שתף קטע נבחר

צילום: AP

שמעון פרס בראיון האחרון: "לא היה לי זמן לחשוב על המוות"

לפני כחודשיים התראיין הנשיא לשעבר ל"ידיעות אחרונות", סיפר על הפעמיים בחייו שבהן בכה והתייחס להתקף הלב שעבר. בראיון ל-ynet במהלך כהונתו כנשיא ב-2013 אמר פרס: "יש לי רישיון להיות אופטימי. רוב הדברים שנראו בעבר כחלום וכשיגעון יצאו לפועל"

  

בחודש יולי האחרון התראיין שמעון פרס לכתבת "ידיעות אחרונות" אמירה לם והתייחס למצבו הבריאותי בעקבות התקף הלב שעבר ולמחשבותיו על המוות. "לא היה לי זמן לחשוב על המוות", אמר אז הנשיא התשיעי של מדינת ישראל בן ה-93 שהלך לפנות בוקר לעולמו. "במקום מחשבות על המוות התבדחתי עם הרופא".

 

הבוקר שבו קיבל את התקף הלב ההוא התחיל כמו כל בוקר אחר בחייו של שמעון פרס. "אני בדרך כלל קם מוקדם, בארבע וחצי-חמש", סיפר פרס. "באותו בוקר קמתי באותה השעה, אבל היה לחץ בלתי רגיל על החזה, שהלך והתחזק, ואז הרגשתי כאב עז בחזה. התקשרתי לפרמדיק ואז לחתני, פרופ' רפי ולדן, והוא אמר שאין מה לקחת צ'אנס וצריך להתפנות לבית החולים. במקרים כאלה אני חייל ממושמע והגעתי לבית החולים בתוך רבע שעה. בדיעבד, היה לי מזל גדול".  

 

נבהלת? היו מחשבות על הסוף?

"לא נבהלתי משום דבר, והיות שהפינוי לבית החולים והצנתור ארכו דקות ספורות - גם לא היה לי זמן לחשוב על המוות או להתכונן אליו. מהר מאוד הבנתי שחיי ניצלו, מה גם שהייתי לאורך כל הדרך בהכרה מלאה, אז במקום מחשבות על המוות החלפתי בדיחות עם המצנתר".

הנשיא לשעבר פרס בראיון ליום העצמאות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנשיא לשעבר פרס בראיון ליום העצמאות(צילום: גיל יוחנן)

פרס עם אובמה. הנשיא האמריקני יגיע להלוויה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרס עם אובמה. הנשיא האמריקני יגיע להלוויה(צילום: AFP)

קשה היה לזהות בו אדם שעבר התקף לב לא מזמן. "בכלל שכחתי מזה. אני משתדל שלא להתעסק בענייני בריאות, ומהר מאוד חזרתי לפעילות רגילה ומלאה. אני מרגיש הכי טוב כשסדר היום שלי עמוס ומלא פגישות, ביקורים וסיורים. אני לא אוהב ללכת בטל. לא שיניתי את סדר יומי. ועכשיו, כשיש לי לב משופץ, אני יכול לתבוע מעצמי עבודה עוד יותר קשה".

 

אמרת שבכית פעמיים בחייך, כשאמך נפטרה וכשיוני נתניהו נהרג. ביום שסוניה הודיעה על ההחלטה לעזוב לא בכית?

"היה קשה. היה צער. אבל דמעות לא היו וגם לא טריקת דלת. כשהיא עמדה על דעתה, אמרתי 'יש לך זכות, כשם שלי יש זכות לעמוד על דעתי. לך יש דרך, גם לי יש דרך'. אני את סוניה אהבתי ללא הפסקות. היו מצבים שונים, אבל זה לא שינה את היחסים בינינו. בינתיים גם נולדו לנו ילדים ונכדים ונינים, והם כולם נראים בעיניי כמו סוניה אחת גדולה. הם איתי והם נשארו לי, ככה שאני מוקף בסוניה".

 

הראיון ל-ynet: "יש לי רשיון להיות אופטימי"

בראיון חגיגי ל-ynet לכבוד יום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל דיבר פרס על תוכניותיו אחרי תום כהונתו כנשיא ושמר בקנאות על האופטימיות המוכרת. "אתם שואלים מתי השלום יגיע? אני לא יודע. לי יש שעון בלי מחוגים. לא חשוב מה השעה, כי מחר בבוקר אפשר להתעורר ולראות מצב חדש. לאף אחד אין מושג, אבל אני כן חושב שעד חגיגות ה-70 למדינה יהיה שלום. אני רוצה לקוות. זו לא רק אופטימיות".

 

הנשיא שמעון פרס התייחס בראיון לכהונתו כנשיא ולשמועות שהיו אז על כוונתו לרוץ לקדנציה נוספת. "קיבלתי שבע שנים ואני חושב שזה הוגן. אני חושב שצריך להחליף נשיא, ואין לי שום כוונה לבקש להישאר. אני חושב שקשה לנהוג באיפוק כל-כך הרבה שנים, ויחד עם זה כולם יודעים את דעתי. אני רוצה לרוץ קדימה, לחזור אל העולם החדש".

 

גם לקראת יום הולדת 90 שהתקרב אז פרס אמר שאין לו שום כוונה

 לצאת לפנסיה. הוא עדיין חלם על שלום עם הפלסטינים, על יחסים טובים עם העולם הערבי כולו, ודחף את העולם ואת עולם המדע הישראלי לחקור את המוח. כמו הננו-טכנולוגיה לפני עשור, כך המוח כיום: בייבי שפרס לא הניח מן הידיים. אי-אפשר לנהל שיחה עם הנשיא בלי שחקר המוח לא יוזכר לפחות חמש פעמים.

 

למרות הממלכתיות שכפה על עצמו מאז כניסתו לבית הנשיא, פרס המשיך להתעניין בפוליטיקה כמו פעם. ראשי מפלגות וגם חברי כנסת מן השורה עלו אליו לרגל, עדכנו אותו, שאלו לדעתו והתייעצו איתו. פרס לא דחה אף אחד. הייתה לו גם דעה מגובשת לגבי תוצאות הבחירות האחרונות. לדברי הנשיא, "הציבור הישראלי אמר בבחירות האחרונות שהגיע הזמן לתקן את המצב הפנימי בישראל. זו ממשלה ראשונה שהבסיס שלה יותר חברתי ממדיני. השאלה היא האם אפשר לעשות תיקון חברתי ללא שלום? בזה אני לא בטוח. אני לא חושב שאם מחירי הדירות והמזון יירדו זה יביא שלום. לאי-שלום יש מחיר - מה שאנחנו נרוויח חברתית אנחנו נפסיד מדינית. לפי דעתי אנחנו מוכרחים להמשיך ללכת בשני דגלים - הדגל החברתי והמדיני. אין לנו ברירה.

 

"אני רוצה לאחל לאזרחי ישראל שהדגל החברתי והדגל המדיני יתנופפו בעת ובעונה אחת ויקדמו את העניינים. פסימיים ואופטימיים מתים באותו האופן - הם רק חיים באופן שונה, ולכן צריך לחיות חיים אופטימיים. אני אומר כאחד מצעירי מדינת ישראל - יש לי רישיון להיות אופטימי. רוב הדברים שנראו בעבר כחלום וכשיגעון יצאו לפועל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שמעון פרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים