעודד מקרים של זיוף, לטענת המפתחים מטרת הפרויקט הייתה דווקא למנוע מצבים כאלה - כמו במקרה המפורסם של יומני היטלר שאירע בשנת 1983, שהתבררו כמסמכים לא אותנטיים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
כתב ממוחשב
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים